Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-19, 12:54 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: kilkuminutowy aplauz na finał "dziwnego" sezonu artystycznego

Finał 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dźwiękami IX symfonii Ludwiga van Beethovena, przy zachowaniu reżimu sanitarnego i z ponad pięciominutowymi owacjami na stojąco - tak zakończył się (18.06) oficjalne 69. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Na specjalnie przedłużonej scenie sali koncertowej wystąpiła orkiestra symfoniczna filharmonii oraz Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu przygotowany przez Agnieszkę Franków-Żelazny, a za pulpitem dyrygenckim stanął dyrektor filharmonii Przemysław Neumann. Partie solowe wykonali natomiast wybitni polscy śpiewacy: sopranistka Olga Pasiecznik (Pasichnyk), mezzosopranistka Monika Ledzion-Porczyńska, tenor Piotr Buszewski oraz bas-baryton Jarosław Bręk.
- Koncert bardzo mi się podobał - przyznaje uczestnik wydarzenia, który przyjechał na koncert z córką. - Taka petarda na koniec tego sezonu. Ja jestem z Katowic, także przyciągnął mnie repertuar.

- Cudownie było, to jest fakt! - dodaje inna uczestniczka koncertu. - Przeżycie cudowne.

Jeszcze zanim zabrzmiały pierwsze dźwięki słynnej, wokalno-instrumentalnej IX symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, obecna na koncercie Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, dziękowała muzykom i wszystkim pracownikom filharmonii za wytrwałość w pracy pomimo warunków pandemicznych.

- Bo zaiste przedziwny rok, a właściwie półtora roku za nami - mówiła ze sceny Donath-Kasiura - Czas pandemii uświadomił nam jak bardzo potrzebne nam są do życia, oprócz pożywienia, oprócz kontaktu z drugim człowiekiem wydarzenia artystyczne, wydarzenia kulturalne, szeroko rozumiana kultura, bo dzięki niej stajemy się naprawdę ludźmi w całym wymiarze tego słowa.

Wicemarszałek dodała także, że nie sposób mówić o statystykach w sytuacji, kiedy koncerty stopniowo były redukowane, wreszcie wstrzymane całkowicie, aż wreszcie część wydarzeń zostało przygotowanych w formie on-line. Pomimo takich warunków, jak podała Zuzanna Donath-Kasiura, Filharmonia Opolska przygotowała 58 wydarzeń stacjonarnych i 43 wydarzenia artystyczne, jakie pojawiły się w przestrzeni wirtualnej.

- Piękne słowa Friedricha Schillera "Oda do radości", to słowa, które, myślę, są nam wszystkim potrzebne - dodała wicemarszałek odnosząc się wprost do IX symfonii Beethovena, po czym zacytowała fragment polskojęzycznej wersji tekstu, który kilkadziesiąt minut później zabrzmiał w oryginalnej wersji, w partiach chóralnych.

Wyjątkowość piątkowego (18.06) koncertu i samego dzieła prezentowanego na finale 69. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej podkreślił także w rozmowie z Radiem Opole jeden z solistów.

- Wydaje mi się, że w tym dzisiejszym wydarzeniu jest jakaś głęboka symbolika dlatego, że rok temu zatrzymała nas pandemia - przyznał Jarosław Bręk - Nie mogliśmy wystąpić z uwagi na wielki skład na scenie. I dziś, kiedy otwierają się te drzwi normalności, właśnie ten utwór, w tak wielkim składzie był możliwy do wykonania. Myślę, że jest jakaś symbolika w tym, natomiast dla mnie osobiście jest to powrót z tym utworem do Opola po 18 latach i to, jak pan dyrektor Neumann powiedział, to był ostatni raz, kiedy IX symfonia [Beethovena] była tutaj wykonywana, w Opolu. I cieszę się, że wróciłem po tych latach z tym samym utworem.

Z możliwości wykonania monumentalnej symfonii związanego z Głogówkiem Beethovena cieszyła się również sopranistka Olga Pasiecznik (Pasichnyk), choć artystka przyznała, że należy do nielicznego grona artystów, które pomimo trwania pandemii miało możliwość utrzymywania aktywności zawodowej.

- Owszem, bardzo wiele projektów spadło, ale na szczęście miała okazję kontynuować to, co robię zawsze: nagrywałam, uczyłam, nawet zdążyliśmy zaśpiewać dwie premiery operowe - wyjaśnia Olga Pasiecznik (Pasichnyk). - Cieszę się, że wreszcie wracamy do normalności i też cieszę się bardzo, że po jakimś czasie też miałam okazję zaśpiewać z moim kochanym kolegą Jarosławem Brękiem, z którym razem śpiewaliśmy lata w Operze Kameralnej, potem na różnych scenach filharmonicznych i koncertowych. Cieszę się, że po dłuższym czasie mamy okazję również razem zaśpiewać tak wspaniałe dzieło.

Dodajmy, że choć oficjalnie sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej, objęty patronatem Rada Opole, został zakończony, opolscy filharmonicy wystąpią jeszcze w najbliższy piątek (25.06). Muzycy będą towarzyszyć absolwentom Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu, którzy zaprezentują się w tradycyjnym koncercie dyplomantów, a za pulpitem dyrygenckim stanie wówczas Miłosz Kula.

A więcej na temat koncertu, a także zakończonego właśnie sezonu artystycznego będzie można usłyszeć w czwartkowej (24.06) audycji Rewiry kultury.
Przemówienie wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury
uczestnicy koncertu, Piotr Buszewski
Olga Pasiecznik (Pasichnyk)
Jarosław Bręk (bas-baryton)

Kultura i rozrywka

2021-07-28, godz. 16:53 W połowie sierpnia ruszy Festiwalowe Radio Opole. Zapraszamy do słuchania! Zanim artyści wystąpią na deskach opolskiego amfiteatru w ramach 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, to nasza rozgłośnia proponuje miłośnikom… » więcej 2021-07-28, godz. 15:49 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty Lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty ekologiczne proponuje Muzeum Wsi Opolskiej. Zajęcia zostaną zorganizowane w najbliższy weekend (31.07-01.08) w ramach… » więcej 2021-07-28, godz. 08:45 Prudnik: wokalno-instrumentalny koncert Piotra Rubika będzie hołdem dla Prymasa Tysiąclecia Powstało oratorium, które uświetni prudnickie uroczystości poprzedzające beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prawykonanie tego utworu odbędzie… » więcej 2021-07-27, godz. 19:32 Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii… » więcej 2021-07-27, godz. 15:33 Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku… » więcej 2021-07-27, godz. 14:12 MAW w Nysie: koncert "Late Night Bach" tradycyjnie i z nowymi elementami Późnowieczorny, poniedziałkowy (27.07) koncert 'Late Night Bach' zorganizowany w ramach 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), jak co roku, przyciągnął… » więcej 2021-07-27, godz. 11:30 Plenerowa wystawa poświęcona powstaniom śląskim przeniesie się na kluczborski rynek Kluczbork to kolejne miasto po Opolu, Nysie i Zakopanem, gdzie będzie można oglądać wystawę plenerową 'Setna rocznica III Powstania Śląskiego - Panorama… » więcej 2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »