Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-22, 14:50 Autor: Joanna Gerlich

Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [ZDJĘCIA]

Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Centralne obchody Dnia Kadeta na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Centralne obchody Dnia Kadeta odbyły się na Górze św. Anny. W uroczystościach przy Pomniku Czynu Powstańczego udział wzięło blisko 200 kadetów z całej Polski m.in. z Olsztyna, Katowic czy Ciechanowca.
Święto Kadeta zostało ustanowione przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Obchodzone jest na pamiątkę śmierci najmłodszego z kadetów, którzy polegli w walkach pod Górą św. Anny - mówi mjr Tomasz Golec, oficer prasowy Ośrodka Zamiejscowego w Opolu, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. - Konkretnie zginął po Oleszką, kilka kilometrów stąd. Przybył on aż spod Lwowa, we Lwowie uczył się w szkole kadetów. Chcąc walczyć za ojczyznę przybył tutaj i walczył z powstańcami w III powstaniu śląskim. Zginął 21 maja 1921 roku – dodaje.

Podczas uroczystości wręczono medale za zasługi dla obronności kraju. Najlepsi uczniowie i szkoły otrzymały wyróżnienia, wymieniono się również proporcami.

- Patrząc na te młode osoby w mundurach kadeta czuję dumę i satysfakcję - mówi gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. - Dumę z polskiej młodzieży, która podejmuje wyzwania, rozwija się. Nie tylko zdobywa w szkołach wiedzę, ale chce również zrobić coś więcej dla ojczyzny, stąd podejmuje wyzwanie nauki w oddziałach przygotowania wojskowego, oddziałach branżowych. Ogólnie rzecz ujmując w szkołach prowadzących klasy mundurowe i angażuje się w szereg projektów, szereg wyzwań, które nauka w klasach mundurowych za sobą pociąga - dodaje.

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali pokaz musztry paradnej.
mjr Tomasz Golec
gen. bryg. Mirosław Bryś

Wiadomości z regionu

2023-05-28, godz. 09:39 Śmiertelny wypadek na DW 423 w Obrowcu, w pow. krapkowickim. Samochód stanął w płomieniach W momencie przyjazdu na miejsce zdarzenia straży pożarnej, pojazd całkowicie objęty był ogniem. » więcej 2023-05-27, godz. 20:30 Finał radiowej zabawy "Festiwal od kuchni". Nagrody wręczono w trakcie targów turystyki [ZDJĘCIA] Najpierw zaśpiewała, połączyła to z gotowaniem, nagrała film i… wygrała atrakcyjne nagrody od Radia Opole. Marlena Miernik, słuchaczka radia wzięła… » więcej 2023-05-27, godz. 19:35 Niemodlin: tragiczne zdarzenie na stawku zamkowym Dramatyczne zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej po godzinie 18:00. Chodziło o osobę wyciągniętą ze stawu przy ulicy Wojska Polskiego w… » więcej 2023-05-27, godz. 19:15 100 ludzi na scenie opolskiego amfiteatru. To budowa "podstaw" 60. KFPP [ZDJĘCIA] Materiały do przygotowania pierwszej scenografii wypełniały pewnie pół 'paki' kamaza, teraz to 11 tirów. Właśnie takim taborem do Opola zjechali fachowcy… » więcej 2023-05-27, godz. 18:30 Na Kopernika króluje nauka. W Opolu zorganizowano piknik nie tylko dla ścisłowców Dziwaki w świecie zwierząt, ziołolecznictwo, pokazy chemiczne, próby fizyczne, obserwatorium astronomiczne - to zaledwie ułamek atrakcji, które do godziny… » więcej 2023-05-27, godz. 18:30 Młodzi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli przebadać swoją tarczycę Dzień Zdrowia Dziecka, to jedno z wydarzeń, które miało miejsce przy okazji rozgrywania Biegu Koziołków w Kędzierzynie-Koźlu. Dzieci i ich rodzice mogli… » więcej 2023-05-27, godz. 15:16 Kuchenne zmagania w opolskim rynku. Wieprzowina, pstrąg, a na deser... niespodzianka od Radia Opole [ZDJĘCIA] Polędwiczki wieprzowe a'la śląskie niebo z buchtą w sosie z wędzonych owoców oraz pstrąg poliwodzki z salsą z ogórków i jabłek. Na scenie 21. Międzynarodowych… » więcej 2023-05-27, godz. 15:15 Rekonstrukcja bitwy o Monte Cassino na otwarcie muzeum militarnego we Włodzieninie Inscenizacja walk o Monte Cassino, zawody militarne czy pokaz sprzętu wojskowego, to tylko niektóre z atrakcji, jakie w ten weekend towarzyszą otwarciu muzeum… » więcej 2023-05-27, godz. 14:30 Wiceminister obrony narodowej wyróżniony przez gminę Branice ''Nie będzie ani silnej, ani bezpiecznej Polski, jeżeli nie będzie sinych regionów, powiatów i gmin' - powiedział w Branicach wiceminister obrony narodowej… » więcej 2023-05-27, godz. 12:15 Jesteśmy na targach w opolskim rynku. Radio Opole zmierza "w stronę słońca" [ZDJĘCIA] Radio Opole melduje się na 21. Międzynarodowych Targach Turystycznych w opolskim rynku. Nasze plenerowe studio już działa, a z uczestnikami targów rozmawiamy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »