Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-04-21, 10:48 Autor: Radio Opole

Podsumowanie jubileuszowych 40. OKT "Klasyka Polska". ZDJĘCIA

Spektakl „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU” zdobył Grand Prix 40. Opolskich Konfrontacji Teatrach „Klasyka Polska” w Opolu. Jury przyznało także nagrody dla zespołu aktorów Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie występujących w przedstawieniu oraz reżyserki Moniki Strzępki.

Dodajmy, że autorem tekstu stworzonego w oparciu o dramat Zygmunta Krasińskiego i dramaturgiem jest Paweł Demirski. Przedstawienie opowiada o przemianach społecznych, które dokonały się w XX wieku. Autorzy spektaklu stawiają także pytania o kondycję współczesnej demokracji i kapitalizmu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

- Wiadomo, że ta zmiana aż się prosi, rzeczywistość jest tak nabrzmiała, wystarczy jeden impuls i to musi pęknąć - mówi reżyserka Monika Strzępka. - Ten system jest po prostu nie do zniesienia dla większości, on jest właściwie znośny dla 1 % ludzkości, czyli tych najbogatszych, którzy trzymają w łapach 80 % kapitału światowego - dodaje reżyserka "nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU".

Marcin Cecoko, juror, podkreśla, że najważniejsze jest to, aby współcześni twórcy pozwolili nam na głębokie przeżywanie klasyki.

- Nie to jest ważne, żebyśmy próbowali odtwarzać rzeczy, jakie były kiedyś, ani żebyśmy je wystawiali tak, jak autor wyobrażał to sobie 200 lat temu, ale aby współcześni twórcy dali nam nie tylko współczesny portret tego dawnego dzieła, ale również pewne narzędzia do rozumienia współczesności. Wówczas ta klasyka rzeczywiście konfrontuje nas z czymś, jest żywa, nie jest ożywianiem trupa. Jeśli dany tekst rzeczywiście zasiewa w twórcach coś intensywnego, to czasami jest gniewem, czasami buntem, to działa również na publiczność - mówi Cecko.

Juror Piotr Kruszczyński mówił o przemianach, które zachodzą w polskim teatrze.

- Nowe pokolenie dyrektorów wkraczające do polskich teatrów powoduje, że konwencje znacznie się zmieniają, sposób dialogu z widownią także - mówi Kruszczyński. - Można się z tego tylko cieszyć, że polski teatr nie jest zjawiskiem martwym. Obok tej tradycji, którą kultywuje, pojawiają się nawet spektakle daleko posunięte w eksperymencie scenicznym - dodaje.

Dodajmy, że jury doceniło także spektakl przygotowany przez opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego. „Wesele na podstawie Wesela” w reżyserii Cezarego Tomaszewskigo narodzono za „bezkompromisowy antyteatr i akt teatralnego nieposłuszeństwa”. Duet Bracia, czyli Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży, zostali docenieni za kostiumy i scenografię do tego przedstawienia.

Więcej o 40. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” dziś (21.04) w programie „Rewiry kultury” Justyny Przyborowicz.

Zobacz także: 40. OKT. Grand Prix dla Starego Teatru z Krakowa

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Piotr Kruszczyński, juror

Paweł Soszyński, juror

Marcin Cecko

 Katarzyna Zawadzka/Justyna Przyborowicz

Kultura i rozrywka

2024-11-29, godz. 11:05 Konkurs na plastyczne prace przestrzenne w opolskim teatrze Jeszce tylko dziś można dostarczyć prace na konkurs plastyczny 'Ciepło Świąt' organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. Konkurs skierowany jest do… » więcej 2024-11-29, godz. 08:54 Gratka dla miłośników historii lokalnej - IX Sympozjum Regionalistów w Praszce Historia lokalna, jak co roku, będzie tematem jutrzejszego (30.11) Sympozjum Regionalistów im. Zbigniewa Szczerbika w Praszce. » więcej 2024-11-28, godz. 19:11 Międzynarodowa wystawa w Galerii M w Opolu Spotkanie wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego z artystami ze Słowacji, Holandii i Niemiec, do którego doszło podczas rezydencji w Reykjaviku… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15 Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2024-11-27, godz. 08:09 Osoby z niepełnosprawnością i powódź na fotograficznych wystawach w Prudniku Wrześniowa powódź i praca osób niepełnosprawnych to tematy dwóch wystaw fotograficznych, które zaprezentuje w swoich galeriach Prudnicki Ośrodek Kultury… » więcej 2024-11-26, godz. 21:00 Prudnik: ministerialne dofinansowanie wzbogaci ofertę ośrodka kultury Zakup nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania informatycznego zwiększy atrakcyjność zajęć edukacyjnych Prudnickiego Ośrodka Kultury. Na ten cel pozyskano… » więcej 2024-11-26, godz. 18:45 W cyklu "Twarze Opola" przypomną Tadeusza Horoszkiewicza 'Tadeusz Horoszkiewicz - nestor opolskiego dziennikarstwa' - takie spotkanie zaplanowano w środę (27.11) w ramach cyklu 'Twarze Opola'. Poprowadzą je prof… » więcej 2024-11-26, godz. 15:00 Koncerty, mikołaj i pokaz mody. W Zamku Moszna przygotowują jarmark na połowę grudnia Trzy dni potrwa Magiczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Zamku Moszna. Trzecią edycję imprezy zaplanowano na weekend w połowie grudnia (13-15.12). » więcej 2024-11-23, godz. 19:00 Anna Dymna opowiadała o swoim mężu w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Tylko jeszcze w niedzielę (24.11) można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu wystawę prac Wiesława Dymnego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »