Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-06, 17:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Targi o przełamywaniu barier i dostępności w CWK w Opolu. To inicjatywa PFRON

II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
Aplikacje dla niewidomych, elektryczne wózki inwalidzkie i wyciągi rehabilitacyjne - to na stoiskach. Do tego strefa doświadczania niepełnosprawności, konferencje i spotkania. II Ogólnopolskie Targi Dostępności rozpoczęły się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.
- Targi to spotkanie skierowane dla niepełnosprawnych, ale nie tylko - mówi Łukasz Żmuda, dyr. opolskiego oddziału PFRON.

- Dwa razy więcej wystawców, mnóstwo inicjatyw około targowych, bo to i konferencja naukowa i "randki z pracodawcą". Targi to jest specyficzna impreza, bo dotyka tylko jednego elementu, dostępności, ale wielowymiarowo, i to zasługuje na taką oprawę.

Rynek produktów kierowanych do osób niepełnosprawnych rozwija się w szybkim tempie. Pojawiają się nowe rozwiązania, ciekawostki i możliwości, choć jak przyznają uczestnicy targów, walka o podstawy ciągle się toczy.

- Każdy ruch naszych figur na planszy jest monitorowany, osoba niepełnosprawna, niewidoma nie musi zapamiętywać tych wszystkich posunięć - mówi wystawca prezentujący mówiące szachy. - Ja strzelam z broni laserowej. To dla nas relaks, ale i trening. Uczestniczę m.in. w mistrzostwach Polski - mówi Tadeusz Kolbusz z Polskiego Związku Niewidomych.

- Krawężniki, ciągle jeszcze za wysokie, nie są obniżone. Bardzo często nawet jak są miejsca parkingowe, to obok nie ma zjazdów i trzeba pokonywać te krawężniki - mówi Adam Bartków z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

II Ogólnopolskie Targi Dostępności potrwają do jutra (07.06). Można je odwiedzać między 10:00 a 16:00.
Łukasz Żmuda
uczestnicy targów

Wiadomości z regionu

2023-09-23, godz. 13:00 Był zdecydowanie za ciężki i miał niesprawne hamulce. Interwencja WITD Zestaw załadowany drewnem ważył ponad 60 ton, a mógł maksymalnie 40. Jego podróż zakończyli inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego… » więcej 2023-09-23, godz. 12:45 WYBORY 2023. Marcin Oszańca z Trzeciej Drogi chce zmiany granic województwa opolskiego - Jeśli chcemy, aby nasz region się rozwijał, to konieczna jest zmiana jego granic - mówił podczas konferencji prasowej w Opolu Marcin Oszańca, kandydat… » więcej 2023-09-23, godz. 12:15 Sztafety na start. Sportowa rywalizacja w charytatywnym celu na Stadionie im. Opolskich Olimpijczyków Stadion im. Opolskich Olimpijczyków kolejny raz zapełnił się biegaczami. Tym razem były to drużyny sztafetowe, które wzięły udział w 7. PKO Biegu Charytatywnym… » więcej 2023-09-23, godz. 10:00 Opole: zmiana organizacji ruchu na Prószkowskiej Miejski Zarząd Dróg w Opolu informuje, że zmiany zostaną wprowadzone we wtorek (26.09). » więcej 2023-09-23, godz. 10:00 Piknik dla zdrowia w Niemodlinie. Atrakcje i profilaktyka Profilaktyka zdrowia i promocja aktywnego trybu życia - to główne cele 'Pikniku dla zdrowia', który po godzinie 12:00 rozpocznie się w Niemodlinie. » więcej 2023-09-23, godz. 09:00 Komfortowe warunki, więcej miejsca. W Namysłowie oddano nowe skrzydło przedszkola Ponad 5 mln złotych kosztowała modernizacja Przedszkola nr 5 w Namysłowie. Nowe skrzydło dydaktyczne dla czterech oddziałów przedszkolnych, łącznik z istniejącym… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 5 milionów dla 5 opolskich gmin na tworzenie nowych miejsc w żłobkach Pięć milionów złotych dla pięciu opolskich samorządów w ramach rządowego programu Maluch+. » więcej 2023-09-23, godz. 06:29 Tragiczny nocny pożar w Kędzierzynie-Koźlu. Nie żyje starszy mężczyzna Dziś (23.09) w nocy w Kędzierzynie-Koźlu wybuchł pożar w budynku wielorodzinnym. Poszkodowany został starszy mężczyzna, któremu strażacy udzielali pierwszej… » więcej 2023-09-22, godz. 20:15 Cenna wygrana piłkarzy Odry Opole w Legnicy. ''Niebiesko-czerwoni'' wrócili na fotel lidera W spotkaniu otwierającym 9. kolejkę rozgrywek Fortuna 1. Ligi Odra Opole pokonała na wyjeździe spadkowicza z ekstraklasy Miedź Legnica 2:1. Po tym spotkaniu… » więcej 2023-09-22, godz. 20:10 "Nagroda, która ma swoją tradycję". Opolska Izba Gospodarcza nagrodziła ludzi biznesu Już po raz 20. Opolska Izba Gospodarcza przyznała Opolskie Nagrody Jakości. Nagrodzonych zostało 10 podmiotów, wśród nich są zarówno przedsiębiorcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »