Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-18, 19:29 Autor: Mariusz Majeran

XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA]

Stanisław Sławomir Nicieja [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław Sławomir Nicieja [fot. Mariusz Majeran]
Dwa tomy "Kresowej Atlantydy" powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu autor prof. Sławomir Nicieja promował XV tom w całości poświęcony Wilnie.
Profesor Stanisław Sławomir Nicieja obiecał przed laty, że w ciągu roku będą się ukazywały dwa tomy.

- Ten tom jest nieco obszerniejszy niż pozostałe - podkreśla Bogusław Szybkowski, wydawca książek profesora Niciei. - Przy każdym tomie się dużo pracuje i dużo się składa. A przy tym też jest wyjątkowo, ze względu na to, że ten tom jest grubszy o 48 stron od pozostałych tomów. Zdjęć mniej więcej zawsze jest tyle samo - 250. Obróbka zdjęć jest pracochłonna.

- We Lwowie byłem 500 razy, w Wilnie tylko dwa, dlatego praca nad tą książką trwała długo - podkreśla profesor. - Najważniejsze miasto na Kresach. Na południu jest ten Lwów, na północy jest to Wilno. Stąd nazwałem podtytuł tej książki "Wilno - biegun północy". Ten tom był bardzo trudny. Osiem miesięcy go pisałem, trzeba powiedzieć. Bo się uczyłem tego Wilna i bałem się, że mnie "napadną". Przecież są fachowcy od tego, Znakomici znawcy twórczości Mickiewicza, Słowackiego, Konwickiego, Mackiewicza. Ja piszę o radiu na przykład wileńskim. Wielkie Radio Wilno.

Profesor Nicieja spotkał się z czytelnikami w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Spotkanie prowadził Grzegorz Pielak. Radio Opole było patronem medialnym tego wydarzenia.
Bogusław Szybkowski
Stanisław Sławomir Nicieja

Kultura i rozrywka

2020-10-24, godz. 12:10 Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA] Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej 2020-10-22, godz. 19:22 "Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej Wycieczka przez 'Trzy wieki muzyki' czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z… » więcej 2020-10-22, godz. 16:30 Alicja Sinicka opowie o swojej najnowszej książce "Służąca" Alicja Sinicka weźmie udział w spotkaniu online z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Swoją karierę pisarską rozpoczęła od powieści romantycznych… » więcej 2020-10-22, godz. 12:42 Jacek Fedorowicz kolejnym bohaterem cyklu "Zaczytane opolskie" W regionie trwa cykl „Zaczytane opolskie”, który ma na celu popularyzację czytelnictwa we wszystkich powiatach naszego województwa. Bohaterem kolejnego… » więcej 2020-10-21, godz. 18:03 Filharmonia Opolska: zmiany w koncertach i rozmieszczeniu miejsc na widowni! Najbliższe koncerty symfoniczne (23.10, 30.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera nie zostały odwołane, jednak obowiązujące ograniczenia w organizacji… » więcej 2020-10-20, godz. 20:40 Ruszają warsztaty z obsługi komputera i smartfona dla opolskich seniorów. Zapisy tylko do środy W środę (21.10) kończą się zapisy na cykl warsztatów dotyczących szeroko pojętej tematyki komputerowej i mobilnej. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2020-10-20, godz. 14:00 Józef Krzyk i Barbara Szmatloch opowiedzą o Wojciechu Korfantym Józef Krzyk i Barbara Szmatloch będą gośćmi Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. To autorzy reporterskiej opowieści biograficznej o Wojciechu… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01 Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***