Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-16, 09:12 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka zakwitła w Mosznej, na przekór kapryśnej pogodzie [ZDJĘCIA, FILM]

Muzyka zakwitła w Mosznej, na przekór kapryśnej pogodzie
37. Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej został zainaugurowany, choć nie obyło się bez dynamicznych zwrotów akcji.
Wczoraj (w sobotę 15.05), wczesnym popołudniem, na scenie plenerowej ulokowanej w parku, nieopodal zamku, zaprezentowała się młodzież ze szkoły muzycznej w Oleśnie. Występ młodych muzyków przypadł do gustu słuchaczom.

- Podoba nam się, akurat dzisiaj, akurat jest ładna pogoda - przyznają mieszkańcy Praszki, którzy pokonali ponad 100 km, żeby odwiedzić zespół parkowo-pałacowy w festiwalowej porze. - Nie jest za gorąco, nie jest za zimno, właśnie słuchamy próby. Przyjechaliśmy specjalnie, w tamtym roku też byliśmy tutaj. Bardzo fajnie, pięknie. My już jesteśmy emerytami, mamy czas, więc wyszukujemy sobie atrakcje gdzieś w okolicy. Jak jest coś ciekawego, to jedziemy.

Niestety w trakcie występu młodych artystów pogoda znacznie się pogorszyła i występy młodzieży ze szkoły muzycznej w Brzegu odbyły się już wewnątrz zamku, jedynie z wideo-transmisją prowadzoną na kanale społecznościowym zamku. Bez udziału publiczności, wyłączając obsługę obiektu i festiwalu, odbył się także główny koncert inauguracyjny, który z nieznacznym opóźnieniem można było śledzić na antenie Radia Opole 2 KULTURA.

- Przeszliśmy dzisiaj chrzest bojowy, dobrze, że na sam początek - przyznała Barbara Hortyńska, która w sobotni (15.05 wieczór) wystąpiła w potrójnej roli: jako dyrektor artystyczny wydarzenia, solistka i akompaniator. Na scenie artystka towarzyszyła sopranistce Romie Owsińskiej.

- My nie mamy zamiaru się nigdy poddać z jakimkolwiek działaniem, jakikolwiek koncert nie miałby się odbyć - dodaje pianistka. - Wszystkie koncerty się dalej odbywają. Natomiast dwa koncerty [szkół muzycznych - przyp. red.], które usłyszałam, niesamowite głosy, w ogóle wokalne przepiękne, cudowny Chopin, którego usłyszałam, naprawdę niesamowity. Ja myślę, że właśnie w tej młodzieży mamy potencjał.

Podczas transmisji artystka odniosła się także do błyskawicznie podjętej decyzji o realizowaniu głównego koncertu inauguracyjnego jedynie przy transmisji, a także do samej realizacji koncertu w specyficznych warunkach.

- Dla nas ten dzisiejszy dzień, to i tak jest sukces - mówi Hortyńska. - I ta pogoda udowodniła jak dobrą ekipą, zgraną jesteśmy, jak wiele możemy razem zdziałać nawet w sytuacji kryzysowej, bo to była ewidentnie sytuacja kryzysowa. Jak szybko udało się wszystko załatwić, w przeciągu naprawdę parunastu minut podjęliśmy decyzję o przeniesieniu koncertu i zagospodarowaniu sprzętu. Także te pół godziny opóźnienia, które mamy, to jest bardzo niedużo, jak na taką sytuację, przenoszenie całej sceny, aparatury do pomieszczeń, no mistrzostwo. Dlatego się uśmiecham, bo jestem dumna z ludzi, z którymi pracuję.

Dodajmy, że z powodu niestabilności pogody i nieprzychylnych zapowiedzi synoptyków, podjęto decyzję, o przeniesieniu niedzielnych występów młodzieży ze szkół muzycznych na przyszły tydzień. Natomiast wieczorny koncert Sławomira Zubrzyckiego ma się odbyć zgodnie z planem.
Uczestnicy koncertu plenerowego
Barbara Hortyńska
Koncert w wykonaniu uczniów szkół muzycznych [fot. Łukasz Fura]
Koncert w wykonaniu uczniów szkół muzycznych [fot. Łukasz Fura]

Kultura i rozrywka

2021-06-22, godz. 10:15 Koncerty, turniej rycerski, spektakle, spotkania - ruszyło święto stolicy regionu Cały tydzień potrwają Dni Opola. Przygotowano koncerty, warsztaty, spotkania, pokazy, spektakle, wystawy, gry miejskie oraz turniej rycerski. » więcej 2021-06-21, godz. 21:57 „Przebojem na mural”. Muzyczne i kolorowe podsumowanie konkursu przed NCPP Muzyczne podsumowanie konkursu „Przebojem na mural” przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Główną nagrodę otrzymała Patrycja Kostyra, a wyróżnienie… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Dom Kultury w Praszce czeka na propozycje najlepszego hasła promującego gminę. Do wygrania rower miejski Rozpoczął się konkurs na najlepsze hasło promujące gminę Praszka. Chętni mogą zgłaszać propozycje jednoznacznie podkreślające i promujące walory … » więcej 2021-06-21, godz. 16:45 Dni Dobrodzienia potrwają do końca wakacji. Było zbyt mało czasu na zorganizowanie trzydniowego święta miasta Nie trzy dni a trzy miesiące potrwają tegoroczne Dni Dobrodzienia. » więcej 2021-06-21, godz. 12:15 Kwartet saksofonowy wystąpi dziś (21.06) w Opolu Austriacki kwartet saksofonowy AUREUM wystąpi dziś (21.06) w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. » więcej 2021-06-21, godz. 10:00 To pierwsze tego typu muzeum w Opolu. Można w nim zobaczyć komputery i gry z ubiegłego wieku 'River Raid', 'Cybernoid' czy 'Commando' - to tylko część starych, kultowych gier komputerowych, w jakie można pograć w stolicy regionu. Przy ul. Łangowskiego… » więcej 2021-06-20, godz. 19:00 Młodzi wokaliści z całej Polski mieli szansę zaśpiewać na scenie opolskiego amfiteatru. Takie było Piosenkobranie… 64 wokalistów w różnym wieku wzięło udział w Piosenkobraniu 2021 na deskach Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. » więcej 2021-06-20, godz. 16:22 Fotograficzno-malarskie ujęcia Włoch: ekspozycja opolskich artystów trafiła do Muzeum UO Po długim wyczekiwaniu wspólna wystawa malarki Krystyny Sojki i fotografa Jerzego Stemplewskiego trafiła jako ekspozycja czasowa do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-06-20, godz. 06:00 Piosenkobranie w opolskim amfiteatrze. Wystąpi 64 wykonawców Przed nami 28. Ogólnopolski Festiwal Piosenki 'Piosenkobranie'. W niedzielę (20.06) w opolskim amfiteatrze młodzi artyści z całej Polski zaprezentują swoje… » więcej 2021-06-19, godz. 17:20 Aneta Barglik Gallery. Nowa przestrzeń sztuki w Opolu Aneta Barglik otworzyła nowe miejsce na artystycznej mapie Opola. To autorska galeria sztuki zlokalizowana w centrum miasta, gdzie artystka prezentuje swoje prace… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »