Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-06, 18:00 Autor: Mariusz Majeran

Dwadzieścia dwa opolskie muzea w jednej aplikacji mobilnej

Premiera aplikacji "O!polskie muzea" od lewej: Wojciech Dominiak, Piotr Mielec i Jarosław Wasik [fot. Mariusz Majeran]
Premiera aplikacji "O!polskie muzea" od lewej: Wojciech Dominiak, Piotr Mielec i Jarosław Wasik [fot. Mariusz Majeran]
Opolskie muzea od dziś dostępne są w aplikacji mobilnej na telefony i tablety. Muzeum Polskiej Piosenki wraz z partnerami: Muzeum Ziemi Prudnickiej i Stowarzyszeniem Muzealników Polskich w Opolu zrealizowało projekt w ramach programu "Kultura cyfrowa".
- Praca nie była łatwa, ale od dziś mamy aplikację - podkreśla Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki. - Finał projektu, nad którym pracowaliśmy prawie dwa lata, aplikacji mobilnej "O!polskie muzea". W tym projekcie wzięły udział 22 muzea z Opolszczyzny. A naszą ideą było to, żeby po pierwsze pokazać najbardziej reprezentatywne obiekty muzealne w tych muzeach, ale także, żeby w niekomercyjny sposób stworzyć przewodnik po opolskich muzeach.

- Mamy doświadczenie z cyfryzacją zbiorów i portalem cyfrowym, dlatego chętnie przystąpiliśmy do tego projektu - podkreśla dr Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. - Aplikacja, która gromadzi w jednym miejscu najważniejsze informacje o muzeach, o tym, co jest ważne z perspektywy turysty, ale też i nas, którzy w swoich muzeach, zajęci własną działalnością, nie do końca wiemy, co się dzieje po sąsiedzku.

Aplikację bezpłatnie można pobrać ze sklepów internetowych. Waży nieco pond 5 MB. Umożliwia kupno biletu, bezpośredni kontakt telefoniczny z muzeum, a także przejście na stronę internetową. Znajduje się w niej 1001 zdygitalizowanych obiektów wraz z opisami.

Projekt kosztował 126 tysięcy złotych. A biorą w nim następujące muzea:
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Muzeum w Opolu. Muzeum w Łambinowicach. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów, Muzeum Powiatowe w Nysie, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu, Zamek w Niemodlinie, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Muzeum w Praszce, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, Muzeum Regionalne w Głogówku, Muzeum wiejskie „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach, Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie, Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich, Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej, Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Koordynatorem programu jest dr Sylwia Gawłowska z Muzeum Polskiej Piosenki.
Jarosław Wasik
Wojciech Dominiak

Kultura i rozrywka

2021-04-21, godz. 19:45 W Nysie otwarto wystawę poświęconą rolniczej Solidarności Od dziś (21.04) w nyskim Bastionie św. Jadwigi można oglądać wystawę poświęconą początkom rolniczej Solidarności. To jedno z 17 miejsc w kraju, gdzie… » więcej 2021-04-21, godz. 16:02 "Polski rząd w dobie kryzysowego czasu znajduje pieniądze, żeby inwestycje samorządowe blisko ludzi były realizowane"… 2 mln złotych na modernizację budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury trafi do gminy Głogówek. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych… » więcej 2021-04-21, godz. 12:00 W cyklu "Łambinowickie Spotkania Muzealne" dziś o Katyniu 'Opowieść o człowieku... Katyń w pamięci rodzinnej' - to tytuł kolejnego spotkania z cyklu Łambinowickich Spotkań Muzealnych. Poświęcone będzie polskim… » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Śląskie Beranie odbędzie się, ale w wersji on-line Wojewódzki konkurs gawędziarski Śląskie Beranie w Izbicku powraca po roku przerwy. Ostatnia edycja została skasowana ze względu na pandemię, w tym roku… » więcej 2021-04-20, godz. 20:08 Środa w Instytucie Śląskim. Tym razem dyskusja naukowa będzie poświęcona "Encyklopedii Wiedzy o Śląsku" Instytut Śląski w Opolu zaprasza na otwarte spotkanie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. Tym razem będzie dotyczyło wznowionego wydania 'Encyklopedii… » więcej 2021-04-20, godz. 19:01 Można jeszcze zgłaszać propozycje piosenek dla multimedialnej fontanny w Dobrodzieniu. Zdecydują internauci Mieszkańcy Dobrodzienia mogą jeszcze zgłaszać propozycje piosenek, które będą prezentowane przez multimedialną fontannę w Rynku. » więcej 2021-04-20, godz. 15:00 Kolejna odsłona "Zaczytane Opolskie" Tym razem czytelnicy będą mogli poznać debiutancką książkę mieszkającej w Skarbimierzu Anny Listowskiej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne spotkanie… » więcej 2021-04-19, godz. 14:01 "Poufne" - spotkanie on-line z Mikołajem Grynbergiem W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała spotkanie autorskie z fotografem i pisarzem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »