Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-13, 19:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Polityczne graffiti na hotelu przy Piastowskiej w Opolu. Historyczna propaganda "wyszła" spod skutej elewacji [ZDJĘCIA]

Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Historyczne hasło "3 RAZY TAK" ujrzało światło dzienne w centrum Opola. Napis, najpewniej z 1946 roku, ujawnili robotnicy podczas skuwania nowszej warstwy elewacji na filarze hotelu Piast, vis-a-vis ulicy Piastowskiej.
Jak przekazał nam Sławomir Babik, inspektor nadzoru inwestorskiego, na razie nikt nie kwestionował obecności napisu. Wykończenie elewacji, jakie widzimy dziś, pozostanie w takim stanie. Na filarach jest już zaimpregnowana w odpowiedni sposób elewacja oryginalna, prawdopodobnie z lat 20. ubiegłego wieku.

"3 RAZY TAK" - malowane białą farbą - to, jak dziś byśmy powiedzieli, polityczne graffiti.
Do takiej właśnie odpowiedzi "trzy razy tak" w Referendum Ludowym 30 czerwca 1946 roku namawiali Polaków rządzący komuniści. Chodziło o zajęcie stanowiska ws. zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej oraz utrwalenia zachodnich granic Polski na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej.

Napisy takie komuniści umieszczali w miejscach dobrze widocznych, charakterystycznych i często odwiedzanych.

Samo referendum z 1946 roku przeszło do historii jako symbol manipulacji i fałszowania wyborów w powojennej Polsce. Podane do wiadomości wyniki mówiły o frekwencji na poziomie 91% i zdecydowanym TAK Polaków na wszystkie pytania. Z czasem historycy analizujący tzw. Archiwum Bieruta dotarli do rzeczywistych wyników. W 1946 roku 73% głosujących powiedziało NIE likwidacji Senatu, 58% było przeciwnych reformie rolnej. "TAK" Polacy w większości (66,9% głosujących) odpowiedzieli tylko na 3. pytanie: Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Do tematu będziemy wracać.

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej 2023-12-06, godz. 16:00 Budowlańcy wjechali na posesję, ale czy mogli? Radio Opole interweniuje Na zakres prowadzonych prac skarżą się mieszkańcy opolskiej wyspy Pasieka, których dom sąsiaduje z przebudowywanym wiaduktem przy ul. Powstańców Śląskich… » więcej 2023-12-06, godz. 15:30 "Sprawia uśmiech". Mikołaj przyjechał z workiem prezentów do USK Była radość, ale też zaskoczenie. Mikołaj odwiedził dziś (06.12) pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, którzy przebywają na oddziale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »