Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-04, 13:43 Autor: Daniel Klimczak

W Opolu uczczono rocznicę wyborów kontraktowych. Nie zabrakło też antyrządowych haseł

Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody związane z 34. rocznicą wyborów kontraktowych odbywają się także w naszym regionie. Kilkaset osób zebrało się w południe na opolskim Placu Wolności, aby upamiętnić te wydarzenia, a także protestować przeciwko polityce obecnego rządu.
Jak podkreślano, wybory w 1989 roku były jednym z ważniejszych punktów na drodze do odzyskania przez Polskę wolności. Jeden z organizatorów zgromadzenia, a w przeszłości działacz antykomunistyczny Janusz Wójcik przekonuje, że dziś społeczeństwo musi bronić wywalczonych wówczas wartości.

- Daj Boże, żebyśmy w 25. rocznicę też byli tutaj, ponieważ obawiam się, że dzisiaj możemy mówić, że jest częściowa demokracja. Boję się, że za rok, jeżeli przegramy wybory, to może się okazać, że już w ogóle demokracji nie będzie - wskazywał.

Mieszkańcy regionu, którzy wzięli udział w wydarzeniu powiedzieli Radiu Opole, że w ten sposób chcą walczyć o zmiany, które ich zdaniem są potrzebne w kraju.

- O wolną, demokratyczną, niezależną. Byśmy nigdy nie wyszli z Unii. "Ciepła woda" wiadomo, byłaby i dobrze by było. Żebyśmy zawsze byli wszędzie uśmiechnięci, bez podziałów.

- Mam dość tego, co się dzieje w naszym kraju.

- Nie lubimy tego rządu i prezydenta. Normalnie zabiorą nam przyszłość, wolność i wszystko.

Jesteśmy tu po to, żeby dać jakby kreskę ostateczną temu, co się dzieje w naszym kraju w związku z naszym rządem - słyszymy.

Dodajmy, że podobne wydarzenia odbywają się dziś w całej Polsce. Jednym z największych jest marsz, który także w południe przeszedł ulicami Warszawy. Wzięli w nim udział między innymi liderzy największych partii opozycyjnych; Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, czy Włodzimierz Czarzasty.

Marsz, który odbywa się w Warszawie skrytykował na konferencji prasowej Janusz Kowalski opolski poseł Suwerennej Polski i wiceminister rolnictwa. Relacja z konferencji już wkrótce.
Janusz Wójcik
Uczestnicy demonstracji

Wiadomości z regionu

2023-09-22, godz. 20:15 Cenna wygrana piłkarzy Odry Opole w Legnicy. ''Niebiesko-czerwoni'' wrócili na fotel lidera W spotkaniu otwierającym 9. kolejkę rozgrywek Fortuna 1. Ligi Odra Opole pokonała na wyjeździe spadkowicza z ekstraklasy Miedź Legnica 2:1. Po tym spotkaniu… » więcej 2023-09-22, godz. 20:10 "Nagroda, która ma swoją tradycję". Opolska Izba Gospodarcza nagrodziła ludzi biznesu Już po raz 20. Opolska Izba Gospodarcza przyznała Opolskie Nagrody Jakości. Nagrodzonych zostało 10 podmiotów, wśród nich są zarówno przedsiębiorcy… » więcej 2023-09-22, godz. 19:15 Wybory 2023. Opolska Lewica o problemach szpitali powiatowych - Sytuacja finansowa szpitali powiatowych jest dramatyczna - powiedziała w Opolu Marcelina Zawisza, kandydatka do Sejmu z opolskiej listy Lewicy. Uważa, że… » więcej 2023-09-22, godz. 18:35 "Opolska młodzież na stadiony". Kolejna edycja akcji PZPN i Ministerstwa Sportu Zdrowy tryb życia i promocja aktywnego spędzania czasu - to cel akcji 'Opolska młodzież na stadiony'. » więcej 2023-09-22, godz. 18:00 "Złota alga zaczyna znikać". Wojewoda zniósł zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego Można już korzystać z wód Kanału Gliwickiego. Wojewoda opolski odwołał rozporządzenie wprowadzone 11 września, które obejmowało między innymi zakaz… » więcej 2023-09-22, godz. 17:00 Wybory 2023. Kandydatki z Mniejszości Niemieckiej walczą o równe traktowanie kobiet Wyrównywanie szans ekonomicznych, dostępność do badań i opieki zdrowotnej dla kobiet oraz wsparcie ich w rozwoju - to główne postulaty kobiet startujących… » więcej 2023-09-22, godz. 16:45 Uroczyste wręczenie sztandarów Zakładom Karnym w Strzelcach Opolskich i Głubczycach Zakłady Karne w Strzelcach Opolskich i Głubczycach od dziś (22.09) mają swoje sztandary. Na Górze św. Anny odbyły się uroczystości nadania i przekazania… » więcej 2023-09-22, godz. 15:30 "Uderza w polski mundur". Janusz Kowalski krytykuje film "Zielona granica" Agnieszki Holland - Ten film uderza w polski mundur - tak Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, poseł Suwerennej Polski, komentuje film 'Zielona granica' w reżyserii Agnieszki… » więcej 2023-09-22, godz. 14:45 Na sprzęt i rozbudowę. 47 mln złotych dla 5 SOR-ów na Opolszczyźnie Ponad 47 milionów złotych trafi do 5 opolskich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Pieniądze przekazane przez resort zdrowia zostaną skierowane do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2023-09-22, godz. 14:30 Wybory 2023. "Dość rozdawnictwa". Trzecia Droga o walce z wysoką inflacją 'Bazarek drożyzny PiS' - pod takim hasłem opolscy działacze ruchu Polska 2050 zorganizowali dziś (22.09) w Opolu happening. - To wydarzanie, które organizujemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »