Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-29, 13:20 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolski wzór, szmaragdowy kolor i duży rozmiar. Ogromna kroszonka stanęła w holu dworca kolejowego w Opolu [ZDJĘCIA]

Ogromna kroszonka stanęła w holu dworca PKP w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Ogromna kroszonka stanęła w holu dworca PKP w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Ogromna kroszonka stanęła w holu dworca PKP w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Ogromna kroszonka stanęła w holu dworca PKP w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Ma 2,5 metra wysokości i waży ponad 30 kilogramów. Olbrzymia kroszonka stanęła w holu głównym dworca PKP w Opolu. To kolejny już pomnik niematerialnego dziedzictwa naszego regionu.
- Opole jest stolicą opolskiej kroszonki, dlaczego postanowiliśmy ustawić ją w ważnym miejscu - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. - Dzięki temu podróżni przyjeżdżający i odjeżdżający z Opola będą mogli zobaczyć to świadectwo utrzymania tradycji ludowych w naszym regionie. Ta kroszonka, czyli to dziedzictwo świadczy też o znaczeniu takich symboli w naszym współczesnym, bardzo nowoczesnym życiu

- Kroszonka jest nieodzownym symbolem niematerialnego dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego, dlatego jest ustawiana w ważnych miejscach - dodaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

Autorem wzoru na wielkiej kroszonce jest Agnieszka Okos, twórczyni ludowa. - Możemy na niej zobaczyć przede wszystkim wzór kwiatowy. - Mamy opolskie kwiaty z opolskich łąk w bardzo abstrakcyjnym wydaniu, czyli nasz opolski motyw ludowy, z którego słyniemy. Kroszonka ma piękny szmaragdowy kolor, głęboki granat i biały wzór, charakterystyczny dla naszych kroszonek - wyjaśnia.

Dodajmy, że w regionie jest już dziewięć innych kroszonek i jedna pisanka.
Jarosław Gałęza, Zbigniew Kubalańca
Agnieszka Okos

Wiadomości z regionu

2023-06-04, godz. 20:15 Mniejszość niemiecka podtrzymuje ludowe tradycje. Dziś ponownie prezentuje je na Górze św. Anny 25 zespołów ludowych wzięło udział w Festiwalu zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny. » więcej 2023-06-04, godz. 19:45 Finał 7. Festiwalu Książki w Opolu. "To szansa na odkrycie nowych książek" Dobiega końca święto czytelnictwa. Miasteczko literackie było tłumnie odwiedzane przez opolan. » więcej 2023-06-04, godz. 18:00 Pobiegli z żonkilem w słusznej sprawie Promocja zdrowego trybu życia i pomoc ciężko chorym dzieciom. Takie cele przyświecały uczestnikom Charytatywnego biegu z żonkilem, który odbył się na… » więcej 2023-06-04, godz. 16:39 Piknik rodzinny nad Jeziorem Nyskim z opolskim ARiMR-em Pokazy specjalistycznego ratownictwa technicznego w wykonaniu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, lekcje dotyczące bezpieczeństwa nad wodą przeprowadzone… » więcej 2023-06-04, godz. 15:53 Janusz Kowalski mówił o "marszu hejterów" Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski skrytykował polityków opozycji, którzy dziś biorą udział w warszawskim marszu, zorganizowanym przez Donalda Tu… » więcej 2023-06-04, godz. 14:51 Zakończono poszukiwania zaginionego wędkarza Policja i straż pożarna poszukują w Kędzierzynie-Koźlu zaginionego wędkarza. Mężczyzna pozostawił przy brzegu samochód, namiot i sprzęt wędkarski. » więcej 2023-06-04, godz. 13:43 W Opolu uczczono rocznicę wyborów kontraktowych. Nie zabrakło też antyrządowych haseł Obchody związane z 34. rocznicą wyborów kontraktowych odbywają się także w naszym regionie. Kilkaset osób zebrało się w południe na opolskim Placu Wolności… » więcej 2023-06-04, godz. 09:00 Szeroki przekrój muzyczny na zbliżających się Dniach Kluczborka. Obowiązują bilety Zespół Dżem i Krzysztof Kiljański to największe gwiazdy zbliżających się Dni Kluczborka. Święto miasta zaplanowano na 9-10 czerwca. » więcej 2023-06-04, godz. 08:15 Sygnały myśliwskie można było usłyszeć w Opolu. "Tak pokazujemy miłość do przyrody" Blisko 60 solistów i 10 zespołów zaprezentowało się w Opolu podczas XVII Konkursu Sygnalistów Myśliwskich o statuetkę opolskiej Karolinki. » więcej 2023-06-04, godz. 07:15 Prószków: 8 miesięcy remontu z przedszkolakami za ścianą, ale wszystko udało się Zakończył się długo oczekiwany remont Publicznego Przedszkola w Prószkowie. Co ważne, inwestycję realizowano bez zamknięcia, więc rodzice nie musieli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »