Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-14, 21:00 Autor: Joanna Gerlich

Od ponad 100 lat na polach koło Strzelec Opolskich wysiewają serca i krzyże [ZDJĘCIA]

Tradycyjne, wysiewane serca i krzyże na polach w Rozmierzy [fot. Maciej Marciński]
Tradycyjne, wysiewane serca i krzyże na polach w Rozmierzy [fot. Maciej Marciński]
Tradycyjne, wysiewane serca i krzyże na polach w Rozmierzy [fot. Maciej Marciński]
Tradycyjne, wysiewane serca i krzyże na polach w Rozmierzy [fot. Maciej Marciński]
Tradycyjne, wysiewane serca i krzyże na polach w Rozmierzy [fot. Maciej Marciński]
Tradycyjne, wysiewane serca i krzyże na polach w Rozmierzy [fot. Maciej Marciński]
Od ponad 100 lat rolnicy spod Strzelec Opolskich i Ujazdu pielęgnują zwyczaj wysiewania na polach serc i krzyży. Właśnie możemy podziwiać te, które wykonano podczas jesiennych zasiewów.
- Zwyczaj ma związek z wielką wiarą rolników, którzy robią to na chwałę Bogu – mówi Róża Willim, sołtyska Rozmierzy.

- Serca i krzyże to zwracanie się do niebios o błogosławieństwo pól do Pana Boga, by wszystko to ochroniło przed kataklizmem, przed niebezpieczeństwem takim jak np. susza. Często wysiewane są właśnie przy drogach, także warto zwracać uwagę jadąc samochodem, co tam na polu rośnie – dodaje.

Jak zaznacza Róża Willim, młodzi rolnicy dbają o tradycję pielęgnowaną od pokoleń i przy zasiewach pamiętają o sercach i krzyżach. Symbole wysiane na wiosnę będzie można podziwiać na początku maja.

Co ważne, to właśnie między innymi dzięki zaangażowaniu rolników z Rozmierzy jesienią 2020 roku zwyczaj ten został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Róża Willim

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej 2023-03-24, godz. 15:25 Wzrost o 20 procent. Będzie więcej pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym Około 120 milionów złotych rozdysponuje w tym roku opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że poziom wsparcia… » więcej 2023-03-24, godz. 14:51 W Gałązczycach budują kanalizację. Gmina zapłaci za nią tylko ułamek wartości Podgrodkowskie Gałązczyce będą miały kanalizację. Dziś (24.03) symbolicznie rozpoczęto jej budowę. » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Policjanci czujni także po służbie Policjant z komisariatu w Otmuchowie, będąc po służbie, zakończył podróż pijanego kierowcy. Z kolei funkcjonariusz z KPP w Nysie zatrzymał sklepowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:33 Nysa: policja zatrzymała dwie osoby w związku z napaścią na kierowcę MZK Nyscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (22.03) wieczorem… » więcej 2023-03-24, godz. 12:42 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 11:23 "Mistrz kierownicy" ucieka... motorowerem. Jechał nawet chodnikiem Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do tego zdarzenia doszło w środę (22.03)… » więcej 2023-03-24, godz. 11:15 "To rewolucja, jeśli chodzi o kardiologię". Setny zabieg wszczepienia pompy Impella w USK Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonali setny zabieg wszczepienia pompy Impella. To urządzenie wspomagające krążenie u najciężej… » więcej 2023-03-24, godz. 10:00 Pięć pomysłów na ul. Krakowską w Opolu, zwycięzców poznamy po weekendzie Pięć projektów wpłynęło do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania ulicy Krakowskiej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »