Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-14, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Bogacica: muzyczne "misterium" zachwyciło publiczność [ZDJĘCIA]

Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Owacjami na stojąco przyjęła publiczność "misterium", jakie w Bogacicy (koło Kluczborka) stworzyli muzycy z Kolegium Muzyki Ewangelickiej. W niedzielne (13.06) popołudnie w zabytkowych wnętrzach kościoła, zbudowanego pod koniec XVIII wieku, zabrzmiały nie tylko historyczne instrumenty - dwie viole da gamba i barokowy obój - ale także m.in. teksty polskich twórców ewangelickich wykonywane wokalnie przez parę śpiewaków - pochodzącego z Opolszczyzny bas-barytona Oskara Koziołka Goetza i sopranistkę Blankę Dembosz-Tonderę.
- Myśmy wykonywali właściwie modlitwy, pochodzące z Biblii - wyjaśnia śpiewaczka. - Muzykę chrześcijańską, ale też co dla mnie jest osobiście ważne, jest to poezja na bardzo wysokim poziomie.

Dodajmy, że artyści zaplanowali występ wykorzystując oryginalną przestrzeń kościoła, przemieszczając się po obiekcie w trakcie wykonywania niektórych utworów, co w połączeniu z ciągłością prezentowanych utworów sprawiło wrażenie swoistego misterium.

- Zaprosiłem artystów, bo życie muzyczne, kulturalne, z tej wyższej półki, musi zaistnieć - dodaje ksiądz Piotr Piontek, proboszcz bogacickiej parafii. - Musi przyjść do ludzi, bo ludziom jeszcze trochę brak odwagi, żeby pojechać gdzieś, czy do filharmonii, czy do teatru, czy do opery. Treść tego koncertu dzisiejszego, to treść bardzo religijna, duchowa, chrześcijańska, więc myślę, że wiele osób, które odbierały ten przekaz artystów, no tak jakoś też duchowo przeżywa. Nie tylko tak, żeby przyjść, coś zobaczyć nowego, ale tak ubogacić się w jakiś sposób.

A więcej na temat tego wydarzenia, będzie można usłyszeć w czwartkowej (17.06) audycji "Rewiry kultury".
Blanka Dembosz-Tondera
ks. Piotr Piontek

Kultura i rozrywka

2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej 2021-07-21, godz. 19:54 Koncertem syberyjskiego barda rozpoczął się "Sputnik nad Opolem" [ZDJĘCIA] Evgen Malinowski rozpoczął swoim recitalem 6. Sputnik nad Opolem. Przegląd filmów rosyjskich połączony jest z koncertem i spotkaniami autorskimi. » więcej 2021-07-21, godz. 18:00 Kryminał na lato na antenie Radia Opole. To będzie "Ostre cięcie" [ZDJĘCIA] Radio Opole przygotowało dla słuchaczy na lato nową powieść w odcinkach. Będzie to radiowa adaptacja książki 'Ostre cięcie' Adama Budzika. Autor pochodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »