Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-02-27, 08:21 Autor: Mariusz Majeran

Premiera w Teatrze Ekostudio o śląskiej rodzinie, patriotyzmie i polskości

Premiera w Teatrze Ekostudio "Podrzucone słowa" [fot. Mariusz Majeran]
Premiera w Teatrze Ekostudio "Podrzucone słowa" [fot. Mariusz Majeran]
Premiera w Teatrze Ekostudio "Podrzucone słowa" [fot. Mariusz Majeran]
Premiera w Teatrze Ekostudio "Podrzucone słowa" [fot. Mariusz Majeran]
"Podrzucone słowa" to autorski spektakl Andrzeja Czernika, który stworzył scenariusz, wyreżyserował przedstawienie i nawet gra w prologu. To historyczna opowieść o Opolu w czasie III Powstania Śląskiego i plebiscytu.
Przedstawienie powstało w ramach projektu wojewody opolskiego "Podrzucone słowa, przerzucone słowa" ze środków "Niepodległa na lata 2017-2021".

- W ramach tego projektu przedstawienie zostało zarejestrowane dla Teatru Telewizji i znajduje się na 150 pendraive'ach, które właśnie zaczynamy rozsyłać - podkreśla pełnomocnik wojewody opolskiego programu Niepodległa Mariusz Nieckarz. - Plan jest taki, żeby wysłać do szkół podstawowych - siódma, ósma klasa. No i na pewno do szkół średnich. To jest istotne, ponieważ historia, która uczona jest w szkole, powinna być przepleciona właśnie taką sztuką. Powinna też pomóc w lepszym zrozumieniu sensu walki o niepodległą.

- To przedstawienie historyczne, patriotyczne i pokazujące, jak ważną rolę odegrały kobiety podczas plebiscytu i śląskiego zrywu - mówi reżyser Andrzej Czernik. - To sztuka teatralna, więc wiele rzeczy jest napisanych teatralnie. Natomiast czy postaci, czy niektóre wydarzenia, fakty, które miały miejsce, są tutaj umieszczone.

- W przestawieniu pojawia się obóz jeniecki w Łambinowicach, co mnie bardzo cieszy - dodaje dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska. - Wątek wciąż mało znany. Jest w naszych planach badawczych. Mówimy o przetrzymywaniu powstańców śląskich na terenie poligonu Lamsdorf.

Śląską matkę, która straciła w powstaniu męża, a teraz walczy o uwolnienie syna z obozu w Lamsdorf gra opolska aktorka Barbara Lach.

- Pierwszy raz w teatrze mówiłam po śląsku - uzupełnia aktorka. - Wywodzę się ze Ślaska. Jestem rodowitą Ślązaczką z dziada pradziada. Z Górnego Śląska. Tychy, Pszczyna, Mysłowice to są nasze rodzinne strony. Na prawdę się ucieszyłam, że zagrałam w tym przedstawieniu. Także duży sentyment i duża przyjemność pracy.

Publiczność wypełniła widownie zgodnie z zasadami epidemiologicznymi. Kolejna odsłona tego przedstawienia dziś (27.02) o godzinie 19.07.

W sztuce występują: Barbara Lach, Grażyna Misiorowska, Przemysław Czernik, Krzysztof Jarota i Michał Świtała.
Mariusz Nieckarz
Andrzej Czernik
Violetta Rezler-Wasielewska
Barbara Lach

Kultura i rozrywka

2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Portrety z pasją - poznaj twórców z gminy Kolonowskie nie wychodząc z domu Twórców i artystów mieszkających w gminie Kolonowskie oraz ich dzieła można poznać bez wychodzenia z domu. Cykl „Portrety z pasją” to filmy przedstawiające… » więcej 2021-04-16, godz. 14:30 Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” Jeszcze tylko tydzień mają chętni do zgłoszenia się do konkursu recytatorskiego w języku niemieckim organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej 2021-04-15, godz. 18:30 "Zachodni wiatr" powieje w Galerii Aneks Zmienia się ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Od piątku (16.04) będziemy mogli zobaczyć projekt Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowany… » więcej 2021-04-15, godz. 15:00 W Filharmonii Opolskiej trwa nagranie koncertu online Filharmonia Opolska, jak inne instytucje kultury pozostaje zamknięta, ale nie zapomina o melomanach. Nagrywa najbliższy koncert kameralny. » więcej 2021-04-15, godz. 13:15 Opole ponownie "zagra" w serialu! Tym razem czas na ekranizację powieści Remigiusza Mroza - Finalizujemy umowę ze stacją TVN dotyczącą produkcji 'Behawiorysty' na podstawie powieści Remigiusz Mróz. Serial będzie można oglądać na platformie… » więcej 2021-04-15, godz. 13:15 Okolicznościowe monety upamiętniające trzecie powstanie śląskie Narodowy Bank Polski upamiętnił 100. rocznicę trzeciego powstania śląskiego. Z tej okazji bank centralny wyemitował złotą monetę o nominale 200 złotych… » więcej 2021-04-15, godz. 09:00 Odrestaurowano dwie kaplice boczne w Katedrze Opolskiej W Katedrze Opolskiej zakończyły się kolejne prace konserwatorskie. Tym razem renowacje przeszły dwie kaplice boczne, a dokładniej kaplica św. Jadwigi oraz… » więcej 2021-04-14, godz. 15:10 W lesie koło Pokrzywnicy znaleźli toporek z brązu, ma ok. 3 tysięcy lat [ZDJĘCIA] Łukasz Wawrzyńczyk, pasjonat historii i leśniczy, wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Relikt” prowadził wczoraj (13.04) poszukiwania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »