Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-15, 19:03 Autor: Mariusz Majeran

60 lat zamknięte w ponad stu wierszach - spotkanie autorskie z Edmundem Borzemskim w WBP

Edmund Borzemski i Harry Duda - spotkanie autorskie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Edmund Borzemski i Harry Duda - spotkanie autorskie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Poeta Edmund Borzemski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pretekstem było zaprezentowanie najnowszego tomu poezji "Hieroglify drogi".
Spotkanie prowadził opolski literat Harry Duda, który także napisał wstęp do książki. Był także recenzentem literackim tego tomu poezji.

- Obserwuję rozwój poetycki Edmunda Borzemskiego od jego debiutu -mówi Harry Duda. - Wielki plus tej poezji jest taki, że operuje bardzo oszczędnymi środkami wyrazu. I to są bardzo proste środki wyrazu, także to jest poezja z gatunku tych, które mają szansę oddziaływać bezpośrednio na czytelnika. I to są po prostu dobre wiersze. Chociaż trudne do czytania głośnego. To są wiesze tak oszczędne w słowach i tak dużo się dzieje między wierszami, że właściwie powinny być czytane po cichu.

- Jak się ma 60 lat, to trzeba napisać coś, co będzie swoistym podsumowaniem - dodaje Edmund Borzemski. - Jest to taka książka podsumowująca moje życie nie tylko literackie ale to losowe także. I jest to bodaj najważniejsza z dotychczasowych, ze wszystkich moich dwunastu. Jest to książka zawierająca obfity materiał, bo około stu pięciu wierszy.

Na samym początku spotkania Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego wręczyła Edmundowi Borzemskiemu przyznaną w ubiegłym roku nagrodę zarządu województwa opolskiego w dziedzinie kultury. Ze względu na pandemię nie można było zorganizować uroczystości wcześniej.

Radio Opole było patronem medialnym spotkania.
Harry Duda
Edmund Borzemski

Kultura i rozrywka

2021-07-28, godz. 16:53 W połowie sierpnia ruszy Festiwalowe Radio Opole. Zapraszamy do słuchania! Zanim artyści wystąpią na deskach opolskiego amfiteatru w ramach 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, to nasza rozgłośnia proponuje miłośnikom… » więcej 2021-07-28, godz. 15:49 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty Lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty ekologiczne proponuje Muzeum Wsi Opolskiej. Zajęcia zostaną zorganizowane w najbliższy weekend (31.07-01.08) w ramach… » więcej 2021-07-28, godz. 08:45 Prudnik: wokalno-instrumentalny koncert Piotra Rubika będzie hołdem dla Prymasa Tysiąclecia Powstało oratorium, które uświetni prudnickie uroczystości poprzedzające beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prawykonanie tego utworu odbędzie… » więcej 2021-07-27, godz. 19:32 Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii… » więcej 2021-07-27, godz. 15:33 Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku… » więcej 2021-07-27, godz. 14:12 MAW w Nysie: koncert "Late Night Bach" tradycyjnie i z nowymi elementami Późnowieczorny, poniedziałkowy (27.07) koncert 'Late Night Bach' zorganizowany w ramach 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), jak co roku, przyciągnął… » więcej 2021-07-27, godz. 11:30 Plenerowa wystawa poświęcona powstaniom śląskim przeniesie się na kluczborski rynek Kluczbork to kolejne miasto po Opolu, Nysie i Zakopanem, gdzie będzie można oglądać wystawę plenerową 'Setna rocznica III Powstania Śląskiego - Panorama… » więcej 2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »