Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-16, 19:40 Autor: Agnieszka Stefaniak

Tu wszystko jest smaczne, bo z sercem. W Opolu trwa 23. Jarmark Franciszkański [ZDJĘCIA]

23. Jarmark Franiszkański [fot. Agnieszka Stefaniak]
23. Jarmark Franiszkański [fot. Agnieszka Stefaniak]
23. Jarmark Franiszkański [fot. Agnieszka Stefaniak]
23. Jarmark Franiszkański [fot. Agnieszka Stefaniak]
Jest miód, mydło i znajdzie się też powidło. Kilkadziesiąt kramów kusi odwiedzających tegoroczny 23. Jarmark Franciszkański. Oprócz zakupów jarmark jest okazją, by dofinansować zakonników, którzy zbierają fundusze na remont dachu zabytkowego budynku klasztoru.
Od 23 lat, choć jarmark jest franciszkański, o jego kształcie decydują również osoby świeckie. W tym gronie jest Antoni Majewski, który wspomina pierwszy jarmark.

- I on się dzisiaj rozwija tak, jak myśmy chcieli. Myślę, że to jest jeszcze przyszłość, co się wyprofiluje, bo ten kącik taki artystyczny, malarski, to jest myślę, że przed nami. Do 25. jarmarku, jak wszystko pójdzie dobrze, to ta północna strona kościoła będzie w całości przeznaczona dla artystów - mówi Antoni Majewski.

Ale nazwa zobowiązuje, dlatego na tegorocznym jarmarku obok stałego już punktu - czyli franciszkańskich krówek jest franciszkański kołocz i franciszkański smalec, który przygotowuje Maria Białek.

- Słoninka i boczek. A potem przyprawy, to co najważniejsze. Cebulka z jabłkiem duszona, tymianek, koperek, rozmaryn, pieprz ziołowy, pieprz czarny i oczywiście sól kamienna, niejodowana z Kłodawy.

Kanapki z takim smalcem spróbować może każdy, a odwdzięczyć można się wrzucając datek do skarbonki. A jej ostrość na podniebieniu można przebić franciszkańską konfiturą.

- Zbieraliśmy w ogródkach swoje owoce i robiliśmy z tego przetwory. Mamy dżem z brzoskwini, ze śliwki, z czarnej i czerwonej porzeczki. Mamy też bardzo dobrą na zimę już, taką rozgrzewającą cytrynkę - mówi Agnieszka Mroz z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Odwiedzając jarmark warto zajrzeć do ogrodu przy klasztorze i obowiązkowo do kościoła, gdzie pochowani są Książęta Opolscy.

- Zapraszamy nie tylko na ulice wokół, ale i do środka. Na przykład do naszej sali ANAVIM. Ci, którzy odwiedzą podziemia i zachowają bilet, tam właśnie w sali mogą dostać franciszkańską lemoniadę - mówi o. Lucjusz Wójtowicz, gwardian Klasztoru Franciszkanów.

A dla ducha - można nabyć np. najnowszą publikację o opolskich franciszkanach, wysłuchać koncertu lub wykładu. W niedzielę (17.09) gość specjalny jarmarku. Ojciec dr Grzegorz Witold Salamon mówił będzie o historii wybitnego myśliciela franciszkańskiego - bł. Jana Dunsa Szkota.
Antoni Majewski
Maria Białek
Agnieszka Mroz
o. Lucjusz Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 16:30 Namysłów: policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich Nielegalną plantację konopi indyjskich zlikwidowali policjanci z Namysłowa. Zatrzymano 37-letniego mężczyznę, grozi mu do 3 lat więzienia. » więcej 2023-09-27, godz. 16:20 Wybory 2023. Zabytki sakralne i świeckie na Opolszczyźnie z dofinansowaniem do remontów Ponad 53 mln zł przyznano samorządom z Opolszczyzny w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie to pozwoli zrealizować kilkadziesiąt… » więcej 2023-09-27, godz. 15:48 Wybory 2023. Remont zabytkowego ogrodzenia w Byczynie. Inwestycję wsparła poseł Violetta Porowska Będzie remont ogrodzenia zabytkowego cmentarza komunalnego w Byczynie. Gmina zdobyła na ten cel niemal pół miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy… » więcej 2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej 2023-09-27, godz. 12:30 Przewoził migrantów z Syrii. Wpadł na A4, bo nie włączył świateł w busie Kierowcę przewożącego 27 nielegalnych migrantów z Syrii zatrzymali policjanci krapkowickiej drogówki na opolskim odcinku autostrady A4. W poniedziałek (25.09)… » więcej 2023-09-27, godz. 12:00 Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »