Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-17, 10:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Co kryje ziemia przy Gimnazjum Piastowskim w Brzegu? [ZDJĘCIA]

Fragment fajki z Goudy [fot. Agnieszka Stefaniak]
Fragment fajki z Goudy [fot. Agnieszka Stefaniak]
XIV bruk w Brzegu [fot. Agnieszka Stefaniak]
XIV bruk w Brzegu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Ziemia piastowska odsłania tajemnice. Archeolodzy, eksplorujący dawny dziedziniec Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu, gdzie przypomnijmy, powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, dotarli do najstarszej warstwy bruku, datowanego nawet na XIV wiek.
To nad nim, na dwa lata przed uruchomieniem gimnazjum, czyli w 1564 roku stanęły budynki, których pozostałości przeczesują aktualnie historycy.

- To były obiekty, które służyły profesorom, wykładowcom Gimnazjum Piastowskiego. Nie przetrwały zbyt długo, do 1741 roku, dlatego że zostały wówczas, konkretnie 2 maja zniszczone podczas oblężenia Brzegu - mówi dr Andrzej Peszko, pełnomocnik dyr. Muzeum Piastów Śląskich ds. utworzenia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

Dziś powiedzieć można, że profesorowie do pracy "chodzili w kapciach". Gustowali w chińskiej porcelanie, poranną jajecznicę smażono im na glinianej patelni na trójnogu.

- Musieli być majętni, bo stać ich było na towary ekskluzywne - mówi Ireneusz Pieczonka, archeolog.
- Udało się znaleźć m.in. fragment fajki z Goudy, z Holandii. Producenta, który jako pierwszy zaczął wytwarzać takie towary na Europę.

Więcej o pracach archeologicznych, artefaktach już znalezionych oraz planach dalszych działań na obiekcie dawnego Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu powiemy w poniedziałkowym (18.09) magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
dr Andrzej Peszko
Ireneusz, archeolog

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 16:20 Wybory 2023. Zabytki sakralne i świeckie na Opolszczyźnie z dofinansowaniem do remontów Ponad 53 mln zł przyznano samorządom z Opolszczyzny w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie to pozwoli zrealizować kilkadziesiąt… » więcej 2023-09-27, godz. 15:48 Wybory 2023. Remont zabytkowego ogrodzenia w Byczynie. Inwestycję wsparła poseł Violetta Porowska Będzie remont ogrodzenia zabytkowego cmentarza komunalnego w Byczynie. Gmina zdobyła na ten cel niemal pół miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy… » więcej 2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej 2023-09-27, godz. 12:30 Przewoził migrantów z Syrii. Wpadł na A4, bo nie włączył świateł w busie Kierowcę przewożącego 27 nielegalnych migrantów z Syrii zatrzymali policjanci krapkowickiej drogówki na opolskim odcinku autostrady A4. W poniedziałek (25.09)… » więcej 2023-09-27, godz. 12:00 Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie. » więcej 2023-09-27, godz. 10:54 Nielegalny salon gier zlikwidowany w powiecie brzeskim Do trzech lat więzienia oraz kara grzywny grozi właścicielowi lokalu w powiecie brzeskim, w którym odbywały się nielegalne gry na automatach. Punkt w połowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »