Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-10, 07:50 Autor: Mariusz Majeran

Performence, rzeźby, instalacje i obrazy na wernisażu w GSW

Wernisaż Marii Pinińskiej-Bereś w GSW w Opolu. Jerzy hanusek - kurator [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż Marii Pinińskiej-Bereś w GSW w Opolu. Jerzy hanusek - kurator [fot. Mariusz Majeran]
Preformance podczas wernisażu w GSW [fot. Anna Łegowik]
Preformance podczas wernisażu w GSW [fot. Anna Łegowik]
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu na wernisaż Marii Pinińskiej-Bereś zaprosiła córkę zmarłej artystki, by ta odtworzyła performence swojej mamy sprzed czterdziestu lat. Oprócz inscenizacji "Pranie" widzowie mogli zobaczyć wybór prac artystki.
- To są bardzo kruche obiekty i wymagają również prac konserwatorskich - mówi kurator wystawy Jerzy Hanusek i dodaje, że w pierwszym pomieszczeniu galerii wita nas nie bez powodu kolor różowy. - Róż jest kolorem autorskim Marii Pinińskiej-Bereś. Ma on zarówno znaczenie symboliczne. Sięgnięcie po kolor, który w sztuce był wyklęty, zdegradowany, uważany za niepoważny. Ale też jest inny powód. Cielesność w sztuce Marii Pinińskiej-Bereś jest silnie obecna, a róż jest związany z kolorem ciała.

Wystawę "Bańki mydlane" można oglądać do 11 listopada. Wstęp przez cały czas jest wolny. A dodatkowo w sobotę (10.10) o godzinie 15.00 oprowadzenie kuratorskie dla osób dorosłych. Liczba miejsc ograniczona. Radio Opole patronuje medialnie temu wydarzeniu.
Jerzy Hanusek

Kultura i rozrywka

2020-10-20, godz. 20:40 Ruszają warsztaty z obsługi komputera i smartfona dla opolskich seniorów. Zapisy tylko do środy W środę (21.10) kończą się zapisy na cykl warsztatów dotyczących szeroko pojętej tematyki komputerowej i mobilnej. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2020-10-20, godz. 14:00 Józef Krzyk i Barbara Szmatloch opowiedzą o Wojciechu Korfantym Józef Krzyk i Barbara Szmatloch będą gośćmi Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. To autorzy reporterskiej opowieści biograficznej o Wojciechu… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01 Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne… » więcej 2020-10-19, godz. 15:45 Polska Agencja Prasowa organizuje konkurs "szukania" fałszywszych informacji w sieci Wyłapywanie oraz weryfikowanie fałszywych informacji w sieci - to główne cele międzynarodowego konkursu pod hasłem #FakeHunter Challenge organizowanego przez… » więcej 2020-10-18, godz. 16:12 Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert… Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę… » więcej 2020-10-17, godz. 13:00 Filharmonia Opolska: kreatywne podejście do pandemicznych ograniczeń [ZDJĘCIA] Tańce skomponowane we Francji, Anglii, Meksyku, ale także w Polsce przedstawił w piątkowy (16.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zespół… » więcej 2020-10-16, godz. 20:30 Oficjalne rozpoczęcie IX Opolskiego Festiwalu Gór. Przed uczestnikami wiele ciekawych projekcji filmowych, spotkań i… Wystartował IX Opolski Festiwal Gór. Na dobry początek w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki opolanie mieli okazję obejrzeć film 'The Spirit of Flatness'… » więcej 2020-10-16, godz. 19:00 Krzysztof Polonek oficjalnie koncertmistrzem słynnej Berliner Philharmoniker! Polski skrzypek Krzysztof Polonek został oficjalnie koncertmistrzem prestiżowej orkiestry Berliner Philharmoniker, uznawanej za jedną z najlepszych orkiestr… » więcej 2020-10-16, godz. 16:00 Filharmonia: przed nami tradycyjny koncert w niecodziennej formie Niecodzienny koncert kameralny odbędzie się dziś wieczorem (16.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. 'Tańce świata' wprost z twórczości współczesnych… » więcej 2020-10-16, godz. 13:15 Mentorzy dla opolskiej kultury w muzeum Muzeum Śląska Opolskiego w ramach edukacji kulturalnej ruszyło z cyklem warsztatów dla animatorów kultury i nauczycieli. Projekt 'Mentorzy dla opolskiej kultury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***