Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-10, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole: w kościele św. Piotra i Pawła trwają prace "na wysokościach" [ZDJĘCIA]

Kościół Piotra i Pawła - remont wnętrza [fot. Sławomir Mielnik]
Kościół Piotra i Pawła - remont wnętrza [fot. Sławomir Mielnik]
Rusztowania rozstawione, a na górze pracują. W kościele św. Piotra i Pawła w Opolu prowadzona jest renowacja polichromii, znajdujących się tuż przy suficie. Remont ma szeroki zakres, a co ciekawe - sfinansowany jest z pieniędzy wiernych.
- Te kasetony przedstawiają alegorie maryjne. One od 50 lat nie były odnawiane. Stąd też uznaliśmy, że najwyższa pora je odnowić, bo przestaną być w końcu czytelne - mówi ksiądz Rudolf Świerc, proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Opolu.

- Najpierw jest odkurzanie z pajęczyn, potem jest zdejmowanie specjalnymi gumkami chlebowymi kurzu, który osiadł. Potem dopiero jest impregnowanie, a później jest odtwarzanie tego, co było. Nie zmieniamy wizerunków, to co było odtwarzamy świeżą farbą. Będą żywsze kolory, bo nie będzie już brudu, ale też naniesione będą nowe kolory.

- Malujemy każdy kwadrat osobno. Robimy to na górze, bo innego wyjścia na renowacje tych malowideł nie ma - dodaje Agnieszka Berest, malarka.

- Trzeba odnowić wszystkie te motywy roślinne, maryjne. Trzeba je po prostu odnowić, trochę poprawić linie, wyprostować. Później też przychodzą paski, wszystkie czerwienie, szarości. Wszystko jakby na nowo. Trzeba dać dwie warstwy, ponieważ ta farba jednak musi to dobrze przykryć.

Prace w nawie głównej powinny się zakończyć przed Wielkanocą. Dodajmy, że w przyszłym roku kościół obchodzić będzie 100-lecie istnienia.
ksiądz Rudolf Świerc
Agnieszka Berest

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 22:00 Plac zabaw na 40-lecie opolskiego przedszkola integracyjnego nr 51. "Tę historię tworzą ludzie" Podwójną okazję do świętowania mają przedszkolaki i personel przedszkola nr 51 w Opolu. Placówka obchodzi 40-lecie istnienia, a dziś (6.12) otwarto przy… » więcej 2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »