Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-04, 20:15 Autor: Daniel Klimczak

Mniejszość niemiecka podtrzymuje ludowe tradycje. Dziś ponownie prezentuje je na Górze św. Anny

Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
25 zespołów ludowych wzięło udział w Festiwalu zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny.
To 32. edycja imprezy, która wciąż przyciąga dziecięce i młodzieżowe grupy nie tylko z naszego regionu. Jak mówi dyrektor Leśnickiego Ośrodka Kultury i Rekreacji Edyta Gola, jej głównym celem jest przekazywanie lokalnych tradycji z pokolenia na pokolenie.

- Pierwsi uczestnicy tego przeglądu są już dzisiaj dojrzałymi ludźmi. Oni mają dzisiaj koło 50 lat, więc na pewno to, że tyle zespołów funkcjonuje i zgłasza się do tego przeglądu, świadczy o tym, że jest to tradycja kultywowana - wskazuje.

Burmistrz Leśnicy, a jednocześnie przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego Łukasz Jastrzębski podkreśla, że innym ważnym elementem, na który kładą nacisk organizatorzy, jest integracja narodów polskiego i niemieckiego.

- Patrząc na to, co się w naszym kraju dzieje w ostatnich miesiącach i latach; coraz większa polaryzacja na scenie politycznej, ale również między państwami, Polską i Niemcami, to tego typu przegląd pokazuje, że jesteśmy w stanie wspólnie spotkać się w jednym namiocie. Właściwie wcześniej w Grocie Lurdzkiej na Górze św. Anny wspólnie się modlimy, a następnie wspólnie się bawimy - zaznaczał.

Uczestnicy festiwalu powiedzieli Radiu Opole, że lokalne tradycje wciąż zajmują ważne miejsce w życiu ich społeczności. Jednocześnie udział w tego typu wydarzeniach pozwala na ich lepszą integrację.

- Po pierwsze, to jest mobilizacja. Trzeba się przygotować, trzeba się spiąć. Jest motywacja, żeby chodzić na próby, bo trzeba wystąpić w konkursie.

- Oczywiście, jeżeli my należymy do mniejszości niemieckiej, to będziemy reprezentować tutaj kulturę niemiecką. Jesteśmy ubrani w stroje bawarskie, więc będziemy odnawiać taką właśnie tradycję tutaj.

- My akurat startujemy w kategorii zespołów nowoczesnych, więc ten tradycyjny folklor nie jest tutaj zachowany w tańcu, ale jest za to w muzyce - słyszymy.

Dodajmy, że także dziś do miejscowego sanktuarium przybyła pielgrzymka mniejszości narodowych. Wierni modlili się między innymi w intencji rodzin, a także o pokój na świecie.
Edyta Gola
Łukasz Jastrzębski
Uczestnicy festiwalu

Wiadomości z regionu

2023-10-04, godz. 12:07 Próbował zabić sekatorem? Jest areszt i zarzut usiłowania zabójstwa dla 36-letniego mieszkańca Brzegu 36-letni mieszkaniec Brzegu - podejrzany o usiłowanie zabójstwa. Na wniosek śledczych trafił już do tymczasowego, 3-miesięcznego aresztu. Grozi mu kara dożywotniego… » więcej 2023-10-04, godz. 11:52 Wojewoda Sławomir Kłosowski z apelem o spokojną, merytoryczną kampanię wyborczą Do wyborów parlamentarnych połączonych z referendum narodowym pozostało jedenaście dni, a przed ostatnimi dniami kampanii Radio Opole pytało wojewodę opolskiego… » więcej 2023-10-04, godz. 11:47 SOR dla dzieci i Centrum Zdrowia Dziecka w Opolu - to propozycje Szymona Ogłazy, kandydata PO Szpitalny Oddział Ratunkowy tylko dla dzieci i stworzenie w Opolu Centrum Zdrowia Dziecka - takie przedwyborcze postulaty wystosował kandydat do Sejmu RP Szymon… » więcej 2023-10-04, godz. 11:06 Ogród, herbarium i zmodernizowana kuchnia. Nowa odsłona starej świetlicy w Mechnicach Świetlica wiejska w Mechnicach przeszła remont. Obiekt w ciągu 140 lat istnienia był przedszkolem, szkołą polską, szkołą niemiecką, a ostatnio służy… » więcej 2023-10-04, godz. 10:30 Będzie remont, będą oszczędności. USK przejdzie pełną termomodernizację Pełne ocieplenie wszystkich budynków, wymiana okien, oświetlenia oraz starych systemów klimatyzacji. Na dachu - fotowoltaika połączona z kotłownią działającą… » więcej 2023-10-04, godz. 08:47 Co właściciel, to przebudowa. Archeolodzy penetrują ziemię wokół zamku w Dąbrowie [ZDJĘCIA] Trwa pierwsza w historii inwentaryzacja tego, co kryje ziemia wokół pałacu w Dąbrowie pod Opolem. Działania prowadzone na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora… » więcej 2023-10-03, godz. 20:40 "Wyborczy Ring" w Radiu Opole. Dyskutowano na temat środowiska Kwestie związane ze środowiskiem naturalnym, jego ochroną i wykorzystywaniem były tematem kolejnej debaty przedwyborczej w Radiu Opole. Na 'Wyborczy ring'… » więcej 2023-10-03, godz. 20:30 Trwa remont drogi między Zawadzkiem a Żędowicami. Koniec prac nie będzie końcem utrudnień Kierowcy poruszający się drogą wojewódzką 901 nie mają łatwego życia. Od kilku miesięcy trwa remont na odcinku Zawadzkie - Żędowice. Ten ma się skończyć… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Kontrowersje wokół wozu strażackiego. Starosta prudnicki mówi o "skandalu" Prudniccy samorządowcy są zbulwersowani sposobem przekazania samochodu strażackiego jednostce OSP Łąka Prudnicka. Trafił tam z Komendy Powiatowej Państwowej… » więcej 2023-10-03, godz. 18:45 Drzewka dla każdego. Ogólnopolska akcja #sadziMY w powiecie strzeleckim Tysiące sadzonek drzew trafiły do mieszkańców powiatu strzeleckiego. Nadleśnictwa w Zawadzkiem i Strzelcach Opolskich brały udział w piątej ogólnopolskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »