Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-13, 18:11 Autor: Monika Matuszkiewicz

Na szkolenia, warsztaty i kursy. Urząd marszałkowski podsumował 2. edycję Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [ZDJĘCIA]

Konferencja podsumowująca 2. edycję Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot. Adam Dubiński]
Konferencja podsumowująca 2. edycję Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot. Adam Dubiński]
- Ten projekt dał nam wiele możliwości - tak Europejski Budżet Obywatelski komentują osoby biorące w nim udział. Dziś (13.03) w Filharmonii Opolskiej odbyło się podsumowanie 2. edycji budżetu. Przypomnijmy, że z europejskich pieniędzy skorzystało 25 organizacji pozarządowych. Dzięki funduszom mogli przeprowadzić szereg szkoleń oraz kursów, z których skorzystali mieszkańcy naszego regionu i nie tylko.
- Bardzo się cieszę, że ten projekt spotkał się z takim zainteresowaniem, bo nikt wcześniej w Europie go nie realizował - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- To jest sukces dla ludzi, bo potrafili z tego skorzystać, potrafili umiejętnie dostosować się do naszych wymogów i tak naprawdę 4 tysiące ludzi ma satysfakcję z tego, że ma nowe kompetencje, kwalifikacje. Oni podnieśli swoją taką osobistą wartość swoich umiejętności.

Jedną z organizacji, która wykorzystała unijne wsparcie jest Stowarzyszenie "Pozytywni". Dzięki blisko 300 tysiącom złotych przeprowadzili oni kurs pierwszej pomocy oraz kurs sternika. Łącznie skorzystało z tego 100 osób.

- Skierowaliśmy swoją ofertę do trenów, nauczycieli, innych służb mundurowych. Ponadto oprócz kwalifikowanej pierwszej pomocy, szkoliliśmy też naszych uczestników z kursu sternika motorowodnego. Zapotrzebowanie jest duże i myślę, że gdyby pojawiła się trzecia, czwarta i piąta edycja, to na pewno zostałaby wykorzystana przez społeczeństwo - dodaje Piotr Tarapata, prezes.

Dzięki Europejskiemu Budżetowi Obywatelskiemu swoje kompetencje mogli również podnieść druhowie z OSP. - Braliśmy udział w dwóch projektach. Pierwszy to było prawo jazdy kategorii C i tu zdały go trzy osoby, a w drugim projekcie trzy osoby od nas zostały ratownikami kwalifikowanej pierwszej pomocy. Czujemy się bardzo pewnie. Dzięki temu weszliśmy też w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - mówi Sara Grega z OSP Laskowice.

Dodajmy, że nowe kwalifikacje i kompetencje nabyło łącznie 2450 mieszkańców naszego regionu.
Andrzej Buła
Piotr Tarapata
Sara Grega

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 17:45 PSL z apelem do rządzących. Chcą odwołania ministra rolnictwa 'Na tym stanowisku nie może być tchórza i kłamcy' - tak o ministrze rolnictwa Henryku Kowalczyku mówią przedstawiciele opolskiego PSL-u. Ludowcy chcą odwołania… » więcej 2023-03-24, godz. 16:30 Logistyk na... rowerze. Akcja charytatywna w opolskiej brygadzie Blisko 20 rowerów zebrali w pół dnia inicjatorzy akcji Podaruj Rower w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Jedni o inicjatywie dowiedzieli się pocztą pantoflową… » więcej 2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej 2023-03-24, godz. 15:25 Wzrost o 20 procent. Będzie więcej pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym Około 120 milionów złotych rozdysponuje w tym roku opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że poziom wsparcia… » więcej 2023-03-24, godz. 14:51 W Gałązczycach budują kanalizację. Gmina zapłaci za nią tylko ułamek wartości Podgrodkowskie Gałązczyce będą miały kanalizację. Dziś (24.03) symbolicznie rozpoczęto jej budowę. » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Policjanci czujni także po służbie Policjant z komisariatu w Otmuchowie, będąc po służbie, zakończył podróż pijanego kierowcy. Z kolei funkcjonariusz z KPP w Nysie zatrzymał sklepowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:33 Nysa: policja zatrzymała dwie osoby w związku z napaścią na kierowcę MZK Nyscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (22.03) wieczorem… » więcej 2023-03-24, godz. 12:42 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 11:23 "Mistrz kierownicy" ucieka... motorowerem. Jechał nawet chodnikiem Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do tego zdarzenia doszło w środę (22.03)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »