Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-24, 11:03 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nocne przyciąganie muzyką Bacha. Tłumy na koncercie w Nysie [ZDJĘCIA]

Koncert "Late Night Bach" w ramach V MAW © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Late Night Bach" w ramach V MAW © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nocy koncert (23.07) "Late Night Bach" przyciągnął tłumy do nyskiego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Wystąpili uczestnicy V Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, którzy przedstawili dzieła Bacha przeznaczone na wiolonczelę solo. Tym razem nie chodziło jednak o wirtuozerię, a muzyczną medytację i niecodzienne doświadczenia akustyczne.
- Chcieliśmy przybliżyć różne części suit wiolonczelowych Jana Sebastiana Bacha - mówi jedna z uczestniczek akademii. - Zdecydowanie jednak gra w kościele bardzo sprzyja i kiedy gramy słychać całe alikwoty. Jest to wyzwanie, ale myślę, że nie było to aż takie ciężkie i daliśmy radę.

Uczestnicy koncertu wysłuchali w skupieniu występu studentów MAW, którzy grali naprzemienne z różnych części kościoła. Medytacyjnemu nastrojowi koncertu pomagało także oświetlenie. Półmrok rozpraszało jedynie oświetlenie skupione wyłącznie na aktualnie grającym wiolonczeliście. Słuchacze zgodnie przyznają, że było to wyjątkowe doświadczenie, także dźwiękowe. Wśród uczestników wydarzenia znalazło się sporo sympatyków MAW, którzy chwalą różnorodność proponowaną w ofercie koncertowej akademii.

- Uczestniczyłam we wszystkich tych spotkaniach - mówi jedna ze słuchaczek. - Wciągnęła mnie ta muzyka, która jest wykonywana na wiolonczelach. To już trzeba było po prostu być, żeby nie opuścić tej okazji uczestniczenia w tak pięknych rzeczach, które się dzieją.

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa, która odbywa się w Nysie już po raz piąty, potrwa do 28 lipca. Dzień wcześniej (27.07) odbędzie się koncert finałowy - wystąpi orkiestra złożona z kilkudziesięciu wiolonczelistów. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
wykonawcy i uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2021-08-03, godz. 18:00 Rzeźba Pegaza stanie przed Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji… Opolski ratusz ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji posadowienia i iluminacji pomnika Pegaza. Skrzydlaty koń ma wrócić do przestrzeni Opola i stanąć… » więcej 2021-08-03, godz. 15:00 Koncerty uczestników Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu z nutą niespodzianki Spośród 16 zaplanowanych w tym roku koncertów 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, zdecydowaną większość stanowią takie, podczas których będzie… » więcej 2021-08-03, godz. 13:00 Niezwykła Opolszczyzna na zdjęciach w MBP Do końca sierpnia możemy oglądać zdjęcia naszego regionu na wystawie Pawła Uchorczaka 'Opolskie nieznane'. Fotografik postanowił pokazać nasze województwo… » więcej 2021-08-03, godz. 09:42 Międzynarodowy Kurs Muzyczny: historyczny występ duetów fortepianowych owacyjnie przyjęty w Głogówku Publiczność owacyjnie przyjęła występy trzech duetów fortepianowych, które zaprezentowały się w poniedziałkowy (02.08) wieczór w Miejsko-Gminnym Ośrodku… » więcej 2021-08-03, godz. 09:00 Historię kobiet więzionych w Auschwitz poznasz na wystawie w bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Od wtorku (03.08) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu będzie można oglądać wystawę historyczną „Kobiety w KL Auschwitz”. Ekspozycja… » więcej 2021-08-02, godz. 18:00 Warsztaty muzyczne pod okiem specjalistów. Laureaci "Przebojów Al'dęte" przygotowują się do występu w duecie z Narodową… 10 laureatów muzycznego konkursu ''Przeboje Al'dęte'' bierze udział w warsztatach pod okiem Elżbiety Zapendowskiej i dyrygenta Narodowej Orkiestry Dętej w… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Nieznane szlaki, nietuzinkowe miejsca czy obiekty. OROT zachęca do udziału w konkursie na najlepszy produkt turystyc… Do poprzedniej edycji wpłynęło 30 zgłoszeń, jak będzie tym razem? Ruszył nabór wniosków do konkursu na najlepszy produkt turystyczny. To już jego 12… » więcej 2021-08-02, godz. 12:19 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu zainaugurowany dziełami Paderewskiego i Żeleńskiego Dziełami kameralnymi polskich kompozytorów w wykonaniu Katarzyny Polonek (wiolonczela), Krzysztofa Polonka (skrzypce), Michała Mickera (altówka) i Adama Tomaszewskiego… » więcej 2021-08-02, godz. 09:15 3 duety fortepianowe na jednym koncercie: kameralistyka fortepianowa nowością Międzynarodowego Kursu Muzycznego w O… 'Wieczór na cztery ręce' czyli półrecitale duetów fortepianowych zabrzmią w drugim dniu (02.08) 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego odbywającego się… » więcej 2021-08-01, godz. 18:30 Kryminalny sierpień w Radiu Opole? Od poniedziałku na naszej antenie nowa powieść "Ostre cięcie" Drugą część wakacji rozpoczynamy powieścią radiową Adama Budzika 'Ostre cięcie'. Akcja tej książki toczy się w Opolu i jest klasycznym kryminałem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »