Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-20, 15:47 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Ciepło i prąd - wytwarzane razem. ECO uruchomiło nowoczesną i ekologiczną instalację [ZDJĘCIA]

Otwarcie ekologicznej kogeneracji gazowej [fot. Jędrzej Łuczak]
Otwarcie ekologicznej kogeneracji gazowej [fot. Jędrzej Łuczak]
Otwarcie ekologicznej kogeneracji gazowej [fot. Jędrzej Łuczak]
Otwarcie ekologicznej kogeneracji gazowej [fot. Jędrzej Łuczak]
Otwarcie ekologicznej kogeneracji gazowej [fot. Jędrzej Łuczak]
Otwarcie ekologicznej kogeneracji gazowej [fot. Jędrzej Łuczak]
Nowoczesna, ekologiczna i co najważniejsze - oszczędna - taka jest właśnie nowa instalacja, która została dziś (20.09) uruchomiona na terenie ECO. Mowa o gazowym układzie wysokosprawnej kogeneracji, która nie tylko produkuje ciepło, ale też energię. Dzięki niej mieszkańcy odczują poprawę jakości powietrza, ale też z czasem - mniejsze rachunki.
Nowa instalacja pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla o prawie 5,5 tysiąca ton, a emisja CO2 będzie mniejsza o przeszło 43 tysiące ton w skali roku.

- Energia elektryczna jest przesyłana bezpośrednio do zakładu energetycznego, w przypadku Opola jest to Tauron i jest potem dystrybuowana dla okolicznych odbiorców. Natomiast ciepło trafia do miejskiej sieci ciepłowniczej - mówi Krzysztof Diduch, prezes ECO Kogeneracja. - Tutaj mamy moc termiczną 8 megawat, moc elektryczną również 8 megawat. Może, żeby to tak zobrazować, to Opole w sezonie letnim na potrzeby ciepłej wody użytkowej potrzebuje od 8 do 12 megawat, także poza szczytami jesteśmy w stanie tym układem kogeneracyjnym zaspokoić wszelkie potrzeby w okresie letnim mieszkańców Opola. To oznacza, że w tym czasie nie muszą pracować źródła węglowe.

- Jeżeli chodzi o cenę, to obecnie żyjemy w czasach bardzo niestabilnych, a to wynika przede wszystkim z tego, co się dzieje na wschodzie - dodaje Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO. - Jeżeli chodzi o ustalanie ceny ciepła produkowanego z tej oto instalacji, to ona ogłaszana jest przez Urząd Regulacji Energetyki. Jest to tak zwana cena referencyjna, na którą tak naprawdę przedsiębiorstwo nie ma wpływu. Z punktu widzenia ekonomii, ekologii i efektywności ta instalacja na pewno jest bardziej efektywna od instalacji węglowej.

- Opole może być bezpieczne, dzięki temu, że miasto jest współwłaścicielem tej spółki i że ona tak prężnie działa, ma swoją infrastrukturę na naszym terenie - podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Mamy wytwórcę ciepła, prądu, który może zadbać o nas, o przedsiębiorców działających na terenie miasta Opola wtedy, kiedy to będzie potrzebne, również w takich nadzwyczajnych sytuacji i co za tym idzie, to bezpieczeństwo ma kolor zielony, bo jest ono coraz bardziej przyjazne naturze, środowisku.

Co ważne, to nie ostatnia taka inwestycja, jaka powstała na terenie ECO. Spółka już podpisała umowę na budowę kolejnego gazowego układu kogeneracji. Powstanie ona tuż obok istniejącej już instalacji. Uruchomiona zostanie w 2025 roku.

Koszt inwestycji to ponad 34 miliony złotych, z czego 50 procent podchodzi z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Krzysztof Diduch
Paweł Krawczyk
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2023-12-09, godz. 19:00 "Chęć pomagania połączona z pasją do tańca". Charytatywny maraton w Toyota Park Około 100 pań tańczyło przez trzy godziny podczas Mikołajkowego Charytatywnego Maratonu Zumby w Toyota Park w Opolu. Impreza rozpoczęła się o 17:00. » więcej 2023-12-09, godz. 17:55 Gwardia przegrywa w "derbach Śląska" z Górnikiem Zabrze Corotop Gwardia Opole przegrała z Górnikiem Zabrze 28:30 w meczu 5. serii Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano Adama… » więcej 2023-12-09, godz. 16:40 Mikołajki w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Opolu. To między innymi promocja adopcji Zbiórka dobrej jakości karmy dla psów i kotów oraz promocja idei adopcji zwierząt. Przede wszystkim taki był cel dnia otwartego i mikołajek zorganizowanych… » więcej 2023-12-09, godz. 16:00 Janusz Kowalski podsumował 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa. Teraz poda się do dymisji 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa podsumował na dzisiejszej (09.12) konferencji prasowej Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski. Opolski parlamentarzysta… » więcej 2023-12-09, godz. 14:49 Poziom cukru, ciśnienie i profilaktyka raka. Studenci medycyny badają w "Karolince" 'Zdrowie pod kontrolą!' to tytuł akcji prowadzonej dzisiaj (09.12) przez studentów kierunku lekarskiego w Centrum Handlowym 'Karolinka' w Opolu. Można wziąć… » więcej 2023-12-09, godz. 14:48 Powiat kluczborski: pożar samochodu w garażu Do tego zdarzenia doszło przed południem w miejscowości Krzywiczyny w gminie Wołczyn. » więcej 2023-12-09, godz. 14:00 Przygotuj paczkę dla dziecka więźnia. Akcja organizowana od ponad 20 lat Trwa nabór darczyńców w ramach akcji 'Szlachetna Paczka dla Dziecka Więźnia'. Zazwyczaj osadzeni nie są w stanie przygotować jakiejkolwiek paczki dla swoich… » więcej 2023-12-09, godz. 13:00 Pobiegli w zimowej aurze wokół kąpieliska Malina w Opolu. "Na trasie cztery pory roku" Ponad 200 kobiet i mężczyzn wzięło udział przed południem w trzeciej edycji Biegu Malinowego Mikołaja w Opolu. 5-kilometrowa trasa prowadziła wokół kąpieliska… » więcej 2023-12-09, godz. 12:00 ZUS zgłasza gotowość do wypłaty wyższego świadczenia Od nowego roku świadczenie wychowawcze wzrasta do 800 złotych. » więcej 2023-12-09, godz. 10:15 IMGW ostrzega. Dzisiaj w regionie marznące opady deszczu Według prognoz dzisiaj (9.12) na Opolszczyźnie będzie padać marznący deszcz lub mżawka, powodujące gołoledź. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »