Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-08, 21:34 Autor: Mariusz Majeran

Profesor Nicieja nagrodzony przez marszałka podczas premiery "Kresowej Atlantydy" [ZDJĘCIA]

Stanisław Sławomir Nicieja - spotkanie autorskie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław Sławomir Nicieja - spotkanie autorskie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław Sławomir Nicieja - spotkanie autorskie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław Sławomir Nicieja - spotkanie autorskie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Ukazała się XVI część Kresowej Atlantydy, tym razem poświęcona trzem małym wsiom i jednemu miasteczku. Profesor Stanisław Sławomir Nicieja opisał losy mieszkańców Bolechowa, Świrza, Chocina i Wełdzirza.
- Poprzedni tom dotyczył Wilna, stolicy wielkich twórców, ale i wioski i małe miasteczka miały swoich bohaterów - mówi profesor Nicieja. - To już trwa ponad dziesięć lat, kiedy to tę serię staramy się razem z Bogusławem Szybkowskim, konsekwentnie realizować. Zaskoczyło to nas. Ja sądziłem, że ja się zamknę gdzieś w pięciu, dziesięciu tomach. To nie jest o zabytkach, o świątyniach, o budynkach. Tam jest o ludziach, którzy te budynki wypełniają, ze swoimi dramatami, dygresjami, szczęściem, nieszczęściem. Z tym, co się u nich działo.

Podczas spotkania z publicznością w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca wręczył profesorowi nagrodę w dziedzinie kultury.

- Cieszę się, że mogę do licznych pana nagród dołączyć naszą - powiedział ze sceny marszałek. - Nagrodę Zarządu Województwa Opolskiego za całokształt działalności, ale to nie znaczy, że "za całokształt" to region już nic od pana profesora nie oczekuje, wręcz przeciwnie.

- Nie spodziewałem się tej nagrody - powiedział Stanisław Nicieja. - To jest dla mnie ważna nagroda tak jak ważna jest honorowe obywatelstwo miasta Opola, które kiedyś dostałem.

Profesor Nicieja jest także honorowym obywatelem rodzinnego Strzegomia, ale na każdym kroku podkreśla, że jest Opolaninem.

Trwają prace edytorskie nad XVII tomem Kresowej Atlantydy, bo według planu profesora w roku będą się ukazywały dwa tomy "Historii i Mitologii Miast Kresowych".

Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Stanisław Nicieja
Zbigniew Kubalańca
Stanisław Nicieja

Kultura i rozrywka

2021-06-12, godz. 19:57 Opolanie wysłuchali najpiękniejszych polskich piosenek w Filharmonii Opolskiej [ZDJECIA] Koncert 'Uciekaj moje serce' przyciągnął miłośników piosenki w różnym wieku. Na scenie wystąpili soliści z towarzyszeniem zespołu Take Style i Orkiestry… » więcej 2021-06-12, godz. 19:00 "Muzyczna trzynastka" zainspiruje w czerwcu dwoma koncertami organowymi w opolskiej katedrze Łukasz Sadło, absolwent Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK) w Opolu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wystąpi w niedzielę… » więcej 2021-06-12, godz. 18:30 5. Festiwal Książki na półmetku. Czytelnicy nie zawiedli, choć aura jest kapryśna [ZDJĘCIA, FILM] Za nami pierwszy dzień spotkań z autorami najciekawszych książek w tym roku. Sobotę można nazwać 'dniem opolskim', bo na festiwalu goszczą twórcy związani… » więcej 2021-06-12, godz. 15:15 Przed nami niecodzienny koncert w zabytkowym kościele w Bogacicy Muzyka dawna i oparte na niej współczesne improwizacje, a do tego połączenie głosów wokalnych i historycznych instrumentów - taka gratka na miłośników… » więcej 2021-06-12, godz. 13:00 Święto książki trwa. Koncert Zakuka ze względu na pogodę zwieńczy trzeci dzień 5. Festiwalu Książki w Opolu Drugi dzień 5 Festiwalu Książki miał zwieńczyć koncert zespołu Zakuka. Ze względu na warunki atmosferyczne koncert zostaje przeniesiony na jutro. Tym to… » więcej 2021-06-12, godz. 10:45 Opolskie Spotkania Fantastyczne w sobotę opanują Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu W ubiegłym roku ze względu na pandemię organizatorzy, Opolski Klub Fantastyki, musieli odwołać święto fantastyki w Opolu. Sobota (12.06) to dzień, w którym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:30 Ostatnie w tym sezonie przedstawienie w Ekostudiu Teatr Ekostudio kończy sezon artystyczny w sobotę (12 czerwca). Na zakończenie zobaczymy spektakl w reżyserii Andrzeja Czernika ukazujący rodziny śląskie… » więcej 2021-06-12, godz. 07:52 Tegoroczne prace dyplomowe można zobaczyć w Aneksie [ZDJĘCIA] W Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej możemy zobaczyć przez szybą i w ograniczonej liczbie osób wewnątrz, prace tegorocznych dyplomantów Liceum Plastycznego… » więcej 2021-06-11, godz. 19:30 "Po prostu radość, że możemy spotkać się z czytelnikami". Za nami pierwszy dzień święta książki [FILM] Zakończył się pierwszy dzień 5. Festiwalu Książek w Opolu. Z czytelnikami spotkało się na scenie głównej ośmiu autorów różnorodnych książek. Uczestnicy… » więcej 2021-06-11, godz. 17:00 Nagrody w tegorocznym Śląskim Beraniu zostały wręczone W szkole podstawowej w Izbicku spotkali się dzisiaj (11.06) laureaci tegorocznego konkursu Śląskie Beranie. W ubiegłym roku z powodu pandemii zmagań krasomówczych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »