Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-23, 14:07 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: protest rolników przeciwko napływowi ukraińskiego zboża [ZDJĘCIA, FILM]

Protest rolników i członków AGROuni przed biurem poselskim Katarzyny Czochary w Prudniku [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Protest rolników i członków AGROuni przed biurem poselskim Katarzyny Czochary w Prudniku [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Wstrzymania przywozu z Ukrainy zbóż oraz innych artykułów rolno-spożywczych domagano się w Prudniku. Protest pod siedzibą biura posłanki PiS Katarzyny Czochary zorganizowali działacze opolskich struktur AGROunii. Demonstrując niezadowolenie z polityki rządu wysypali tam zboże paszowe z Ukrainy. Zdaniem protestujących sprowadzane stamtąd płody rolne są konkurencyjne cenowo, gdyż ich produkcja nie jest obwarowana wymogami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Zarabiają na tym nie Ukraińcy, ale prowadzące tam działalność firmy z Niemiec i Dani.
- Problemem w gospodarstwie jest niska cena zbóż i likwidacja hodowli trzody chlewnej – mówił Robert Grelich, rolnik z Olbrachcic w gminie Biała. – Problem krajowych zbóż byłby z automatu mniejszy, gdyby zostały u nas skonsumowane przez polskie świnie. Druga rzecz to napływ zboża z Ukrainy. Polskie Zakłady Zbożowe w Prudniku sprowadzają wagonami kukurydzę i rzepak z Ukrainy. My nie mamy, gdzie zboża sprzedać. W tej chwili jego cena spadła na 900 zł za tonę. Żeby sprzedać zboże, trzeba się trzy tygodnie wcześniej zapisać.

Rolnicy wskazywali też na bariery biurokratyczne związane z unijnymi dopłatami. - Jest to nie do przeskoczenia dla wielu gospodarstw – argumentuje farmer z Olbrachcic. – Wiele biur zajmujących się tymi dopłatami powiedziało wprost, że nie będzie tego robić, bo jest za dużo dokumentacji. Rolnik jest od tego, żeby produkować, a nie żeby wiecznie zajmował się dokumentacją. Nie stać nas na to, żeby ciągle zatrudniać księgowych. Mamy znajomych w Czechach i tam te normy są o połowę mniejsze. Nie ma tej dokumentacji. Jest tego wszystkiego mniej. Mamy być wiecznie bardziej święci od prezydenta? Nie jesteśmy tego w stanie zrozumieć.

Protestującym przyglądał się Zygmunt Bochenek, radny miejski Prudnika z PiS.

– Przykre jest, co aktywiści AGROunii robią przeciw rządowi, który dotrzymuje wszystkich obietnic. Jestem synem rolnika, który jeszcze do pewnego czasu prowadził gospodarstwo rolne. Za poprzedniego rządu była taka sytuacja, że zboże miało być po 80 zł za kwintal, a sprzedawałem po 45 zł. Rolnicy korzystają z unijnego dofinansowania. Popatrzmy, jaki sprzęt jest w gospodarstwach, nawet w naszej gminie i powiecie, za grube miliony złotych. Czegóż jeszcze mogą chcieć? To jest szkalowanie własnego gniazda - skomentował protest samorządowiec.

W proteście pod prudnickim biurem parlamentarzystki PiS uczestniczyło kilkunastu rolników z tego powiatu. Posłanki PiS Katarzyny Czochary w biurze nie było.
Zygmunt Bochenek
Robert Grelich
Robert Grelich
Prudnik: protest rolników przeciwko napływowi ukraińskiego zboża

Wiadomości z regionu

2023-06-08, godz. 08:30 Śmieci w lasach to nadal problem. Leśnicy apelują i karzą Wywózka śmieci do lasów to nadal problem, alarmują leśnicy. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni strażnicy namierzyli i ukarali 500-złotowymi mandatami… » więcej 2023-06-08, godz. 08:00 Za kierownicą na trzeźwo, przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie. Rady policji na długi weekend Na zachowanie ostrożności przed i podczas wyjazdów na długi weekend zwracają uwagę opolscy policjanci. Do niedzieli (11.06) funkcjonariusze będą mieć… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej 2023-06-07, godz. 17:27 Niespokojny początek długiego weekendu. Mamy poważny wypadek na DK40 [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, są utrudnienia w ruchu na DK 40 między Pokrzywnicą a Twardawą. To trasa Kędzierzyn-Koźle - Głogówek. » więcej 2023-06-07, godz. 16:49 PSL pyta o sytuację w KOWR. W tle kwestia przetargu na grunty i zwolnienia Dlaczego nikt nie informuje o unieważnieniu przetargu na dzierżawę gruntów po firmie Top Farms? Między innymi takie pytanie do przedstawicieli Krajowego Ośrodka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »