Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-14, 18:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Wszystko o maturze w jednym miejscu na Politechnice Opolskiej [ZDJĘCIA]

Forum maturzystów na Politechnice Opolskiej [fot. Jędrzej Łuczak]
Forum maturzystów na Politechnice Opolskiej [fot. Jędrzej Łuczak]
Forum maturzystów na Politechnice Opolskiej [fot. Jędrzej Łuczak]
Forum maturzystów na Politechnice Opolskiej [fot. Jędrzej Łuczak]
Forum maturzystów na Politechnice Opolskiej [fot. Jędrzej Łuczak]
Forum maturzystów na Politechnice Opolskiej [fot. Jędrzej Łuczak]
Poznać szczegóły egzaminu maturalnego i przybliżyć uczniom ofertę studiów. Taki cel przyświecał II Forum Maturzystów zorganizowanemu przez Politechnikę Opolską w budynku Łącznika przy ul. Mikołajczyka.
- To największe wydarzenie edukacyjne w regionie - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Młodzież pewnie od strony merytorycznej jest dobrze przygotowana do matury, ale warto poznać też szczegóły, które mogą decydować o wyniku. A wiemy, że o przyjęciu przy szczególnie bardzo popularnych kierunkach studiów decydują detale.

- Trzeba młodym ludziom pokazywać, trzeba ich zachęcać, trzeba ich przede wszystkim - według mnie - troszeczkę też nakierować - dodaje Robert Kokot z koła naukowego PLC Team na Politechnice Opolskiej.

Przyszłych maturzystów zapytaliśmy, czy już rozpoczęli przygotowania do egzaminu dojrzałości.

- Z wyborem kierunku ciężko na razie, dużo jest do wyboru, ale też są takie studia, na które po prostu potrzebowałabym jeszcze jakieś dodatkowej matury. To jest dobra okazja, żeby przyjść zobaczyć, jakie rady nam powiedzą na temat matury - mówi jedna z uczestniczek.

- Chcemy się nauczyć, jak się przygotować do matury dobrze - dodaje uczennica LO nr 5 w Opolu. - Na razie się nie skupiam na maturze, nie myślę jeszcze o tym - podkreśla przyszły maturzysta.

Artur Zapała, opolski wicekurator oświaty, zaznacza, że zmiany na maturze będą dotyczyć jedynie języka polskiego w formule, którą teraz pisali licealiści. - Język polski w wersji pisemnej będzie składał się z dwóch arkuszy egzaminacyjnych. W pierwszym arkuszu będą pytania z literatury i czytania ze zrozumieniem. Drugą część stanowić będzie wypracowanie. W wersji ustnej też jest mała zmiana. Będą podane dwa pytania, z czego jedno z tych pytań tak zwane jawne.

- Trzeba się po prostu uczyć, uczyć, uczyć i przeglądać materiały, przeglądać arkusze z lat poprzednich - dodaje Marek Pietruszka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że maraton maturalny w przyszłym roku rozpocznie się 7 maja.
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]
prof. Marcin Lorenc
Maturzyści
Artur Zapała, Marek Pietruszka

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 16:30 Namysłów: policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich Nielegalną plantację konopi indyjskich zlikwidowali policjanci z Namysłowa. Zatrzymano 37-letniego mężczyznę, grozi mu do 3 lat więzienia. » więcej 2023-09-27, godz. 16:20 Wybory 2023. Zabytki sakralne i świeckie na Opolszczyźnie z dofinansowaniem do remontów Ponad 53 mln zł przyznano samorządom z Opolszczyzny w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie to pozwoli zrealizować kilkadziesiąt… » więcej 2023-09-27, godz. 15:48 Wybory 2023. Remont zabytkowego ogrodzenia w Byczynie. Inwestycję wsparła poseł Violetta Porowska Będzie remont ogrodzenia zabytkowego cmentarza komunalnego w Byczynie. Gmina zdobyła na ten cel niemal pół miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy… » więcej 2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej 2023-09-27, godz. 12:30 Przewoził migrantów z Syrii. Wpadł na A4, bo nie włączył świateł w busie Kierowcę przewożącego 27 nielegalnych migrantów z Syrii zatrzymali policjanci krapkowickiej drogówki na opolskim odcinku autostrady A4. W poniedziałek (25.09)… » więcej 2023-09-27, godz. 12:00 Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »