Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-08, 10:25 Autor: Joanna Gerlich

Mieszkańcy od rana układają kwietne dywany. "Boże Ciało to dla nas sama radość" [ZDJĘCIA]

Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Dywany kwietne na Boże Ciało [fot. Joanna Gerlich]
Uroczystość Bożego Ciała wyjątkowo jest obchodzona w Zalesiu Śląskim, Olszowej, Kluczu i Zimnej Wódce (powiat strzelecki). Mieszkańcy od lat pielęgnują tradycję układania kwietnych dywanów, która trafiła na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i na światową listę UNESCO.
Już o świcie na ulicach można było zobaczyć pierwsze osoby, które pieczołowicie robiły ołtarze i układały dywany.

- Ja już to robię od najmłodszych lat jak tylko pamiętam. Zawsze najbardziej starała się o to babcia – mówi pani Maria. - Później już babcia zmarła to trzeba było mamie pomóc. W tej chwili mama już też nie żyje, więc kultywujemy to same. Człowiek tym żyje i czeka na następne Boże Ciało. To jest takie wielkie przeżycie, jak pani widziała, człowiek to układa z taką starannością. Boże Ciało to jest sama radość - dodaje.

Andrzej Wróbel z Zalesia Śląskiego dywany układa od 40 lat, wcześniej robili to jego teściowie.

- Dziś syn z synową i wnuczka przyjechali z Opola, żeby pomóc, bo coraz trudniej ułożyć na te 12 metrów, które przynależą do nas - mówi. - To takie sąsiedzkie spotkania, w tej chwili już nawet po kościele jak po mszy ktoś odchodzi to do samochodu i do domu. A tu jest jedyna okazja, żeby przy budowaniu ołtarzy, przy budowaniu dywanów kwietnych po prostu się spotkać i porozmawiać - dodaje.

Mieszkańcy podkreślają, że dla nich Boże Ciało ma wyjątkowy wymiar.

- Nie wyobrażam sobie tego dnia bez układania dywanów kwietnych – zaznacza pani Kamila z Olszowej. - Ja się w tym wychowałam i dla mnie byłoby to coś zupełnie odmiennego. Mam nadzieję, że jak będę miała swoje dzieci to też będzie kultywowane. To jest akurat bardzo piękna tradycja i jak tylko będę miała taką możliwość też będę ją kultywować. Nieważne, czy będę mieszkać tutaj, czy gdzieś indziej, ale na pewno tutaj będę się pojawiać w dzień Bożego Ciała i pomagać - dodaje.

W Kluczu, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce msze są odprawiane z rana, a w Olszowej o 14.00.
pani Maria
Andrzej Wróbel
pani Kamila

Wiadomości z regionu

2023-09-22, godz. 20:15 Cenna wygrana piłkarzy Odry Opole w Legnicy. ''Niebiesko-czerwoni'' wrócili na fotel lidera W spotkaniu otwierającym 9. kolejkę rozgrywek Fortuna 1. Ligi Odra Opole pokonała na wyjeździe spadkowicza z ekstraklasy Miedź Legnica 2:1. Po tym spotkaniu… » więcej 2023-09-22, godz. 20:10 "Nagroda, która ma swoją tradycję". Opolska Izba Gospodarcza nagrodziła ludzi biznesu Już po raz 20. Opolska Izba Gospodarcza przyznała Opolskie Nagrody Jakości. Nagrodzonych zostało 10 podmiotów, wśród nich są zarówno przedsiębiorcy… » więcej 2023-09-22, godz. 19:15 Wybory 2023. Opolska Lewica o problemach szpitali powiatowych - Sytuacja finansowa szpitali powiatowych jest dramatyczna - powiedziała w Opolu Marcelina Zawisza, kandydatka do Sejmu z opolskiej listy Lewicy. Uważa, że… » więcej 2023-09-22, godz. 18:35 "Opolska młodzież na stadiony". Kolejna edycja akcji PZPN i Ministerstwa Sportu Zdrowy tryb życia i promocja aktywnego spędzania czasu - to cel akcji 'Opolska młodzież na stadiony'. » więcej 2023-09-22, godz. 18:00 "Złota alga zaczyna znikać". Wojewoda zniósł zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego Można już korzystać z wód Kanału Gliwickiego. Wojewoda opolski odwołał rozporządzenie wprowadzone 11 września, które obejmowało między innymi zakaz… » więcej 2023-09-22, godz. 17:00 Wybory 2023. Kandydatki z Mniejszości Niemieckiej walczą o równe traktowanie kobiet Wyrównywanie szans ekonomicznych, dostępność do badań i opieki zdrowotnej dla kobiet oraz wsparcie ich w rozwoju - to główne postulaty kobiet startujących… » więcej 2023-09-22, godz. 16:45 Uroczyste wręczenie sztandarów Zakładom Karnym w Strzelcach Opolskich i Głubczycach Zakłady Karne w Strzelcach Opolskich i Głubczycach od dziś (22.09) mają swoje sztandary. Na Górze św. Anny odbyły się uroczystości nadania i przekazania… » więcej 2023-09-22, godz. 15:30 "Uderza w polski mundur". Janusz Kowalski krytykuje film "Zielona granica" Agnieszki Holland - Ten film uderza w polski mundur - tak Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, poseł Suwerennej Polski, komentuje film 'Zielona granica' w reżyserii Agnieszki… » więcej 2023-09-22, godz. 14:45 Na sprzęt i rozbudowę. 47 mln złotych dla 5 SOR-ów na Opolszczyźnie Ponad 47 milionów złotych trafi do 5 opolskich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Pieniądze przekazane przez resort zdrowia zostaną skierowane do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2023-09-22, godz. 14:30 Wybory 2023. "Dość rozdawnictwa". Trzecia Droga o walce z wysoką inflacją 'Bazarek drożyzny PiS' - pod takim hasłem opolscy działacze ruchu Polska 2050 zorganizowali dziś (22.09) w Opolu happening. - To wydarzanie, które organizujemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »