Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-28, 15:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Położenia nie zmienimy, ono jest naszym atutem. Radio Opole na III Forum Rozwoju Regionalnego [ZDJĘCIA, FILM]

Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Położenie miedzy Dolnym a Górnym Śląskiem, które było jeszcze kilkanaście lat temu "przekleństwem" Opolszczyzny, dziś jest naszym atutem. Takie wnioski płyną z III Forum Rozwoju Regionalnego, które zorganizowano na Politechnice Opolskiej. O kierunkach rozwoju gospodarczego, ale i naukowego regionu w plenerowym studiu Radia Opole rozmawialiśmy z przedstawicielami rządu, samorządu oraz świata nauki.
- Dziś sąsiedztwo metropolii jest dla nas szansą. Niegdyś to było wysysanie naszego rynku, dziś trend jest odwrotny - zauważa Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, który patronował forum. - Po przesycie nawet mogę powiedzieć, Opolszczyzna ma swoją okazję, bo przecież nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o położenie w trzecim europejskim korytarzu transportowym, czyli autostrada A4, czyli linia kolejowa, czyli jest na czym budować.

Co jest atutem opolskich terenów w strefach gospodarczych? Goście Radia Opole zwracali uwagę na zaangażowanie stron, ale i konkretne - wyższe niż w innych województwach wsparcie.

- My od kliku lat, dzięki Opolszczyźnie walczymy o projekty z całego świata, bo jest świetnie przygotowana infrastruktura - mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Tylko w tym roku wręczyliśmy 9 decyzji o wsparciu dla nowych przedsiębiorców na kwotę blisko 400 milionów złotych, a rok się jeszcze nie skończył. Często wiele projektów biznesowych jest finalizowanych właśnie w końcówce danego roku, więc mam nadzieję, że będziemy mogli się jeszcze pochwalić kilkoma decyzjami o wsparciu - dodaje Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST PARK.

Inwestorzy z zewnątrz lokują biznesy na Opolszczyźnie, ale również rodzime firmy coraz chętniej przenoszą się do stref gospodarczych. W nowoczesnym rolnictwie, jak przekonywali uczestnicy forum, których gościliśmy w studiu Radia Opole, jesteśmy w krajowej czołówce.

- Są to też sposoby takie, które spełniają oczekiwania konsumentów dzisiaj. Bo mówimy o obniżaniu śladu węglowego czy o wyższym dobrostanie zwierząt. I można powiedzieć, że tutaj na Opolszczyźnie mamy wielu prekursorów tych dwóch technik, które się dzieją - mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.

Biznes i rolnictwo potrzebują naukowego wsparcia. To partnerstwo działa na korzyść obu stron. Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, mówił o zaletach "małej" uczelni, działającej w otoczeniu sąsiadów z Gliwic czy Wrocławia.

- Widzimy jak wzrasta rozpoznawalność naszych naukowców w świecie. Z jednej strony w rankingach, ale też z drugiej strony bardzo silną stroną politechniki staje się to, że naukowcy ze świata przyjeżdżają, by u nas realizować swoje badania naukowe.

Dodajmy, że III Forum Rozwoju Regionalnego stało się również okazją do wręczenia odznak resortowych dla zasłużonych dla polskiej gospodarki, rolnictwa, nauki oraz turystyki.
Marcin Ociepa
Janusz Michałek, Piotr Wojtyczka
Krzysztof Ciecióra
Marcin Lorenc
Położenia nie zmienimy, ono jest naszym atutem. Radio Opole na III Forum Rozwoju Regionalnego

Wiadomości z regionu

2023-12-09, godz. 19:00 "Chęć pomagania połączona z pasją do tańca". Charytatywny maraton w Toyota Park Około 100 pań tańczyło przez trzy godziny podczas Mikołajkowego Charytatywnego Maratonu Zumby w Toyota Park w Opolu. Impreza rozpoczęła się o 17:00. » więcej 2023-12-09, godz. 17:55 Gwardia przegrywa w "derbach Śląska" z Górnikiem Zabrze Corotop Gwardia Opole przegrała z Górnikiem Zabrze 28:30 w meczu 5. serii Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano Adama… » więcej 2023-12-09, godz. 16:40 Mikołajki w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Opolu. To między innymi promocja adopcji Zbiórka dobrej jakości karmy dla psów i kotów oraz promocja idei adopcji zwierząt. Przede wszystkim taki był cel dnia otwartego i mikołajek zorganizowanych… » więcej 2023-12-09, godz. 16:00 Janusz Kowalski podsumował 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa. Teraz poda się do dymisji 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa podsumował na dzisiejszej (09.12) konferencji prasowej Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski. Opolski parlamentarzysta… » więcej 2023-12-09, godz. 14:49 Poziom cukru, ciśnienie i profilaktyka raka. Studenci medycyny badają w "Karolince" 'Zdrowie pod kontrolą!' to tytuł akcji prowadzonej dzisiaj (09.12) przez studentów kierunku lekarskiego w Centrum Handlowym 'Karolinka' w Opolu. Można wziąć… » więcej 2023-12-09, godz. 14:48 Powiat kluczborski: pożar samochodu w garażu Do tego zdarzenia doszło przed południem w miejscowości Krzywiczyny w gminie Wołczyn. » więcej 2023-12-09, godz. 14:00 Przygotuj paczkę dla dziecka więźnia. Akcja organizowana od ponad 20 lat Trwa nabór darczyńców w ramach akcji 'Szlachetna Paczka dla Dziecka Więźnia'. Zazwyczaj osadzeni nie są w stanie przygotować jakiejkolwiek paczki dla swoich… » więcej 2023-12-09, godz. 13:00 Pobiegli w zimowej aurze wokół kąpieliska Malina w Opolu. "Na trasie cztery pory roku" Ponad 200 kobiet i mężczyzn wzięło udział przed południem w trzeciej edycji Biegu Malinowego Mikołaja w Opolu. 5-kilometrowa trasa prowadziła wokół kąpieliska… » więcej 2023-12-09, godz. 12:00 ZUS zgłasza gotowość do wypłaty wyższego świadczenia Od nowego roku świadczenie wychowawcze wzrasta do 800 złotych. » więcej 2023-12-09, godz. 10:15 IMGW ostrzega. Dzisiaj w regionie marznące opady deszczu Według prognoz dzisiaj (9.12) na Opolszczyźnie będzie padać marznący deszcz lub mżawka, powodujące gołoledź. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »