Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-11, 17:02 Autor: Agnieszka Stefaniak

Opole zagrało w rytmie... niepodległości. Zaczęło się od spotkania z Piłsudskim, na finał mocne brzmienie [ZDJĘCIA, FILM]

Opole gra w rytmie... niepodległości. Piknik Niepodległościowy w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Opole gra w rytmie... niepodległości. Piknik Niepodległościowy w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Opole gra w rytmie... niepodległości. Piknik Niepodległościowy w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Opole gra w rytmie... niepodległości. Piknik Niepodległościowy w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Koncert zespołu Kombii [fot. Agnieszka Stefaniak]
Koncert zespołu Kombii [fot. Agnieszka Stefaniak]
To radosna rocznica, więc świętować trzeba też radośnie. Piknik niepodległościowy w stolicy województwa przyciągnął tłumy. Pierwszym punktem był wjazd na opolski rynek marszałka Józefa Piłsudskiego, tym razem nie na Kasztance, a w powozie.
W rolę marszałka w tym roku wcielił się Andrzej Skiba. - Jako aktor, prywatnie, to moja najpiękniejsza życiowa rola. I myślałem nad etiudą historyczną. Co zrobić, żeby marszałek nie był pompatyczny, egzaltowany, przeczytał jakiś tekst i zszedł.

I tym sposobem - już na scenie głównej zorganizowano talk-show z Piłsudskim w roli głównej. Oryginalnych pytań nie zabrakło.

- Jak ukształtowała się definicja odwagi? Jak wygląda to dziś, a jak wyglądało to za czasów marszałka? Nawet chce zapytać o prozaiczne rzeczy: czy wolał jabłecznik czy napoleonkę, chciałbym dowiedzieć się wszystkiego o tym człowieku - dodają uczestnicy etiudy historycznej.

Piknik to występy na scenie, zajęcia plastyczne dla dzieci. Dla chętnych przygotowano fotobudkę historyczną, a na rozgrzanie kawa, herbata i rogal marciński. - Dziś czerpiemy z tej wolności, a wymiarem najważniejszym jest demokracja, czego przykład daliśmy swoją postawą w wyborach. I za to dziękuje mieszkańcom miasta - mówił wiceprezydent Opola Maciej Wujec.

- Sami decydujemy o swoich losach i to jest tak bardzo podniosłe i to jest mój główny przekaz, który chcę opolanom dziś ponieść. Szczególnie, że ten udział opolan w wyborach był szczególnie wysoki. A dziś mamy radosne święto, w które chcemy być razem. Pogoda nam dopisuje.

- Trzeba uczyć małe dzieci, że trzeba świętować takie dni - mówi mieszkanka Opola, która na piknik wybrała się z synem Antkiem. Chłopczyk na pytanie o to, co to za święto mamy 11 listopada, odpowiada, że to święto niepodległości i znaczy to, że "odebraliśmy" Polskę.

Muzyczną gwiazdą tegorocznego opolskiego pikniku z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był zespół KOMBII.
Andrzej Skiba
uczestnicy etiudy historycznej
Maciej Wujec, Antek z mamą
Opole zagrało w rytmie... niepodległości. Piknik niepodległościowy 2023

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 22:00 Plac zabaw na 40-lecie opolskiego przedszkola integracyjnego nr 51. "Tę historię tworzą ludzie" Podwójną okazję do świętowania mają przedszkolaki i personel przedszkola nr 51 w Opolu. Placówka obchodzi 40-lecie istnienia, a dziś (6.12) otwarto przy… » więcej 2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »