Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-29, 16:15 Autor: Mariusz Majeran

Znamy laureatów tegorocznego konkursu wiedzy o Austrii [ZDJĘCIA]

Laureaci XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Austri w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Laureaci XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Austri w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Tegoroczna Wiosna Austriacka ze względu na epidemię koronawirusa została przerwana i dopiero jesienią jest kontynuowana. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się półfinał i finał XXIII ogólnopolskiego konkursu wiedzy "Austria - kraj i mieszkańcy".
- Ze względu na pandemię nie wszyscy uczestnicy przyjechali do Opola - podkreśla Monika Wójcik-Bednarz, kierowniczka Biblioteki Austriackiej w Opolu.

- Tegoroczny konkurs wiedzy o Austrii trwał ponad pół roku, trzeba od tego zacząć. Przerwany w marcu. Nie wszyscy uczestnicy, którzy przeszli do półfinału przybyli do Opola. Natomiast poziom był, można powiedzieć, taki średni.

- Cieszę się, że ten konkurs ma taki odzew. Byli uczniowie z siedmiu województw - podkreśla konsul honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu Edward Wąsiewicz. - Myślę, że Austria jest dla Polaków, dla polskiej młodzieży takim krajem, powiedziałbym kolokwialnie, najłatwiej przyswajalnym. Mamy tak wiele wspólnych cech, zwyczajów, doświadczeń historycznych. jest to jakby naturalny obszar ciekawości.

Pierwsze miejsce zajął Bartosz Fobke z Opola, drugie Marek Golba z Jarosławia.

- Zająłem drugie miejsce, ale to dla mnie duże wyróżnienie - mówi licealista z Podkarpacia. - Przede wszystkim do tego konkursu zachęciła mnie moja nauczycielka języka niemieckiego.

Trzecie miejsce przypadło Natalii Dyczyńskiej z Namysłowa. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Rabczak, Agnieszka Dudek i Zuzanna Maziarz.

Główną nagrodą była wycieczka do Wiednia ufundowana przez Biuro Podróży Almatur. Radio Opole objęło konkurs patronatem medialnym.
Monika Wójcik-Bednarz
Edward Wąsiewicz
Marek Golba

Kultura i rozrywka

2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej 2020-10-22, godz. 19:22 "Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej Wycieczka przez 'Trzy wieki muzyki' czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z… » więcej 2020-10-22, godz. 16:30 Alicja Sinicka opowie o swojej najnowszej książce "Służąca" Alicja Sinicka weźmie udział w spotkaniu online z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Swoją karierę pisarską rozpoczęła od powieści romantycznych… » więcej 2020-10-22, godz. 12:42 Jacek Fedorowicz kolejnym bohaterem cyklu "Zaczytane opolskie" W regionie trwa cykl „Zaczytane opolskie”, który ma na celu popularyzację czytelnictwa we wszystkich powiatach naszego województwa. Bohaterem kolejnego… » więcej 2020-10-21, godz. 18:03 Filharmonia Opolska: zmiany w koncertach i rozmieszczeniu miejsc na widowni! Najbliższe koncerty symfoniczne (23.10, 30.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera nie zostały odwołane, jednak obowiązujące ograniczenia w organizacji… » więcej 2020-10-20, godz. 20:40 Ruszają warsztaty z obsługi komputera i smartfona dla opolskich seniorów. Zapisy tylko do środy W środę (21.10) kończą się zapisy na cykl warsztatów dotyczących szeroko pojętej tematyki komputerowej i mobilnej. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2020-10-20, godz. 14:00 Józef Krzyk i Barbara Szmatloch opowiedzą o Wojciechu Korfantym Józef Krzyk i Barbara Szmatloch będą gośćmi Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. To autorzy reporterskiej opowieści biograficznej o Wojciechu… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01 Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne… » więcej 2020-10-19, godz. 15:45 Polska Agencja Prasowa organizuje konkurs "szukania" fałszywszych informacji w sieci Wyłapywanie oraz weryfikowanie fałszywych informacji w sieci - to główne cele międzynarodowego konkursu pod hasłem #FakeHunter Challenge organizowanego przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***