Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-07, 16:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem". Happening w 25. rocznicę obrony województwa [ZDJĘCIA]

Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Happening z okazji 25 lat obrony województwa [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Mija 25 lat od "łańcucha nadziei" w obronie województwa. Przypomnijmy, w marcu 1998 roku według rządowego projektu Opolszczyzna miała zniknąć z administracyjnej mapy Polski, kraj miał być podzielony na 12 województw. Wówczas obronę województwa rozpoczął Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny. 7 czerwca 100 tysięcy Opolan stworzyło żywy "łańcuch nadziei" okalający granice regionu. Samorząd województwa ustanowił ten dzień Świętem Województwa Opolskiego. W rocznicę tego wydarzenia na pl. Wolności w Opolu zorganizowano happening dla mieszkańców.
- Najpierw był pomysł, który trzeba było przegadać. Wyszliśmy na ul. Krakowską i tam dopiero się okazało, że był entuzjazm - wspomina Janusz Wójcik, założyciel i pomysłodawca OKOOP. - Przez pierwsze dwie godziny zebraliśmy 600 podpisów, tego ludzie oczekiwali. Ale potem się obawiałem jednego, czy ci nasi ludzie zechcą te emocje podtrzymywać. Gdybyśmy wtedy nie zaczęli, gdybyśmy nie trwali, to byłoby kiepsko.

- Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem. Wszystkich tak zdeterminowaliśmy, że w "łańcuchu nadziei" oplatającym granice całego regionu były wszystkie gminy - dodaje prof. Dorota Simonides, która wówczas była senatorem RP.

- To nadal są ogromne emocje, całe województwo walczyło o to, żeby zostało zachowane. Jako kobiety wzięłyśmy też sprawy w swoje ręce - mówi Elżbieta Kurek, pomysłodawczyni i współorganizatorka opolskiego "łańcucha nadziei". - Był ten pomysł łańcucha. Chodziło o to, że trzeba było dać odpór oskarżeniom, że był to bunt elit. Wpadłam na pomysł naśladując Marka Kotańskiego. To się wydawało wtedy niewiarygodne. Opolanie dopisali.

- "Łańcuch nadziei" był sam w sobie wydarzeniem bez precedensu. Poczuliśmy wtedy głęboki oddech, że wreszcie jesteśmy u siebie - dodaje Ryszard Zembaczyński, który w tamtym czasie był wojewodą opolskim.

O wspomnienie tamtych wydarzeń zapytaliśmy też mieszkańców, którzy przyszli dziś na pl. Wolności.

- Pamiętam to, jak chyba każdy tu w Opolu. To była nadzieja wspólności, silna więź z pozostałymi mieszkańcami Opola. Wspólnie trzymaliśmy się za ręce - mówi pani Barbara.

- Najważniejsze było to, żeby łańcuch stał od granicy do granicy województwa, ale wszystkie drogi były przejezdne, żeby nie tamowało to ruchu - dodaje Jacek Zamorowski.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola zauważa, że gdyby nie obrona województwa, dziś stolica regionu byłaby miastem powiatowym. - Dzięki województwu Opole dzisiaj jest pięknym miastem, którego zazdroszczą nam w całej Polsce, bo takie miasta zielone, pełne ambitnych i pracowitych ludzi, o takiej urodzie, to jest naprawdę rzadkość.

Oficjalne obchody Święta Województwa Opolskiego połączone z 25-leciem obrony samodzielności naszego odbędą się w niedzielę w Mosznej od godziny 13:00. W programie m.in. Festiwal Twórczości Artystycznej "Opolskie Szmaragdy".
Janusz Wójcik, prof. Dorota Simonides
Elżbieta Kurek, Ryszard Zembaczyński
Mieszkańcy
Arkadiusz Wiśniewski
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2023-09-28, godz. 08:32 Wypadek w Strzelcach Opolskich. Samochód osobowy potrącił motocyklistę Utrudnienia w Strzelcach Opolskich na drodze krajowej 94 w rejonie urzędu skarbowego. Około 7.30 doszło do potrącenia motocyklisty. Zablokowany był jeden… » więcej 2023-09-28, godz. 08:00 Będą nowe chodniki i interaktywne przejścia w centrum Dobrodzienia Nowe chodniki oraz przejścia dla pieszych mają poprawić bezpieczeństwo w centrum Dobrodzienia. » więcej 2023-09-28, godz. 07:15 Uczniowie i mieszkańcy Praszki mają nowoczesne boisko przy szkole. Wcześniej był pękający asfalt Nowoczesne boisko wielofunkcyjne ma do dyspozycji po wielu latach Publiczna Szkoła Podstawowa numer 2 w Praszce. » więcej 2023-09-28, godz. 07:00 Wybory 2023. Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem publiczności Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem kandydatów startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Przez dwa tygodnie proponujemy słuchaczom… » więcej 2023-09-28, godz. 06:45 "Te rzeczy dzieją się z pasji". Ludzie kultury docenieni [ZDJĘCIA] Gala Ludzi Kultury w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu zebrała artystów i działaczy kultury z całego województwa. Marszałek województwa opolskiego… » więcej 2023-09-27, godz. 21:06 Tutaj każdy był zwycięzcą. Ponad setka dzieci uczestniczyła w turnieju integracyjnym Jedną z fundamentalnych zasad olimpizmu jest ta mówiąca, że każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Tę zasadę… » więcej 2023-09-27, godz. 18:12 "Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA] Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór pa… » więcej 2023-09-27, godz. 17:46 Wybory 2023. Losowanie kolejności bloków wyborczych, które będą nadawane w Radiu Opole Kolejność emisji spotów wyborczych i tych dotyczących referendum na antenie Radia Opole - rozlosowana. » więcej 2023-09-27, godz. 17:42 Dofinasowanie dla terenów popegeerowskich zrealizowało oczekiwania uczniów wiejskiej szkoły W Racławicach Śląskich oddano do użytku zmodernizowany kompleks sportowy szkoły podstawowej. Inwestycja kosztowała ponad 1,4 mln zł. Na ten cel gmina Głogówek… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Namysłów: policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich Nielegalną plantację konopi indyjskich zlikwidowali policjanci z Namysłowa. Zatrzymano 37-letniego mężczyznę, grozi mu do 3 lat więzienia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »