Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-16, 15:36 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Bezpieczeństwo pasażerów w miejskim autobusie zależy także od innych kierowców [FILM, ZDJĘCIA]

Niebezpieczne zachowania kierowców wpływają na bezpieczeństwo pasażerów MZK - oto przykład
Do kilku niebezpiecznych sytuacji z udziałem autobusów miejskich doszło w ostatnim czasie w stolicy regionu. Winni byli inni kierowcy lub piesi, a ucierpieli pasażerowie MZK. Przyczyna to nagłe hamowanie przed autobusem lub zajeżdżanie drogi. Dlatego opolscy policjanci i pracownicy MZK w Opolu na zorganizowanej dziś konferencji prasowej przypominali o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym.
- Jeżeli nagła sytuacja na drodze wymaga gwałtownego hamowania, cierpią na tym pasażerowie - mówi Marcin Kaszper, kierowca autobusu MZK z 19-letnim stażem pracy. - Dochodzi bardzo często do zajeżdżania drogi autobusom i wymuszania pierwszeństwa przez innych uczestników drogi. Masa autobusu to 20 ton. A jego droga hamowania przy prędkości 50 km/h to jest 17 metrów. To jest tyle, ile wynosi długość autobusu przegubowego.

Te słowa potwierdzają pasażerki, które codziennie do szkoły podróżują miejskimi autobusami.

- Dwa razy doświadczyłam takich niebezpiecznych zdarzeń, ale były naprawdę mocne. Prawie połowa autobusu się przewróciła na inne osoby lub na podłogę. To było zajechanie drogi, a innym razem, mimo czerwonego światła, na pasach osoby weszły na ulicę. Kiedy autobus jest pełen ludzi, trzeba umieć stać bez trzymanki - mówią Natalia i Maja.

- Jeżeli widzimy autobus w zatoce autobusowej, bezwzględnie powinniśmy zmniejszyć prędkość - mówi aspirant Agnieszka Nierychła, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Musimy pamiętać o tym, że jeżeli autobus stoi na zatoce, wpuszcza i wypuszcza pasażerów, to w każdej chwili zza takiego autobusu na jezdnię może wybiec pieszy.

- Jeżeli w zatoczce znajduje się autobus, który kierunkowskazem sygnalizuje chęć włączenia się do ruchu, mamy obowiązek umożliwić mu to - dodaje młodszy aspirant Paweł Półrolniczak z wydziału ruchu drogowego KMP w Opolu.

Opolscy policjanci przypominają, że w takich przypadkach warto także zadbać o kulturę jazdy.
Marcin Kaszper
Pasażerki autobusu
aspirant Agnieszka Nierychła, młodszy aspirant Paweł Półrolniczak
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 16:30 Logistyk na... rowerze. Akcja charytatywna w opolskiej brygadzie Blisko 20 rowerów zebrali w pół dnia inicjatorzy akcji Podaruj Rower w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Jedni o inicjatywie dowiedzieli się pocztą pantoflową… » więcej 2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej 2023-03-24, godz. 15:25 Wzrost o 20 procent. Będzie więcej pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym Około 120 milionów złotych rozdysponuje w tym roku opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że poziom wsparcia… » więcej 2023-03-24, godz. 14:51 W Gałązczycach budują kanalizację. Gmina zapłaci za nią tylko ułamek wartości Podgrodkowskie Gałązczyce będą miały kanalizację. Dziś (24.03) symbolicznie rozpoczęto jej budowę. » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Policjanci czujni także po służbie Policjant z komisariatu w Otmuchowie, będąc po służbie, zakończył podróż pijanego kierowcy. Z kolei funkcjonariusz z KPP w Nysie zatrzymał sklepowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:33 Nysa: policja zatrzymała dwie osoby w związku z napaścią na kierowcę MZK Nyscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (22.03) wieczorem… » więcej 2023-03-24, godz. 12:42 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 11:23 "Mistrz kierownicy" ucieka... motorowerem. Jechał nawet chodnikiem Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do tego zdarzenia doszło w środę (22.03)… » więcej 2023-03-24, godz. 11:15 "To rewolucja, jeśli chodzi o kardiologię". Setny zabieg wszczepienia pompy Impella w USK Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonali setny zabieg wszczepienia pompy Impella. To urządzenie wspomagające krążenie u najciężej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »