Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-15, 14:10 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Tym razem czytelnictwo promowali sportowcy [ZDJĘCIA]

Narodowe czytanie Nad Niemnem plac Wolności [fot. Sławomir Mielnik]
Narodowe czytanie Nad Niemnem plac Wolności [fot. Sławomir Mielnik]
Na co dzień można ich spotkać na halach i stadionach, dziś jednak opolscy sportowcy sięgnęli po klasykę i na placu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu czytali fragmenty "Nad Niemnem". Wydarzenie w stolicy regionu zorganizowano w ramach akcji Narodowego Czytania, które odbywa się pod patronem prezydenta RP.
Wśród lektorów można było usłyszeć olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata, Europy czy Polski oraz przedstawicieli młodego pokolenia sportowców.

- Czasu na czytanie mamy niewiele. Jak już jest, to sięga się bardziej po lżejszą literaturę, ale takie akcje są bardzo potrzebne - mówi Emilia Mandela, lekkoatletka. - Jest na plus to wszystko, bo pokazujemy, że też są sportowcy pokazujemy, że interesujemy się kulturą. Że jednak no nie interesuje nas tylko sport, tylko jednak jesteśmy wszechstronni.

- Szkołę kończyłem kilka lat temu, także musiałem sobie troszeczkę odświeżyć, jeżeli chodzi o utwór "Nad Niemnem". Myślę, że każdy z nas ma jakieś swoje pozycje, które bardzo lubi czytać, do których lubi sięgać - podkreśla Dominik Fabianowicz, statystyk i asystent trenera Unii Opole.

- "Nad Niemnem" to bardzo fajna lektura, ale to nie była moja ulubiona. Jeżeli chodzi o czytanie, to naprawdę bardzo bardzo rzadko mam na to czas, ale jak już jest, to sięgam po wszystko w temacie zawiązanym ze sportem, trenerstwem i psychologią - dodaje Bartosz Jurecki, trener Gwardii Opole.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przekonuje, że czytanie wzbogaca intelektualnie i wzmacnia wyobraźnię. - Myślę, że to bardzo fajny pomysł, że akurat znani sportowcy, rozpoznawani i szanowani do tego czytania zachęcają, bo są oni wzorem dla wielu opolan, szczególnie tych młodych. "Nad Niemnem" to lektura ważna, niełatwa, ale też taka klasyka po prostu, po którą warto sięgać - mówi.

Przypomnijmy, tegoroczna lektura na Narodowe Czytanie nie została wybrana przypadkowo. To jeden z najważniejszych dzieł polskiej literatury, które porusza temat powstania styczniowego. W tym roku obchodzone jest jego 160-lecie.
Emilia Mandela, Dominik Fabianowicz, Bartosz Jurecki
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 17:46 Wybory 2023. Losowanie kolejności bloków wyborczych, które będą nadawane w Radiu Opole Kolejność emisji spotów wyborczych i tych dotyczących referendum na antenie Radia Opole - rozlosowana. » więcej 2023-09-27, godz. 17:42 Dofinasowanie dla terenów popegeerowskich zrealizowało oczekiwania uczniów wiejskiej szkoły W Racławicach Śląskich oddano do użytku zmodernizowany kompleks sportowy szkoły podstawowej. Inwestycja kosztowała ponad 1,4 mln zł. Na ten cel gmina Głogówek… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Namysłów: policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich Nielegalną plantację konopi indyjskich zlikwidowali policjanci z Namysłowa. Zatrzymano 37-letniego mężczyznę, grozi mu do 3 lat więzienia. » więcej 2023-09-27, godz. 16:20 Wybory 2023. Zabytki sakralne i świeckie na Opolszczyźnie z dofinansowaniem do remontów Ponad 53 mln zł przyznano samorządom z Opolszczyzny w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie to pozwoli zrealizować kilkadziesiąt… » więcej 2023-09-27, godz. 15:48 Wybory 2023. Remont zabytkowego ogrodzenia w Byczynie. Inwestycję wsparła poseł Violetta Porowska Będzie remont ogrodzenia zabytkowego cmentarza komunalnego w Byczynie. Gmina zdobyła na ten cel niemal pół miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy… » więcej 2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »