Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-12-27, 07:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Pandemia nie złamała opolskiej tradycji świąteczno-muzycznej: klasyka zabrzmiała w katedrze [ZDJĘCIA]

Tradycyjny, świąteczny koncert z muzyką klasyczną [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tradycyjny, świąteczny koncert z muzyką klasyczną [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Pomimo niedogodności związanych z ograniczeniami nałożonymi w związku z pandemią koronawirusa, po raz kolejny absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, którzy za czasów szkolnych współpracowali w orkiestrze prowadzonej przez Huberta Prochotę, spotkali się w drugi dzień Bożego Narodzenia (26.12), by wspólnie ze swoim mistrzem dzielić się z publicznością klasyką przeznaczoną właśnie na ten świąteczny czas.
Jak przyznaje skrzypek Piotr Kosarga, jeden z pomysłodawców i organizatorów, a zarazem wykonawców koncertu, muzycy nie mieli wątpliwości czy organizować wydarzenie, które od samego początku ma charakter kameralnego, świątecznego muzykowania przyjaciół. Zrezygnowano jednak m.in. z corocznego patronatu medialnego Radia Opole w trosce o uniknięcie zgromadzenia się w świątyni zbyt wielu ludzi i narażenia uczestników koncertu na niebezpieczeństwo zakażenia.

- Ten koncert już po raz ósmy organizowaliśmy i z roku na rok tych ludzi przybywa coraz więcej - wyjaśnia Kosarga. - Możemy chyba śmiało powiedzieć, że poniekąd mamy już swoją stałą publiczność, która co roku przyjeżdża, przychodzi na te koncerty i tak się spodziewaliśmy, że trochę "pocztą pantoflową" uda się to też roznieść. Specjalnie nie chcieliśmy robić większego rozgłosu ze względu na obostrzenia jakie panują w świątyni. Wydaje mi się, że udało nam się te przykazania rządowe zachować w tym wszystkim.

Dodajmy, że tegoroczny tradycyjny koncert z muzyką klasyczną przeznaczoną na Boże Narodzenie, a także innymi dziełami barokowych mistrzów odbył się w Kościele Katedralnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, po raz kolejny do dawnych orkiestrowiczów opolskiej PSM dołączył także Maciej Lamm, pierwszy organista opolskiej katedry, kontynuując tym samym tradycję wykonywania w ramach tych świątecznych spotkań kolejnych koncertów organowych Georga Friedricha Händla. Tegoroczny koncert zakończył się jednak wyjątkowo prezentacją dzieła współczesnego twórcy estońskiego Arvo Pärta "Da pacem, Domine".

- To utwór bardzo charakterystyczny jak na te czasy, w których się znajdujemy - tłumaczy Piotr Kosarga. - I taki był też cel i przekaz tego utworu w naszym wykonaniu. To jest muzyka kontemplacyjna, zmuszająca nas poniekąd do myślenia. I taki był cel kompozytora i też nasz, żeby każdy pomyślał sobie o tym, o czym chciał pomyśleć w trakcie tego utworu. Tworzy on niesamowitą aurę nie tylko modlitwy, ale przede wszystkim kontemplacji.
Piotr Kosarga w krótkiej rozmowie po koncercie (26.12.2020)

Kultura i rozrywka

2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej 2021-01-20, godz. 18:00 Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale" Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby… » więcej 2021-01-20, godz. 15:21 Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK" 4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu… » więcej 2021-01-20, godz. 09:45 Książki autorstwa wrocławskich studentów ASP prezentowane w Galerii Zamostek w Opolu BOOKmacherzy to nowa wystawa, która pojawiła się w Galerii Zamostek w Opolu. Prezentuje ona dorobek studentów Katedry Projektowania Graficznego wrocławskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »