Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-01, 19:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Tradycja trzyma się mocno. Gospodynie z gminy Skarbimierz mierzyły się w wielkanocnym konkursie [ZDJĘCIA]

XVI Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną w Łukowicach Brzeskich [fot. Agnieszka Stefaniak]
XVI Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną w Łukowicach Brzeskich [fot. Agnieszka Stefaniak]
Stoły uginały się od smakołyków, kusiły zapachami, ale i kolorami - tak prezentował się XVI Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną w Łukowicach Brzeskich. W tym roku popisowe baby, obowiązkowo w wersji drożdżowej i palmy, wysokie nawet na 2,5 metra przygotowały gospodynie z 5 miejscowości gminy Skarbimierz. Obok bab stanęły mazury, faszerowane jajka, mięsiwa, wypiekane w domu chleby i tarte ręcznie chrzany.
- Oceniamy wygląd, estetykę palmy, jej wielkość, wykonanie, a w przypadku bab wielkanocnych - smak, walory wizualne i zgodność wykonania z tradycją - mówi Damian Zając, restaurator, który w konkursie jest jurorem.

- Wielkanocne palmy to owoc nawet dwóch miesięcy pracy. Tu każdy zespół podzielił się zadaniami, kierując się kluczem, co komu najładniej wychodzi. Dziś palmy cieszą oko jurorów, jutro trafią do kościoła - mówi Natalia Melnarowicz z Małujowic.

- Każda z nas wybrała kolory bibuły do zrobienia kwiatów i zrobiła takie kwiaty, jakie jej najlepiej wychodzą i jakie najbardziej lubi.

Konkursowe baby powstawały czasem jeszcze minionej nocy. Bo tu podstawą jest świeżość, która w cieście drożdżowym trwa krótko i wypróbowany, wiekowy przepis.

- Baba drożdżowa, klasyczna. Przepis mam od mamy, a ona ma go od swojej mamy. W tamtym tygodniu piekłam w domu na spróbowanie, wyszła, w trzy godziny była zjedzona - mówi Edyta Gancarz.

- Ja mam przepis z 1880 roku. Ja dostałam go od babci, a ona ma od swojej babci. To jest taka specyficzna babka szafranowa, drożdżowa z szafranem - opowiada Maria Culic.

Dodajmy, że po zakończonym konkursie jest czas na wspólną biesiadę. A palmy jak przekazały gospodynie z Małujowic, zgodnie z tradycją - jutro będą ozdobą kościoła, a w przyszłym roku będą spalone, popiół z palmy będzie wykorzystany w środę popielcową.
Damian Zając
Natalia Melnarowicz
Edyta Gancarz i Maria Culic

Wiadomości z regionu

2023-06-05, godz. 21:36 "Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 Spór o kursowanie autobusów na linii Opole-Kluczbork Komercyjne Linie Autobusowe LUZ zarzucają Starostwu Powiatowemu, że faworyzuje PKS Kluczbork kosztem prywatnego przedsiębiorcy. Starosta odpowiada, że LUZ… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 "Boskie Buenos" na powitanie w Opolu? Opolanie wybrali patronkę placu przed dworcem Olga Sipowicz, czyli Kora zwyciężyła w plebiscycie na patronkę placu przed dworcem PKP w Opolu. W głosowaniu wzięło udział 1477 osób. » więcej 2023-06-05, godz. 16:15 Brzeg chce mieć "elektryki" w komunikacji miejskiej. Pomóc w ich zakupie mają pieniądze od rządu Na ulice Brzegu wyjechał na testy pierwszy autobus o napędzie elektrycznym. Sprawdzano, czy tego typu rozwiązanie sprawdzi się w tamtejszej komunikacji mi… » więcej 2023-06-05, godz. 16:03 Nowe centrum na mapie Opola. Młodzi Niemcy zachęcają do integracji W Opolu rozpoczyna działalność Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Jego twórcy za cel stawiają sobie integrację, nie tylko środowisk mniejszościowych… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 "By podtrzymać nadzieję, że wojna na Ukrainie kiedyś się skończy". Spotkanie z młodymi strażakami z Ukrainy Młodzież z Ukrainy miała okazję zobaczyć, jak działa opolska straż pożarna. Okazją do tego były mistrzostwa w sporcie pożarniczym rozegrane w Wołc… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 W Opolu zorganizowano piknik "Razem dla środowiska". Szkoły odebrały czeki na organizację pracowni przyrodniczych Wszystkie formacje mundurowe oraz instytucje, które dbają o naturę prezentują się na opolskim pikniku 'Razem dla środowiska'. Organizatorem imprezy, która… » więcej 2023-06-05, godz. 13:55 Pijani kierowcy zatrzymani w powiecie nyskim. Jeden z nich wszczął awanturę w markecie Pijany mężczyzna przyjechał do sklepu i wszczął awanturę z personelem placówki. Do tych zdarzeń doszło w sobotni wieczór (03.06) w Pakosławicach, w… » więcej 2023-06-05, godz. 12:28 Kolejne inwestycje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Wymiana sześciu wind i termomodernizacja części kompleksu od ulicy Górnej - to inwestycje za ponad 5 mln zł, które właśnie zakończono w Uniwersyteckim… » więcej 2023-06-05, godz. 11:40 Spór o transport na trasie Opole - Kluczbork. LUZ z odmową zmiany rozkładu jazdy [INTERWENCJA] Starostwo Powiatowe w Kluczborku odmówiło firmie LUZ z Opola zmian w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji międzymiastowej na trasie Opole - Kluczbork. Samorząd… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »