Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-30, 17:36 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Włochy w obiektywie i spod pędzla opolskich artystów - nowa wystawa w opolskim oddziale NBP [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. plakat wydarzenia]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. plakat wydarzenia]
Tuż przed majowym weekendem (30.04), w blasku słońca, choć w bardzo kameralnym gronie, odbyło się otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy", ukazującej zarówno fotograficzne, jak i malarskie ujęcia włoskich scenerii. Skromny wernisaż zorganizowany został z zachowaniem warunków sanitarnych pod siedzibą okręgowego oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu, czyli w instytucji, w której od dziś (30.04) przez cały maj będzie można podziwiać tę podwójną wystawę, na którą składają się fotografie opolskiego artysty Jerzego Stemplewskiego i obrazy Krystyny Sojki - artystki również silnie związanej z Opolszczyzną. Warto przy tym zaznaczyć, że tytuł wystawy zainspirowany został faktem, że Krystyna Sojka była uczennicą Jerzego Stemplewskiego.
- Bardzo się cieszę, że możemy w tych trudnych, pandemicznych czasach pomagać takim ludziom, których istotą życia jest przekazywanie swoich emocji szerszej publiczności - mówił podczas otwarcia wystawy prof. Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału NBP. - Jestem z tego niezmiernie dumny, że Narodowy Bank Polski - Oddział Okręgowy w Opolu może pomóc właśnie opolskim artystom. Cieszę się także, że młodzi ludzie nas tutaj wspierają, mówię tutaj o pani Marii Zmarzłej [kuratorze wystaw w NBP - przyp. red.]. Te zdjęcia i obrazy naprawdę zapadają człowiekowi w głąb duszy.

- Ja dwukrotnie miałem okazję być we Włoszech - wspomina fotograf Jerzy Stemplewski. - Pierwszy raz byłem w 91' roku, z taką pielgrzymką się udałem. Zdjęć mam naprawdę dużo i część z nich mogłem wykorzystać na tę właśnie wystawę.

- Mnie Włochy również są bardzo bliskie, jeździłam tam wielokrotnie - dodaje malarka Krysta Sojka. - Włochy dostały pierwszy ten cios pandemii, więc to jest taki nasz wspólny ukłon z profesorem Jerzym Stemplewskim. Myślę, że te obrazy i fotografie to są takie nasze spojrzenia i interpretacje.

Dodajmy, że jest to już szósta wystawa zorganizowana w opolskim oddziale NBP, a zarazem pierwsza, w której pojawiają się prace nie jednego, a dwóch artystów. Prace Jerzego Stemplewskiego i Krystyny Sojki, które pierwotnie miały się pojawić w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, można podziwiać w hallu wejściowym NBP w Opolu do końca maja. Już teraz wiadomo, że jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, wystawa ukazująca Włochy "spod pędzla i w obiektywie" trafi zgodnie z początkowym założeniem na Uniwersytet Opolski, na razie nie wiadomo jednak kiedy mogłoby to nastąpić. A więcej na ten temat w czwartkowej (06.05) audycji "Rewiry kultury".
prof. Paweł Frącz, Jerzy Stemplewski, Krystyna Sojka

Kultura i rozrywka

2021-05-07, godz. 16:56 Muzyka H.M. Góreckiego w hołdzie Ślązakom poległym w powstaniach Koncert upamiętniający 100. rocznicę III powstania śląskiego przygotowała dla melomanów Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Z uwagi na obowiązujące… » więcej 2021-05-06, godz. 17:00 "Zahuczały góry, zaszumiały lasy". Premiera singla zespołu Zakuka 'Zahuczały góry, zaszumiały lasy' - to tytuł singla zespołu Zakuka, który w czwartek (6.05) ma swoją premierę. Autorami i wykonawcami piosenki, która… » więcej 2021-05-06, godz. 10:39 Robert Więckiewicz zagra "Behawiorystę". Poznaliśmy obsadę serialu, który będzie kręcony w Opolu W tytułową rolę byłego prokuratora i eksperta z zakresu komunikacji niewerbalnej, który będzie tropił groźnego przestępcę, wcieli się Robert Więckiewicz… » więcej 2021-05-05, godz. 21:16 To oni tworzą świat, dlatego biorą obiektyw w swoje ręce! Przełamywanie stereotypów dotyczących płci, samoakceptacja czy ochrona środowiska - to tylko niektóre z tematów, którym czas i uwagę poświęcili młodzi… » więcej 2021-05-05, godz. 19:00 Iwona Solisz nowym dyrektorem Muzeum Śląska Opolskiego. Pokonała w konkursie trzech kandydatów Dziś (05.05) z rąk marszałka województwa Andrzeja Buły otrzymała akt powołania na nowe stanowisko kierownicze. Iwona Solisz ukończyła Wydział Sztuk Pięknych… » więcej 2021-05-05, godz. 16:15 Konkurs "Modelatornia". Trzy projekty powalczą w drugim etapie rywalizacji! Trzy projekty na realizację spektaklu przeszły do drugiego etapu konkursu 'Modelatornia'. To inicjatywa skierowana do twórców poszukujących nowych, świeżych… » więcej 2021-05-05, godz. 13:10 Ostatnie próby oleskiego Wind Bandu przed festiwalem "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" Oleski Wind Band przygotowuje się do występu na tegorocznym festiwalu „Muzyczne Święto Kwitnących Azalii” w Mosznej. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni… » więcej 2021-05-04, godz. 18:46 Rozmnażają stado! Trwa zbiórka Stowarzyszenia Opolskie Lamy Trwa internetowa zbiórka 'Śladami Lam - Odpal nowe lamy'. Organizatorzy chcą, aby w Opolu pojawiły się kolejne figurki promujące organizowany w mieście… » więcej 2021-05-04, godz. 10:45 Można już wysyłać zgłoszenia do konkursu recytatorskiego organizowanego przez MDK w Oleśnie W Oleśnie ruszył powiatowy etap 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkól ponadpodstawowych i osób dorosłych. Swoje zgłoszenia można… » więcej 2021-05-04, godz. 06:00 Wystawa o początkach Solidarności na rynku w Krapkowicach Jeszcze przez dwa tygodnie na rynku w Krapkowicach można oglądać wystawę poświęcona Solidarności, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Można… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »