Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-02-17, 17:30 Autor: Mariusz Majeran

Do Opola dotarły skrzynie z fotografiami na wystawę World Press Photo [ZDJĘCIA]

Konferencja prasowa World Press Photo w internecie i na antenie Radio Opole 2 Kultura [fot. Robert Znamiec]
Konferencja prasowa World Press Photo w internecie i na antenie Radio Opole 2 Kultura [fot. Robert Znamiec]
Wydłużone godziny pracy, wystawa dostępna siedem dni w tygodniu - trwają przygotowania do World Press Photo. Na wirtualnej konferencji prasowej Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu poznaliśmy szczegóły tegorocznej 20 wystawy World Press Photo w stolicy naszego województwa.
- Cieszymy się, że udało się nam dostarczyć wystawę z Amsterdamu do Opola - podkreśla Marika Cukrowski z Fundacji World Press Photo. - Oczywiście musieliśmy tę wystawę przesunąć w czasie. Tutaj rząd nie pozwolił na zrealizowanie wystawy w pierwotnym terminie. Gdy tylko okazało się, ze możemy ją fizycznie zorganizować, przystąpiliśmy do działania.

- Każde zdjęcie, które przejdzie do drugiej rundy jest sprawdzane pod kątem prawdziwości - dodaje kuratorka wystawy. - World Press Photo ma bardzo restrykcyjny taki proces weryfikacji. Zdjęcia, które tutaj dotarły, do tej rundy, są weryfikowane przez dwóch niezależnych ekspertów, którzy badają je właśnie pod kątem prawdziwości. Jednocześnie autorzy są proszeni o dostarczenie nieobrobionych, surowych plików, które porównujemy ze zdjęciami, które zostały nadesłane do konkursu.

- Musimy także ograniczyć liczbę wpuszczanych do galerii osób - dodaje dyrektorka opolskiej galerii dr Joanna Filipczyk. - Zgodnie z procedurami, które obowiązują w tej chwili, w galerii jednocześnie może przebywać dwadzieścia pięć osób.

Wernisaż on-line na profilu facebookowym Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w piątek (19.02) o godzinie 18.00. Natomiast od soboty do 21 marca soboty wystawa będzie dostępna dla zwiedzających.

Radio Opole jest patronem medialnym wystawy World Press Photo w Opolu.

Zapis konferencji poniżej a także rozmowa z Anną Łęgowik z Galerii Sztuki Współczesnej o wystawie.
konferencja World Press Photo cz. 1
konferencja World Press Photo cz. 2
Anna Łęgowik
Marika Cukrowski cz. 1
Marika Cukrowski cz. 2
Joanna Filipczyk

Kultura i rozrywka

2021-02-27, godz. 20:00 Nyski Dom Kultury wznawia działalność sceniczną. Widzowie mogli dziś zobaczyć premierę musicalu Prysły zmysły Nyski Dom Kultury wznawia występy przed publicznością. Pierwszym od kilku miesięcy spektaklem wystawionym na małej scenie im. Jerzego Kozarzewskiego był… » więcej 2021-02-27, godz. 15:00 Organy opolskiej katedry znów zabrzmią w słusznej sprawie Gratka dla miłośników muzyki organowej szykuje się podczas finału miesiąca w Opolu. Wszystko za sprawą koncertu z cyklu 'Organowe Inspiracje - Muzyczna… » więcej 2021-02-27, godz. 08:21 Premiera w Teatrze Ekostudio o śląskiej rodzinie, patriotyzmie i polskości 'Podrzucone słowa' to autorski spektakl Andrzeja Czernika, który stworzył scenariusz, wyreżyserował przedstawienie i nawet gra w prologu. To historyczna opowieść… » więcej 2021-02-26, godz. 15:00 Szanty zabrzmią w Paczkowie Opolski zespół szantowy Puzon Band wystąpi przed paczkowską publicznością w najbliższą sobotę (27.02). W czasie pandemii muzycy grali tylko w internecie… » więcej 2021-02-25, godz. 20:00 Premiera w Teatrze Ekostudio w Opolu w reżimie sanitarnym, ale z publicznością Opolski Teatr Ekostudio proponuje pierwszą w tym roku premierę z publicznością. W piątek (26.02) na deskach teatru zobaczymy przedstawienie historyczne zatytułowane… » więcej 2021-02-25, godz. 16:30 "Nowe Epifanie" 2021 z opolskim akcentem Trwający po raz 12. festiwal 'Nowe Epifanie' w tym roku przeniósł się do internetu. W ramach imprezy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie prezentuje spektakle… » więcej 2021-02-25, godz. 14:00 Ruszył nabór wniosków do wiosennej edycji EDUKO Rozpoczęła się wiosenna edycja programu 'EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021' w naszym województwie. W tym roku przewidziano dwa konkursy, w których na… » więcej 2021-02-25, godz. 12:00 "Cztery struny, czwarta symfonia" i dwóch wybitnych muzyków w Filharmonii Opolskiej Utytułowany wiolonczelista młodego pokolenia i wybitny polski dyrygent świętujący 50-lecie pracy artystycznej wystąpią w piątkowy (26.02) wieczór w Filharmonii… » więcej 2021-02-25, godz. 10:30 W Radiu Opole powstał audiobook o żołnierzu wyklętym - o Władysławie Załagowiczu, pseudonim "Felek" W poniedziałek 1 marca również na antenie Radia Opole będziemy obchodzili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W nawiązaniu do obchodów aktor i historyk… » więcej 2021-02-25, godz. 09:00 Rusza nowa edycja projektu "Teatr!.Poczuj to!" Od 2013 roku Opolski Teatr Lalki i Aktora realizuje projekt edukacyjny skierowany zarówno do dzieci, jak i całych rodzin zatytułowany 'Teatr. Poczuj to!'. W… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »