Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-12, 17:00 Autor: Wiktoria Kramczyńska

"To jest najlepszy teatr lalek w Polsce". OTLiA rozpoczyna nowy sezon

Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na premiery w nadchodzącym sezonie [fot. Adam Dubiński]
Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na premiery w nadchodzącym sezonie [fot. Adam Dubiński]
Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na premiery w nadchodzącym sezonie [fot. Adam Dubiński]
Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na premiery w nadchodzącym sezonie [fot. Adam Dubiński]
40 tysięcy widzów, blisko wystawionych 400 spektakli, 130 lekcji teatralnych - z takim wynikiem Opolski Teatr Lalki i Aktora zamyka ubiegły sezon i rozpoczyna kolejny - od wielu, nowych, zaplanowanych realizacji.
- Staramy się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ale nie moglibyśmy nawet myśleć o takich staraniach, gdyby nie Teatr Lalki i Aktora. To jest najlepszy teatr lalki i aktora w Polsce oraz jeden z najlepszych teatrów w ogóle - zaznacza Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - To jest, oczywiście, jedno z wielu miejsc kultury w mieście, ale jest to miejsce absolutnie wyjątkowe. To nawet nie jest tylko miejsce, to są ludzie, konkretne środowisko, które bardzo mocno wzmacnia miasto.

- Nasz teatr jest stworzony do odkrywania tajemnic i takie tajemnice będziemy starali się odkrywać w najbliższym sezonie - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. - Przed nami jeszcze ważna rzecz, a mianowicie 31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. Rada artystyczna zobaczyła 50 spektakli i z nich wybraliśmy 12 do konkursowego finału, więc opolska publiczność, ale i nie tylko, bo przyjeżdża do nas także wiele osób z Polski i ze świata, będzie miała szansę zobaczyć to, co w tej chwili jest interesujące w polskich teatrach lalek.

Jak dodaje Karolina Bujak - Dybel, specjalistka ds. pracy artystycznej i administracyjnej OTLiA, sezon w teatrze został zwieńczony uczestnictwem w ogólnopolskim projekcie "Kultura bez barier", który miał za zadanie poprawić dostępność oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami. - Jako teatr staramy się być otwarci dla wszystkich. Już wcześniej realizowaliśmy kilka spektakli dostępnych, czyli spektakli, które miały tłumaczenie na polski język migowy oraz miały audiodeskrypcję. Zrobiliśmy też napisy dla osób niesłyszących i z tego projektu zrealizowaliśmy trzy takie spektakle.

Nowy sezon zainauguruje23 września spektakl pod tytułem "Brzechwatorium". Natomiast 30 września premierę będzie miała sztuka "Niekończąca się historia".
Arkadiusz Wiśniewski
Krystian Kobyłka
Karolina Bujak - Dybel

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 16:20 Wybory 2023. Zabytki sakralne i świeckie na Opolszczyźnie z dofinansowaniem do remontów Ponad 53 mln zł przyznano samorządom z Opolszczyzny w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie to pozwoli zrealizować kilkadziesiąt… » więcej 2023-09-27, godz. 15:48 Wybory 2023. Remont zabytkowego ogrodzenia w Byczynie. Inwestycję wsparła poseł Violetta Porowska Będzie remont ogrodzenia zabytkowego cmentarza komunalnego w Byczynie. Gmina zdobyła na ten cel niemal pół miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy… » więcej 2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej 2023-09-27, godz. 12:30 Przewoził migrantów z Syrii. Wpadł na A4, bo nie włączył świateł w busie Kierowcę przewożącego 27 nielegalnych migrantów z Syrii zatrzymali policjanci krapkowickiej drogówki na opolskim odcinku autostrady A4. W poniedziałek (25.09)… » więcej 2023-09-27, godz. 12:00 Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie. » więcej 2023-09-27, godz. 10:54 Nielegalny salon gier zlikwidowany w powiecie brzeskim Do trzech lat więzienia oraz kara grzywny grozi właścicielowi lokalu w powiecie brzeskim, w którym odbywały się nielegalne gry na automatach. Punkt w połowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »