Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-04, 20:15 Autor: Daniel Klimczak

Mniejszość niemiecka podtrzymuje ludowe tradycje. Dziś ponownie prezentuje je na Górze św. Anny

Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
25 zespołów ludowych wzięło udział w Festiwalu zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny.
To 32. edycja imprezy, która wciąż przyciąga dziecięce i młodzieżowe grupy nie tylko z naszego regionu. Jak mówi dyrektor Leśnickiego Ośrodka Kultury i Rekreacji Edyta Gola, jej głównym celem jest przekazywanie lokalnych tradycji z pokolenia na pokolenie.

- Pierwsi uczestnicy tego przeglądu są już dzisiaj dojrzałymi ludźmi. Oni mają dzisiaj koło 50 lat, więc na pewno to, że tyle zespołów funkcjonuje i zgłasza się do tego przeglądu, świadczy o tym, że jest to tradycja kultywowana - wskazuje.

Burmistrz Leśnicy, a jednocześnie przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego Łukasz Jastrzębski podkreśla, że innym ważnym elementem, na który kładą nacisk organizatorzy, jest integracja narodów polskiego i niemieckiego.

- Patrząc na to, co się w naszym kraju dzieje w ostatnich miesiącach i latach; coraz większa polaryzacja na scenie politycznej, ale również między państwami, Polską i Niemcami, to tego typu przegląd pokazuje, że jesteśmy w stanie wspólnie spotkać się w jednym namiocie. Właściwie wcześniej w Grocie Lurdzkiej na Górze św. Anny wspólnie się modlimy, a następnie wspólnie się bawimy - zaznaczał.

Uczestnicy festiwalu powiedzieli Radiu Opole, że lokalne tradycje wciąż zajmują ważne miejsce w życiu ich społeczności. Jednocześnie udział w tego typu wydarzeniach pozwala na ich lepszą integrację.

- Po pierwsze, to jest mobilizacja. Trzeba się przygotować, trzeba się spiąć. Jest motywacja, żeby chodzić na próby, bo trzeba wystąpić w konkursie.

- Oczywiście, jeżeli my należymy do mniejszości niemieckiej, to będziemy reprezentować tutaj kulturę niemiecką. Jesteśmy ubrani w stroje bawarskie, więc będziemy odnawiać taką właśnie tradycję tutaj.

- My akurat startujemy w kategorii zespołów nowoczesnych, więc ten tradycyjny folklor nie jest tutaj zachowany w tańcu, ale jest za to w muzyce - słyszymy.

Dodajmy, że także dziś do miejscowego sanktuarium przybyła pielgrzymka mniejszości narodowych. Wierni modlili się między innymi w intencji rodzin, a także o pokój na świecie.
Edyta Gola
Łukasz Jastrzębski
Uczestnicy festiwalu

Wiadomości z regionu

2023-09-25, godz. 19:15 Wybory 2023. W Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano debatę senacką O kulturze debaty publicznej rozmawiano dziś (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. W Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano debatę senacką, której celem było szerzenie… » więcej 2023-09-25, godz. 19:15 "Opolska średnicówka" trafi na wokandę NSA. MZD w roli skarżącego Miejski Zarząd Dróg w Opolu złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję sądu niższej instancji, który zajmował się planami opolskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 19:11 Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy nabiera kształtów. Podpisano pierwsze porozumienie Ma być szansą na dalszy rozwój miasta i wykorzystanie Odry. W Kędzierzynie-Koźlu podpisano list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty ZAK S.A a KGHM Polska Miedź… » więcej 2023-09-25, godz. 19:02 Wybory 2023. PSL chce reaktywacji opolskich "Skorpionów" 'Skorpiony' wrócą do Opola - zapowiadają politycy PSL, którzy zorganizowali dziś (25.09) konferencję prasową w stolicy regionu. » więcej 2023-09-25, godz. 19:01 Młodzi Ukraińcy w prudnickich szkołach. Ich liczba podobna do frekwencji z zeszłego roku Blisko 80 młodych obywateli Ukrainy uczy się w prudnickich placówkach oświatowych. Ich frekwencja w szkołach podstawowych i średnich jest podobna do zes… » więcej 2023-09-25, godz. 17:45 Pędzą jak szaleni, ale przy miernikach prędkości hamują. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu 129 km/h zamiast „pięćdziesiątki” w terenie zabudowanym. Tyle na liczniku miał jeden z kierowców, który jechał przez osiedle Cisowa. Dziś (25.09) w… » więcej 2023-09-25, godz. 17:00 Wybory 2023. Wojciech Komarzyński chce deklaracji opozycji w sprawie elektrowni - Oczekuję jasnej deklaracji od posła Tomasz Kostusia, że będzie bronił Elektrowni Opole - mówił dziś (25.09) Wojciech Komarzyński. » więcej 2023-09-25, godz. 16:00 Ruszyła opolska wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych. W zasobach kilkaset urządzeń Wnioski można składać przez internet, a sprzęt można dostać 'pod drzwi'. W Opolu uruchomiono wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z nie… » więcej 2023-09-25, godz. 15:43 WYBORY 2023. Konflikt Zembaczyński - Kukiz trwa. Tym razem w tle referendum i broszura "Demokracja bezpośrednia" - 4 września poseł Kukiz mówił, że jego fundacja nie będzie brała udziału w promocji referendum. Mija 20 dni i Paweł Kukiz zmienia zdanie o 180 stopni… » więcej 2023-09-25, godz. 15:20 Wybory 2023. "Piątka Lorenca". Rektor PO zaprezentował najważniejsze postulaty Edukacja, wspólnota, technologie, inwestycje i sport - prof. Marcin Lorenc, kandydat do Senatu z listy Prawa i Sprawiedliwości przedstawił swój program. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »