Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-08, 15:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Sokole oczy Opola" czekają na lokatorów. Byliśmy przy montażu kamer na wieży opolskiej katedry [ZDJĘCIA]

"Sokole oczy Opola" czekają na lokatorów [fot. Jędrzej Łuczak]
"Sokole oczy Opola" czekają na lokatorów [fot. Jędrzej Łuczak]
"Sokole oczy Opola" czekają na lokatorów [fot. Jędrzej Łuczak]
"Sokole oczy Opola" czekają na lokatorów [fot. Jędrzej Łuczak]
"Sokole oczy Opola" czekają na lokatorów [fot. Jędrzej Łuczak]
"Sokole oczy Opola" czekają na lokatorów [fot. Jędrzej Łuczak]
Budowa M1 dla sokoła wędrownego na północnej wieży katedry w Opolu na finiszu. Projekt "Sokole oczy Opola" dziś zyskał tytułowe oczy, czyli kamery, dzięki którym przyszłych lokatorów będziemy mogli podglądać bez zakłócania im życia.
To projekt fundacji Siedlisko Silesia, który sfinansował samorząd województwa. Jak przekazuje szef fundacji Marek Zarankiewicz dom lęgowy dla sokołów jest wysoki na metr i głęboki na około 60 cm. Dom nie jest mały. Z zewnątrz jest w odpowiedni sposób zabezpieczony. Przyszłych lokatorów podglądać będą dwie kamery. Jedna będzie z widokiem na wnętrze, a druga na wysięgniku - pokaże obraz od zewnątrz.

- Sokoły wędrowne są od dobrych kilku lat obserwowane w Opolu. One zawsze przybywają gdzieś w okolice katedry, więc to było takie naturalne miejsce dla nich - mówi dr Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego.

- Liczymy na to, że jak już przylecą to z nami zostaną. Te ptaki lęgną się wczesną wiosna, przychówek to kilka jaj. To jedne z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce. Dzika populacja jest szacowana na zaledwie 30 par lęgowych, a miasta, które mogą pochwalić się posiadaniem ich u siebie można policzyć na palcach.

- Ratujemy zagrożony gatunek a jednocześnie liczymy, że pomoże nam z gołębiami - mówi proboszcz parafii katedralnej w Opolu, na której wieży zawisł dom lęgowy dla sokoła wędrownego. Sokół nie darzy sympatią dominujących w miejskim krajobrazie gołębi, a te z kolei dają się mocno we znaki obiektom sakralnym, rzeźbom czy witrażom.

- Ratujemy zagrożony gatunek sokoła wędrownego i jak sama nazwa mówi, przywędrował do nas, a wtórna spawa, że on musi gdzieś biesiadować, czyli ma stołówkę poniżej wieży, czyli gołębie. Generalnie dobrze byłoby mieć taką biosymbiozę - zaprosić sokole rodziny, żeby sobie urzędowały poniżej, to wtedy byłby ekosystem zamknięty.

Obraz z kamery "sokolego oka" katedry dostępny będzie na stronach fundacji Siedlisko Silesia. Relacja z akcji montażowej w magazynie Reporterskie Tu i Teraz po godzinie.
Akcja montażu domu dla sokołów wędrownych na opolskiej katerze [autor: Agnieszka Stefaniak]
ks. Waldemar Klinger

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 22:00 Plac zabaw na 40-lecie opolskiego przedszkola integracyjnego nr 51. "Tę historię tworzą ludzie" Podwójną okazję do świętowania mają przedszkolaki i personel przedszkola nr 51 w Opolu. Placówka obchodzi 40-lecie istnienia, a dziś (6.12) otwarto przy… » więcej 2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »