Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-21, 15:14 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Trzeba korzystać z każdej chwili". Pełnoletni Opolanie po raz 6. spotkali się na Regionalnym Dniu Seniora [ZDJĘCIA]

Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
"Młodość przychodzi z wiekiem" - to hasło oznacza, że ruszył 6. Regionalny Dzień Seniora. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu przyjechało dziś (21.09) ponad 700 osób z całej Opolszczyzny. Na miejscu mogli zbadać sobie ciśnienie czy poziom cukru, były stoiska z ofertą dla seniorów, warsztaty i występy artystyczne.
Uczestnicy przekonują, że wiek to tylko cyfra.

- Ja czas mam trochę wypełniony działeczką. Korzystam bardzo dużo z działalności, jaką prowadzi Dom Dziennego Pobytu, a teraz ostatnio Centrum Seniora, także spektrum jest szerokie, można korzystać. - Mi w ogóle czasu brakuje. Jeżdżę 3 razy w tygodniu na basen, mając 70 lat. Nie poddajemy się, idziemy przed siebie. - Trzeba korzystać z każdej chwili i z każdego dnia, żeby można było dalej funkcjonować i być aktywnym.

Regionalny Dzień Seniora skierowany jest do dwóch grup. Pierwsza to ta, która mimo wieku świetnie sobie radzi, a druga dotyczy tych osób, które są już niesamodzielne oraz niepełnosprawne. Ci seniorzy mogą liczyć na wsparcie innych osób.

- Mamy taką ofertę bezpośrednio kierowaną w ich miejscu zamieszkania, poprzez usługi opiekuńcze, usługi asystenckie i inne formy wspomagające, także usługi sąsiedzkie. Niestety mamy liczne niedobory, jeżeli chodzi szczególnie o usługę asystenci osobistej, czy też asystenci osobistej osób z niepełnosprawnościami. Staramy się w miarę możliwości głównie ze środków europejskich, zwiększać ilość tych stanowisk pracy w gminach, ale potrzeby są ciągle duże - wyjaśnia Agnieszka Gabruk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

Jednym ze stoisk, które na brak zainteresowania nie mogło narzekać, było to z poradami dietetycznymi.

- Jednym z największych problemów, to jest picie wody. Bardzo ważna rzecz, a seniorzy zapominają, powinni sobie to wytrenować, nie mają tego łaknienia na wodę. To jest podstawa. Druga rzecz to za duża ilość węglowodanów, więc jeżeli chcemy żyć długo, wiecznie, bez dolegliwości, to na pewno każdy senior powinien zadbać o dietę - mówi Jolanta Maćkowiak, dietetyk kliniczny.

Dodajmy, że dzień ten organizowany jest w ramach projektu unijnego - "Opolski senior - zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom".
Seniorzy
Agnieszka Gabruk
Jolanta Maćkowiak

Wiadomości z regionu

2023-12-09, godz. 19:00 "Chęć pomagania połączona z pasją do tańca". Charytatywny maraton w Toyota Park Około 100 pań tańczyło przez trzy godziny podczas Mikołajkowego Charytatywnego Maratonu Zumby w Toyota Park w Opolu. Impreza rozpoczęła się o 17:00. » więcej 2023-12-09, godz. 17:55 Gwardia przegrywa w "derbach Śląska" z Górnikiem Zabrze Corotop Gwardia Opole przegrała z Górnikiem Zabrze 28:30 w meczu 5. serii Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano Adama… » więcej 2023-12-09, godz. 16:40 Mikołajki w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Opolu. To między innymi promocja adopcji Zbiórka dobrej jakości karmy dla psów i kotów oraz promocja idei adopcji zwierząt. Przede wszystkim taki był cel dnia otwartego i mikołajek zorganizowanych… » więcej 2023-12-09, godz. 16:00 Janusz Kowalski podsumował 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa. Teraz poda się do dymisji 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa podsumował na dzisiejszej (09.12) konferencji prasowej Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski. Opolski parlamentarzysta… » więcej 2023-12-09, godz. 14:49 Poziom cukru, ciśnienie i profilaktyka raka. Studenci medycyny badają w "Karolince" 'Zdrowie pod kontrolą!' to tytuł akcji prowadzonej dzisiaj (09.12) przez studentów kierunku lekarskiego w Centrum Handlowym 'Karolinka' w Opolu. Można wziąć… » więcej 2023-12-09, godz. 14:48 Powiat kluczborski: pożar samochodu w garażu Do tego zdarzenia doszło przed południem w miejscowości Krzywiczyny w gminie Wołczyn. » więcej 2023-12-09, godz. 14:00 Przygotuj paczkę dla dziecka więźnia. Akcja organizowana od ponad 20 lat Trwa nabór darczyńców w ramach akcji 'Szlachetna Paczka dla Dziecka Więźnia'. Zazwyczaj osadzeni nie są w stanie przygotować jakiejkolwiek paczki dla swoich… » więcej 2023-12-09, godz. 13:00 Pobiegli w zimowej aurze wokół kąpieliska Malina w Opolu. "Na trasie cztery pory roku" Ponad 200 kobiet i mężczyzn wzięło udział przed południem w trzeciej edycji Biegu Malinowego Mikołaja w Opolu. 5-kilometrowa trasa prowadziła wokół kąpieliska… » więcej 2023-12-09, godz. 12:00 ZUS zgłasza gotowość do wypłaty wyższego świadczenia Od nowego roku świadczenie wychowawcze wzrasta do 800 złotych. » więcej 2023-12-09, godz. 10:15 IMGW ostrzega. Dzisiaj w regionie marznące opady deszczu Według prognoz dzisiaj (9.12) na Opolszczyźnie będzie padać marznący deszcz lub mżawka, powodujące gołoledź. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »