Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-07, 15:34 Autor: Katarzyna Zawadzka

57.KFPP: "Książę Nocy" próbuje w Opolu. Przed nami polska alternatywa [ZDJECIA]

Mery Spolsky, Próba do koncertu „Scena Alternatywna. Książę Nocy” (07.09.2020) [fot. Jan Mika]
Mery Spolsky, Próba do koncertu „Scena Alternatywna. Książę Nocy” (07.09.2020) [fot. Jan Mika]
Kolejny festiwalowy dzień rozpoczął się od prób do koncertu "Scena Alternatywna. Książę nocy" w ramach 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Będzie on zadedykowany powojennemu pisarzowi Markowi Nowakowskiemu. Na scenie pojawią się m.in. Eldo, Grubson, Mery Spolsky, Luxtorpeda, Noże oraz gość specjalny, zespół Armia, który świętuje 35-lecie pracy artystycznej.
- Na scenie pojawi się także Pablopavo, czyli Paweł Sołtys z zespołem Ludziki - mówi reżyser koncertu Grzegorz Sadurski. - Jest on zafascynowany tą twórczością. Zresztą sam jest laureatem nagrody im. Marka Nowakowskiego za swoją twórczość literacką. On też w sposób szczególny o Marku Nowakowskim opowie. Na scenie będziemy też gościć Idę Nowakowską, czyli córkę pisarza, która w osobisty sposób opowie o nim. A zakończy ten koncert 35-lecie zespołu Armia, a to też bardzo ważny zespół na scenie polskiej muzyki - dodaje.

O znaczeniu Sceny Alternatywnej dla festiwalu w Opolu opowiedział nam dyrektor artystyczny wydarzenia Marek Sierocki.

- Myślę, że od samego początku Opole było alternatywne - mówi Sierocki. - Wystarczy przypomnieć sobie chociażby pierwszy festiwal i występ Ewy Demarczyk, czy kilka lat później występ Czesława Niemena, ale ta muzyka rockowa na dobre zaczęła istnieć w Opolu w roku 1980, kiedy Kora i Maanam brawurowo wykonali swoją muzykę na deskach amfiteatru. Było też dużo koncertów Rock Opole, a ta muzyka cieszyła się ogromnym powodzeniem i od kliku TVP Kultura organizuje koncerty alternatywne i to jest dopełnienie tego, co wcześniej dzieje się w Opolu - dodaje.

Koncert "Scena Alternatywna. Książę Nocy" zaplanowano po koncercie z okazji 50-lecia grupy SBB. Transmisja na kanale TVP Kultura i w Radiu Opole
Grzegorz Sadurski
Marek Sierocki

Kultura i rozrywka

2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej 2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***