Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-16, 09:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA]

Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną powłokę parowozu.
W czasie przenosin miasto zapowiadało, że parowóz TK 48 będzie atrakcją nowej przestrzeni. Jak słyszymy od rzecznika urzędu miasta sprawa utknęła, choć w nie w ratuszu, ale po sąsiedzku - w urzędzie wojewódzkim.

- W momencie jej przestawienia z tego miejsca między pocztą a dworcem kolejowym na plac byliśmy gotowi do tego, żeby ją wyremontować. Natomiast tutaj okazało się, że pani konserwator zabytków chce przyjrzeć się tej sprawie. I na ten moment jesteśmy zobowiązani do tego, żeby czekać, czekać na tę decyzję.

Opolska "ciuchcia" powstała w latach 50. w Fabryce Lokomotyw im. Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Tego typu maszyny były w masowej produkcji od czasów powojennych. Opolska służyła m.in. w Zebrzydowicach, Katowicach, Kluczborku i Kłodzku. Na ostatnim etapie swojej "kariery zawodowej" w Opolu była wykorzystywana jako "grzejka", co oznacza, że ogrzewała hale maszynowe albo składy pasażerskie, przed podstawieniem ich na perony. W maju 1996 roku stanęła - jako eksponat - przed dworcem.

Czy 67-letnia tekatka, jak o tego typu maszynach mówią kolejarze, zasługuje na miano pomnika techniki pod opieką konserwatorską? Czy w obecnym stanie nadaje się jeszcze do restauracji? Do tematu wracamy w paśmie interwencyjnym Radia Opole, po godzinie 12.00.
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej 2023-12-06, godz. 16:00 Budowlańcy wjechali na posesję, ale czy mogli? Radio Opole interweniuje Na zakres prowadzonych prac skarżą się mieszkańcy opolskiej wyspy Pasieka, których dom sąsiaduje z przebudowywanym wiaduktem przy ul. Powstańców Śląskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »