Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-21, 13:42 Autor: Jan Poniatyszyn

Ukraińcy zgodzili się na prace poszukiwawcze polskich ofiar ludobójstwa UPA w Puźnikach

VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan w Niemysłowicach [fot. Jan Poniatyszyn]
VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan w Niemysłowicach [fot. Jan Poniatyszyn]
VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan w Niemysłowicach [fot. Jan Poniatyszyn]
VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan w Niemysłowicach [fot. Jan Poniatyszyn]
VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan w Niemysłowicach [fot. Jan Poniatyszyn]
VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan w Niemysłowicach [fot. Jan Poniatyszyn]
VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan odbył się w Niemysłowicach koło Prudnika. Kresowianie z tych miejscowości oraz ich potomkowie kultywują pamięć o rodzinnych stronach swoich przodków. Ich spotkaniu towarzyszyła konferencja historyczna poświęcona terenom wschodnim RP z udziałem m.in. naukowca z Iwano- frankiwska (dawnego Stanisławowa).
W lutym 1945 roku Ukraińska Powstańcza Armia wymordowała polskich mieszkańców kilku miejscowości w powiecie buczackim.

- Był to sam ogień, piekło - tragiczne wydarzenia w Puźnikach wspominała Maria Dancewicz. – Nasza wioska była rozległa, a to wszystko trzeszczało. Były krzyki, jęki. Nie było tam podwórka, żeby nie było zamordowanego. Był mróz, śnieg, a ten śnieg, to był cały czerwony.   

Przed wojną Puźniki liczyły ponad 800 polskich mieszkańców. Jak się szacuje, w zborowej mogile spoczywa tam ponad sto osób zamordowanych przez Ukraińców. W 2015 roku ukraińskie władze zablokowały ekshumację polskich ofiar drugiej wojny światowej. O zgodę na prowadzenie prac archeologiczno-poszukiwawczych w Puźnikach zabiegała Fundacja Wolność i Demokracja.

– Nie było to łatwe, ale mamy wstępną zgodę strony ukraińskiej - mówi Maciej Dancewicz, wiceprzewodniczący tejże fundacji, rodzinnie związany z Puźnikami, Niemysłowicami, absolwent LO w Prudniku. – Można to nazwać listem intencyjnym. Wynik z niego, że strona ukraińska jest skłonna pozwolić polskim archeologom, wspólnie z ukraińskimi, przeprowadzić prace poszukiwawcze, a później archeologiczne. To jest taka wielostopniowa zgoda od władzy miejscowej, czyli gminy Koropiec, potem obwód tarnopolski, a ostateczna zgoda to jest ministerstwa kultury w Kijowie.          

Puźniki są nieistniejącą wioską na Ukrainie. W lipcu obchodzona będzie 80. rocznica „Krwawej niedzieli”, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca 1943 roku na Wołyniu oddziały UPA zaatakowały sto polskich miejscowości.
Maria Dancewicz
Maciej Dancewicz

Wiadomości z regionu

2023-05-28, godz. 09:39 Śmiertelny wypadek na DW 423 w Obrowcu, w pow. krapkowickim. Samochód stanął w płomieniach W momencie przyjazdu na miejsce zdarzenia straży pożarnej, pojazd całkowicie objęty był ogniem. » więcej 2023-05-27, godz. 20:30 Finał radiowej zabawy "Festiwal od kuchni". Nagrody wręczono w trakcie targów turystyki [ZDJĘCIA] Najpierw zaśpiewała, połączyła to z gotowaniem, nagrała film i… wygrała atrakcyjne nagrody od Radia Opole. Marlena Miernik, słuchaczka radia wzięła… » więcej 2023-05-27, godz. 19:35 Niemodlin: tragiczne zdarzenie na stawku zamkowym Dramatyczne zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej po godzinie 18:00. Chodziło o osobę wyciągniętą ze stawu przy ulicy Wojska Polskiego w… » więcej 2023-05-27, godz. 19:15 100 ludzi na scenie opolskiego amfiteatru. To budowa "podstaw" 60. KFPP [ZDJĘCIA] Materiały do przygotowania pierwszej scenografii wypełniały pewnie pół 'paki' kamaza, teraz to 11 tirów. Właśnie takim taborem do Opola zjechali fachowcy… » więcej 2023-05-27, godz. 18:30 Na Kopernika króluje nauka. W Opolu zorganizowano piknik nie tylko dla ścisłowców Dziwaki w świecie zwierząt, ziołolecznictwo, pokazy chemiczne, próby fizyczne, obserwatorium astronomiczne - to zaledwie ułamek atrakcji, które do godziny… » więcej 2023-05-27, godz. 18:30 Młodzi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli przebadać swoją tarczycę Dzień Zdrowia Dziecka, to jedno z wydarzeń, które miało miejsce przy okazji rozgrywania Biegu Koziołków w Kędzierzynie-Koźlu. Dzieci i ich rodzice mogli… » więcej 2023-05-27, godz. 15:16 Kuchenne zmagania w opolskim rynku. Wieprzowina, pstrąg, a na deser... niespodzianka od Radia Opole [ZDJĘCIA] Polędwiczki wieprzowe a'la śląskie niebo z buchtą w sosie z wędzonych owoców oraz pstrąg poliwodzki z salsą z ogórków i jabłek. Na scenie 21. Międzynarodowych… » więcej 2023-05-27, godz. 15:15 Rekonstrukcja bitwy o Monte Cassino na otwarcie muzeum militarnego we Włodzieninie Inscenizacja walk o Monte Cassino, zawody militarne czy pokaz sprzętu wojskowego, to tylko niektóre z atrakcji, jakie w ten weekend towarzyszą otwarciu muzeum… » więcej 2023-05-27, godz. 14:30 Wiceminister obrony narodowej wyróżniony przez gminę Branice ''Nie będzie ani silnej, ani bezpiecznej Polski, jeżeli nie będzie sinych regionów, powiatów i gmin' - powiedział w Branicach wiceminister obrony narodowej… » więcej 2023-05-27, godz. 12:15 Jesteśmy na targach w opolskim rynku. Radio Opole zmierza "w stronę słońca" [ZDJĘCIA] Radio Opole melduje się na 21. Międzynarodowych Targach Turystycznych w opolskim rynku. Nasze plenerowe studio już działa, a z uczestnikami targów rozmawiamy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »