Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-12, 07:40 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Triumf sztuki na przekór wirusowi: za nami pierwszy koncert X Dobrodzień Classic Festival! [ZDJĘCIA]

Koncert muzyki niemieckiej w Muzeum Diecezjalnym [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki niemieckiej w Muzeum Diecezjalnym [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła nawiązujące do kultury niemieckiej, ale także ukazujące powiązana i spójność kultury różnych krajów Europy, zabrzmiały w niedzielny (11.10) wieczór w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, a jednocześnie w trakcie transmisji wideo na Facebooku, na profilu opolskiej Mniejszości Niemieckiej. Dodajmy, że niedzielny koncert nie tylko otworzył X Dobrodzień Classic Festival (czyli jedyny na Opolszczyźnie festiwal, skoncentrowany wyłącznie na klasycznej muzyce wokalnej), ale stanowił także jedno z tradycyjnych wydarzeń towarzyszących trwającym od początku miesiąca 17. Dniom Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Obok pomysłodawcy koncertu, pochodzącego z Dobrodzienia śpiewaka Piotra Lempy, wystąpiła także mezzosopranistka Magdalena Kulig, a śpiewakom towarzyszył pianista Thomas Cornelius, który jest również kompozytorem. Warto zaznaczyć, że podczas koncertu zabrzmiały nie tylko pieśni napisane przez artystę, ale także jego autorskie kompozycje oparte na tematach z twórczości Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.

- Bardzo się cieszę i dziękuję Piotrowi Lempie za zaproszenie - mówi Magdalena Kulig. - Jego program, jego wskazania były na muzykę niemiecką i na kulturę niemiecką, stąd też wybraliśmy różne warianty poezji, która była użyta przez różnych kompozytorów.

- Oczywiście, że wracam tutaj zawsze z rozrzewnieniem, zawsze z dużą dozą tęsknoty - przyznaje Piotr Lempa. - Tym bardziej w tych warunkach, w których jesteśmy dzisiaj, mówię o wirusie. To, że nam się udało zrobić koncert, że ludzie przyszli na niego, że na Facebooku, tak jak się dowiedzieliśmy przed momentem, oglądało nas prawie tysiąc osób, więc to jest bardzo duży sukces!

Więcej na temat tego wydarzenia, któremu patronowało Radio Opole, ale także o emocjach, jakie wywołują wśród artystów decyzje polityków w związku z trwającą pandemią w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Magdalena Kulig, Piotr Lempa

Kultura i rozrywka

2020-10-20, godz. 20:40 Ruszają warsztaty z obsługi komputera i smartfona dla opolskich seniorów. Zapisy tylko do środy W środę (21.10) kończą się zapisy na cykl warsztatów dotyczących szeroko pojętej tematyki komputerowej i mobilnej. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2020-10-20, godz. 14:00 Józef Krzyk i Barbara Szmatloch opowiedzą o Wojciechu Korfantym Józef Krzyk i Barbara Szmatloch będą gośćmi Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. To autorzy reporterskiej opowieści biograficznej o Wojciechu… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01 Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne… » więcej 2020-10-19, godz. 15:45 Polska Agencja Prasowa organizuje konkurs "szukania" fałszywszych informacji w sieci Wyłapywanie oraz weryfikowanie fałszywych informacji w sieci - to główne cele międzynarodowego konkursu pod hasłem #FakeHunter Challenge organizowanego przez… » więcej 2020-10-18, godz. 16:12 Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert… Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę… » więcej 2020-10-17, godz. 13:00 Filharmonia Opolska: kreatywne podejście do pandemicznych ograniczeń [ZDJĘCIA] Tańce skomponowane we Francji, Anglii, Meksyku, ale także w Polsce przedstawił w piątkowy (16.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zespół… » więcej 2020-10-16, godz. 20:30 Oficjalne rozpoczęcie IX Opolskiego Festiwalu Gór. Przed uczestnikami wiele ciekawych projekcji filmowych, spotkań i… Wystartował IX Opolski Festiwal Gór. Na dobry początek w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki opolanie mieli okazję obejrzeć film 'The Spirit of Flatness'… » więcej 2020-10-16, godz. 19:00 Krzysztof Polonek oficjalnie koncertmistrzem słynnej Berliner Philharmoniker! Polski skrzypek Krzysztof Polonek został oficjalnie koncertmistrzem prestiżowej orkiestry Berliner Philharmoniker, uznawanej za jedną z najlepszych orkiestr… » więcej 2020-10-16, godz. 16:00 Filharmonia: przed nami tradycyjny koncert w niecodziennej formie Niecodzienny koncert kameralny odbędzie się dziś wieczorem (16.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. 'Tańce świata' wprost z twórczości współczesnych… » więcej 2020-10-16, godz. 13:15 Mentorzy dla opolskiej kultury w muzeum Muzeum Śląska Opolskiego w ramach edukacji kulturalnej ruszyło z cyklem warsztatów dla animatorów kultury i nauczycieli. Projekt 'Mentorzy dla opolskiej kultury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***