Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-12, 18:00 Autor: Wiktoria Kramczyńska

Przybyli ułani... do Kędzierzyna- Koźla. Ulicami przeszła defilada kawalerzystów

Defilada kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Wiktoria Kramczyńska]
Defilada kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Wiktoria Kramczyńska]
Ułani na ulicach Kędzierzyna - Koźla. W defiladzie wzięli udział kawalerzyści Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich oraz mieszkańcy miasta. Okazją był Tydzień Patriotyczny w Muzeum Ziemi Kozielskiej.
- W tym roku świętujemy 105. rocznicę odzyskania niepodległości i jest to piękna tradycja. Takich stowarzyszeń jak my, nie ma już wiele w Polsce, a nasze prężnie działa na Śląsku - podkreśla Zbigniew Kamczyk - Godowski, rotmistrz Kawalerii Ochotniczej i oficer Wojska Polskiego 133. batalionu lekkiej piechoty w Cieszynie.

- Wczoraj byliśmy w Katowicach i zrobiliśmy prezentację 20 koni, a dzisiaj jesteśmy w Kędzierzynie- Koźlu na 12 koni. Jest zapotrzebowanie na tego typu organizacje historyczne.

- To dla nas ogromna radość, bo poznajemy tradycje kawaleryjskie, które są w Polsce od wieków. Tą defiladą chcemy również przypomnieć o ogromnym znaczeniu kawalerii dla odzyskania niepodległości - mówi Izabela Migocz, dyrektorka Muzeum Ziemi Kozielskiej.

- Cieszę się, że co roku przebywa więcej osób, które uczestniczą w defiladzie. Wszyscy czekają na przyjazd kawalerzystów, więc jest to dla nas bardzo ważne, że jest ta potrzeba. Oprócz tego wiedza, którą przekazuje pan rotmistrz są niezwykle cenne, bo przybliża młodym pokoleniom nasze dziedzictwo.

Mieszkańcy, którzy wzięli udział w defiladzie podkreślali, że dzieci trzeba uczyć historii i patriotyzmu.

- To jest akcent patriotyczny, piękna kawaleria, ładnie. - Jesteśmy tutaj z wnuczką i pokazujemy jej, czym jest patriotyzm. - Najbardziej podobają mi się konie, bo to moje ulubione zwierzęta. - Jestem tutaj, bo chcę pokazać wnuczce naszą tradycję, czy chociażby po to, żeby na żywo zobaczyła konie. To jest nasze święto i uważam, że dzieci od najmłodszych lat powinny być świadome historii i tradycji. - Koniki bardzo mi się podobają, są idealne.

Dodajmy, że 14 listopada w ramach Tygodnia Patriotycznego w Muzeum Ziemi Kozielskiej odbędą się wykłady pod tytułem "Umundurowanie i wyposażenie Polskiej Kawalerii". Spotkania poprowadzi Tomasz Konopka.
Zbigniew Kamczyk - Godowski
Izabela Migocz
Uczestnicy defilady

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej 2023-12-06, godz. 16:00 Budowlańcy wjechali na posesję, ale czy mogli? Radio Opole interweniuje Na zakres prowadzonych prac skarżą się mieszkańcy opolskiej wyspy Pasieka, których dom sąsiaduje z przebudowywanym wiaduktem przy ul. Powstańców Śląskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »