Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-22, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Dzisiaj oddajemy im hołd". Święto weteranów pokojowych misji zagranicznych

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 2023 [fot. Jędrzej Łuczak]
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 2023 [fot. Jędrzej Łuczak]
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 2023 [fot. Jędrzej Łuczak]
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 2023 [fot. Jędrzej Łuczak]
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 2023 [fot. Jędrzej Łuczak]
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 2023 [fot. Jędrzej Łuczak]
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 2023 [fot. Jędrzej Łuczak]
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa 2023 [fot. Jędrzej Łuczak]
Mija 70 lat od udziału Polaków w zagranicznych misjach pokojowych, a także 50 lat od misji UNEF II na Bliskim Wschodzie. W tych działaniach brali udział między innymi żołnierze opolskiego garnizonu. Ich święto, czyli Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa przypada na 29 maja, ale członkowie misji już dziś (22.05) uczcili go na pl. Wolności w Opolu.
Podczas uroczystości nie tylko oddano hołd i pamięć tym, którzy polegli na misjach, ale także uhonorowano tych najbardziej zasłużonych. Ponadto złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Nasze koło liczy około 40 członków. Są to przede wszystkim uczestnicy najstarszych misji. Mam tu na myśli na przykład Egipt - mówi pułkownik Edward Łakomy, prezes koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz członek zarządu głównego.

- W 1988 roku została Siłom Pokojowym ONZ przyznana Pokojowa Nagroda Nobla i w naszym opolskim kole mamy aż 28 tak zwanych noblistów. To są ludzie właśnie z tych misji pierwszych, zwartych, poza granicami Polski. Te misje ONZ przerodziły się później w misje NATO, Unii Europejskiej, humanitarne, a więc poszerzyła się gama zadań, które stoją przed polskim żołnierzami i nie tylko.

- Na misję pokojową zostałem wysłany w 1976 roku. Byłem w Syrii, od wiosny do jesieni, a dokładniej na Wzgórzach Golan - dodaje Antoni Antczak, uczestnik misji pokojowej w Syrii.

- Było z początku ciężko, bo człowiek tego nigdy nie widział, ale do wszystkiego idzie się przyzwyczaić. Po 3 miesiącach było już łagodniej. Woziłem wodę po linii frontu, bo to była strefa buforowa 5 kilometrów, żeby się wojska nie starły. Miałem 8 posterunków, po 500 litrów wody na posterunek. Miałem dwa austriackie, dwa kanadyjskie i cztery irańskie posterunki. To było moje zadanie do wykonania. 160 kilometrów w jedną stronę, 320 w kółeczko.

- W ciągu ostatnich 70 lat 120 tysięcy polskich żołnierzy uczestniczyło w 90 misjach na niemal wszystkich kontynentach - podkreśla Tomasz Kostuś, poseł PO.

- Stojąc na straży pokoju światowego, strzegąc tego pokoju. Dzisiaj oddajemy im hołd, również tym, którzy zginęli. Przypominam, że od 1953 roku, od pierwszej misji w Korei Północnej, zginęło 120 Polaków, a 800 zostało rannych. Mówię o polskich żołnierzach, o pracownikach wojska.

Wiceprezydent Opola Przemysław Zych zaznaczył, że patrząc na to, co obecnie dzieje się za naszą wschodnią granicą, to słowo pokój, które towarzyszy tym misjom ONZ, jest trochę słowem przewrotnym.

- Należy o tym mówić, że pokój jest bardzo ważny i należy robić wszystko, aby po prostu na świecie żyło nam się bezpiecznie, nie eskalując problemów, które są, ale szanując siebie nawzajem.

Dodajmy, że podczas uroczystości wręczono również wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego. Radio Opole objęto to wydarzenie patronatem medialnym.
pułkownik Edward Łakomy
Antoni Antczak
Tomasz Kostuś
Przemysław Zych

Wiadomości z regionu

2023-06-08, godz. 14:23 Przez wsie, miasta i miasteczka przeszły procesje. W kościele katolickim obchodzone jest Boże Ciało Procesja do czterech ołtarzy, sypanie kwiatów i wspólna modlitwa. W kościele katolickim obchodzone jest Boże Ciało, czyli uroczystość liturgiczna ku czci… » więcej 2023-06-08, godz. 14:13 Rośnie bilans ofiar wczorajszego wypadku. 49-latka zmarła w szpitalu Lekarzom nie udało się uratować życia 49-latki, która odniosła obrażenia we wczorajszym wypadku na DK 40 między Pokrzywinicą a Twardawą. » więcej 2023-06-08, godz. 13:15 Duże koła i odpowiedni silnik. Druhowie z Gorzowa Śląskiego mają prawie nowy samochód Prawie nowy samochód typu pickup otrzymali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzowie Śląskim od magistratu. » więcej 2023-06-08, godz. 10:27 Działasz w Korpusie Solidarności? Zgłoś się na bezpłatny campus wolontariat Opolscy wolontariusze działający w ramach Korpusu Solidarności mogą wciąć udział w bezpłatnym obozie wakacyjnym. Przypomnijmy, to rządowy program wspierania… » więcej 2023-06-08, godz. 10:25 Mieszkańcy od rana układają kwietne dywany. "Boże Ciało to dla nas sama radość" [ZDJĘCIA] Uroczystość Bożego Ciała wyjątkowo jest obchodzona w Zalesiu Śląskim, Olszowej, Kluczu i Zimnej Wódce (powiat strzelecki). Mieszkańcy od lat pielęgnują… » więcej 2023-06-08, godz. 08:30 Śmieci w lasach to nadal problem. Leśnicy apelują i karzą Wywózka śmieci do lasów to nadal problem, alarmują leśnicy. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni strażnicy namierzyli i ukarali 500-złotowymi mandatami… » więcej 2023-06-08, godz. 08:00 Za kierownicą na trzeźwo, przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie. Rady policji na długi weekend Na zachowanie ostrożności przed i podczas wyjazdów na długi weekend zwracają uwagę opolscy policjanci. Do niedzieli (11.06) funkcjonariusze będą mieć… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »