Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-06, 18:00 Autor: Mariusz Majeran

Dwadzieścia dwa opolskie muzea w jednej aplikacji mobilnej

Premiera aplikacji "O!polskie muzea" od lewej: Wojciech Dominiak, Piotr Mielec i Jarosław Wasik [fot. Mariusz Majeran]
Premiera aplikacji "O!polskie muzea" od lewej: Wojciech Dominiak, Piotr Mielec i Jarosław Wasik [fot. Mariusz Majeran]
Opolskie muzea od dziś dostępne są w aplikacji mobilnej na telefony i tablety. Muzeum Polskiej Piosenki wraz z partnerami: Muzeum Ziemi Prudnickiej i Stowarzyszeniem Muzealników Polskich w Opolu zrealizowało projekt w ramach programu "Kultura cyfrowa".
- Praca nie była łatwa, ale od dziś mamy aplikację - podkreśla Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki. - Finał projektu, nad którym pracowaliśmy prawie dwa lata, aplikacji mobilnej "O!polskie muzea". W tym projekcie wzięły udział 22 muzea z Opolszczyzny. A naszą ideą było to, żeby po pierwsze pokazać najbardziej reprezentatywne obiekty muzealne w tych muzeach, ale także, żeby w niekomercyjny sposób stworzyć przewodnik po opolskich muzeach.

- Mamy doświadczenie z cyfryzacją zbiorów i portalem cyfrowym, dlatego chętnie przystąpiliśmy do tego projektu - podkreśla dr Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. - Aplikacja, która gromadzi w jednym miejscu najważniejsze informacje o muzeach, o tym, co jest ważne z perspektywy turysty, ale też i nas, którzy w swoich muzeach, zajęci własną działalnością, nie do końca wiemy, co się dzieje po sąsiedzku.

Aplikację bezpłatnie można pobrać ze sklepów internetowych. Waży nieco pond 5 MB. Umożliwia kupno biletu, bezpośredni kontakt telefoniczny z muzeum, a także przejście na stronę internetową. Znajduje się w niej 1001 zdygitalizowanych obiektów wraz z opisami.

Projekt kosztował 126 tysięcy złotych. A biorą w nim następujące muzea:
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Muzeum w Opolu. Muzeum w Łambinowicach. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów, Muzeum Powiatowe w Nysie, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu, Zamek w Niemodlinie, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Muzeum w Praszce, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, Muzeum Regionalne w Głogówku, Muzeum wiejskie „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach, Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie, Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich, Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej, Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Koordynatorem programu jest dr Sylwia Gawłowska z Muzeum Polskiej Piosenki.
Jarosław Wasik
Wojciech Dominiak

Kultura i rozrywka

2021-01-17, godz. 18:21 "To dla nas miejsce szczególne". Chrząstowice remontują i poszerzają izbę muzealną im. Konrada Mientusa To unikatowe w skali regionu miejsce, z eksponatami z początku XX wieku, a nawet z XIX stulecia, będzie miało nowy wygląd. Chodzi o Regionalną Izbę Śląska… » więcej 2021-01-17, godz. 08:44 Kluczborska biblioteka prezentuje zdjęcia pejzaży. Na wystawie trzeba pamiętać o rygorze sanitarnym Wystawę zdjęć pejzaży można oglądać w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku. » więcej 2021-01-15, godz. 15:15 "Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia”. Wystawa przed kościołem w Głubczycach 'Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia” - pod takim tytułem została dziś (15.01) otwarta wystawa przy kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej… » więcej 2021-01-14, godz. 19:00 Laureatka Nagrody Literackiej Nike w MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, po przerwie świąteczno-noworocznej, wznawia spotkania autorskie. Ze względu na obostrzenia pandemiczne będą się one… » więcej 2021-01-14, godz. 14:00 Emocje i kłamstwo w opolskim teatrze on-line Teatr imienia Jana Kochanowskiego przygotował kolejny spektakl dostępny jedynie w internecie. Tym razem będzie to powtórzenie przedstawienia pełnego skomplikowanych… » więcej 2021-01-13, godz. 15:45 W puli 150 tysięcy złotych na wsparcie ludzi kultury. Rozpoczęła się tegoroczna edycja Marszałkowskich Talentów To propozycja dla twórców, autorów, kompozytorów, ale też dla tych, którzy opiekują się zabytkami. Ruszyła druga edycja Marszałkowskich Talentów. W… » więcej 2021-01-13, godz. 12:45 Filharmonia Opolska zaprasza na styczniowe gale noworoczne do internetu Gale noworoczne od lat gromadziły w Filharmonii Opolskiej kilkutysięczną publiczność. Tym razem odbędą się one bez udziału publiczności. Filharmonia… » więcej 2021-01-12, godz. 16:30 Galeria Sztuki Współczesnej ma nowe propozycje w internecie Tegoroczne ferie zimowe instytucje kultury zamieniły w internetowe spotkania. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu również proponuje różnego rodzaju zajęcia… » więcej 2021-01-12, godz. 12:09 Pokaż swój talent i wygraj bony - proponuje dom kultury w Krapkowicach Propozycja skierowana jest do wszystkich bez względu na wiek - chociaż realizowana jest w ramach ferii on-line w Krapkowickim Domu Kultury. A mowa o konkursie… » więcej 2021-01-11, godz. 15:45 Opole: odsłonięto tablicę upamiętniającą rzeźbiarza Bena Muthofera Opole upamiętniło kolejnego artystę. Na budynku przy ulicy ks. Jana Dzierżona 7 odsłonięto dzisiaj (11.01) pamiątkową tablicę poświęconą rzeźbiarzowi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »