Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-30, 16:30 Autor: Joanna Gerlich

Ćwiczyli szybkie i skuteczne pomaganie. "Scenariusz zakładał, że doszło do katastrofy w ruchu" [ZDJĘCIA]

Ćwiczenia pn. "Trakcja 2023" w Rozmierce [fot. Joanna Gerlich]
Ćwiczenia pn. "Trakcja 2023" w Rozmierce [fot. Joanna Gerlich]
Ćwiczenia pn. "Trakcja 2023" w Rozmierce [fot. Joanna Gerlich]
Ćwiczenia pn. "Trakcja 2023" w Rozmierce [fot. Joanna Gerlich]
Ćwiczenia pn. "Trakcja 2023" w Rozmierce [fot. Joanna Gerlich]
Ćwiczenia pn. "Trakcja 2023" w Rozmierce [fot. Joanna Gerlich]
Ćwiczenia pn. "Trakcja 2023" w Rozmierce [fot. Joanna Gerlich]
Ćwiczenia pn. "Trakcja 2023" w Rozmierce [fot. Joanna Gerlich]
Autobus na niestrzeżonym przejeździe wjeżdża pod szynobus. 24 pasażerów zostaje rannych i wymaga pomocy. Na miejsce wezwane są służby. Spokojnie, to tylko ćwiczenia... pod kryptonimem „Trakcja 2023”. Przeprowadzono je w Rozmierce (powiat strzelecki).
- Komenda powiatowa policji zorganizowała ćwiczenia dowódczo-sztabowe, których scenariusz zakładał, że doszło do katastrofy w ruchu - sierż. sztab. Dorota Janać z KPP w Strzelcach Opolskich.

- Do akcji przystąpiły służby ratownicze, czyli policja oraz straż pożarna. Wsparcia również udzielali pracownicy Straży Ochrony Kolei oraz pracownicy Polregio. Policjanci oraz strażacy bardzo poważnie podeszli do tego zadania, do udzielania pomocy, do powiadomienia dyżurnego - dodaje.

- Ćwiczenia mają pomoc służbom ratowniczym, ale również nam wyeliminować różne aspekty, jeżeli przyczyną wypadku byłaby np. nieuwaga maszynisty - mówi Waldemar Szulc, naczelnik działu eksploatacji i infrastruktury pasażerskiej, Zakład Linii Kolejowych w Opolu.

- Generalnie gros takich zdarzeń akurat jak tutaj mamy na przejeździe kolejowo-drogowym to 99% jest spowodowanych z winy kierowcy i tutaj tak samo w tym wypadku miało miejsce, tak zakładał scenariusz. Akurat nie ma rogatek, więc można powiedzieć, że bezpieczeństwo jest bardziej skupione na kierowcy i nie zwalnia go od respektowania przepisów ruchu drogowego - dodaje.

Całe ćwiczenia trwały około 4 godzin. W role "poszkodowanych" wcielili się uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.
Dorota Janać
Waldemar Szulc

Wiadomości z regionu

2023-09-28, godz. 10:05 Pirat z lamborghini ma 28 lat. "Sprawa jest w toku" Policjanci z Lewina Brzeskiego ustalili personalia kierowcy lamborghini, który pod koniec czerwca wykonał piracki rajd po opolskiej autostradzie. Przekraczał… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Opolski lekarz na czele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu stanie na czele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Mała, a może uratować życie. W zdzieszowickiej koksowni pracownicy noszą specjalne opaski 130 pracowników zdzieszowickiej koksowni ArcelorMittal Poland na co dzień korzysta z opasek bezpieczeństwa. Te niewielkie urządzenia w razie potrzeby mogą… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-28, godz. 08:32 Wypadek w Strzelcach Opolskich. Samochód osobowy potrącił motocyklistę Utrudnienia w Strzelcach Opolskich na drodze krajowej 94 w rejonie urzędu skarbowego. Około 7.30 doszło do potrącenia motocyklisty. Zablokowany był jeden… » więcej 2023-09-28, godz. 08:00 Będą nowe chodniki i interaktywne przejścia w centrum Dobrodzienia Nowe chodniki oraz przejścia dla pieszych mają poprawić bezpieczeństwo w centrum Dobrodzienia. » więcej 2023-09-28, godz. 07:15 Uczniowie i mieszkańcy Praszki mają nowoczesne boisko przy szkole. Wcześniej był pękający asfalt Nowoczesne boisko wielofunkcyjne ma do dyspozycji po wielu latach Publiczna Szkoła Podstawowa numer 2 w Praszce. » więcej 2023-09-28, godz. 07:00 Wybory 2023. Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem publiczności Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem kandydatów startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Przez dwa tygodnie proponujemy słuchaczom… » więcej 2023-09-28, godz. 06:45 "Te rzeczy dzieją się z pasji". Ludzie kultury docenieni [ZDJĘCIA] Gala Ludzi Kultury w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu zebrała artystów i działaczy kultury z całego województwa. Marszałek województwa opolskiego… » więcej 2023-09-27, godz. 21:06 Tutaj każdy był zwycięzcą. Ponad setka dzieci uczestniczyła w turnieju integracyjnym Jedną z fundamentalnych zasad olimpizmu jest ta mówiąca, że każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Tę zasadę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »