Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-10, 09:30 Autor: Mariusz Majeran

Za nami przesłuchania uczestników konkursu na interpretację utworów Przemysława Gintrowskiego

III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu [fot. Mariusz Majeran]
III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu [fot. Mariusz Majeran]
III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu [fot. Mariusz Majeran]
III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu [fot. Mariusz Majeran]
III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu. Nagroda Prezesa Radia Opole Piotra Moca [fot. Marcin Skomudek]
III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu. Nagroda Prezesa Radia Opole Piotra Moca [fot. Marcin Skomudek]
Jury i publiczność wysłuchali uczestników. Na scenie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu zaprezentowały się 24 podmioty artystyczne. Wszyscy zaśpiewali po dwa utwory skomponowane przez Przemysława Gintrowskiego.
Przegląd otworzyła między innymi Agnieszka Gintrowska - żona zmarłego w 2012 roku muzyka.

- Już jestem tutaj po raz trzeci i za każdym razem jestem bardzo wzruszona. Otwieramy III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego - mówi żona artysty.

Profesor Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej podkreśla, że piosenki Gintrowskiego i Kaczmarskiego dla jego pokolenia są bardzo ważne.

- Jeśli chodzi o piosenki Kaczmarskiego i Gintrowskiego, to te słowa i muzyka to nie są tylko słowa i muzyka. Bo to są życiorysy, to są biografie konkretnego pokolenia, które przeżywało Polskę, przeżywało też różnego rodzaju tragedie.

Ogłoszenie wyników konkursu i koncert laureatów dziś wieczorem (10.07). Przewidziano nagrody pieniężne i nagrodę specjalną prezesa Radia Opole Piotra Moca. Będzie nią sesja nagraniowa w legendarnym Studiu M im. SBB.
Agnieszka Gintrowska
Jan Żaryn

Kultura i rozrywka

2021-09-20, godz. 12:55 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera przeszedł do historii Występem kwartetu smyczkowego Airis oraz klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zakończył się (19.09) 18. Festiwal… » więcej 2021-09-20, godz. 08:00 Nowy festiwal teatralny wchodzi do kalendarza kulturalnego Opola i regionu. "Teatr bez granic" ruszy w środę Międzynarodowe Spotkania Teatralne 'Teatr bez granic' to nowa propozycja w kulturalnym kalendarzu Opola. Większość spektakli między środą (22.09) a niedzielą… » więcej 2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej 2021-09-19, godz. 08:55 Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz. » więcej 2021-09-18, godz. 19:00 Kameralne składy i światowa literatura muzyczna na festiwalu weberowskim w gminie Pokój Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w kameralnej obsadzie oraz jeden z kwartetów smyczkowych Dmitrija Szostakowicza zabrzmią podczas drugiego z trzech… » więcej 2021-09-18, godz. 16:30 Głubczyce na jazzowo. Dwie formacje studentów akademii muzycznej dadzą w niedzielę darmowy koncert Jazz Music Na Granicy to najnowsza koncertowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. W ramach projektu Śląskie Portamento realizowanego z funduszy… » więcej 2021-09-18, godz. 14:00 Skarby XV-wiecznej muzyki na 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Muzyka renesansowa zabrzmi dziś (18.09) podczas drugiego dnia 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla. W tym roku, z powodu warunków pandemicznych, wydarzenie ograniczone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »