Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-20, 13:50 Autor: Monika Matuszkiewicz

Radiowozy, drony, kontrole. Policyjna akcja "Bezpieczna autostrada A4" [ZDJĘCIA, FILM]

Policyjna akcja "Bezpieczna autostrada A4"
Uwaga kierowcy! Jadąc autostradą A4 warto dzisiaj (20.01) zdjąć nogę z gazu. Do godziny 16:00 policjanci będą prowadzili akcję "Bezpieczna autostrada A4". Przy pomocy drona czy też nieoznakowanych samochodów będą sprawdzali z jaką prędkością się poruszamy oraz czy zachowujemy odpowiedni odstęp od pojazdu poprzedzającego.
Mimo, że takie akcje są organizowane cyklicznie, to nie ma praktycznie dnia bez wypadku czy też kolizji na A4. O przyczynach mówi podkomisarz Tomasz Kukułka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Dużo kierowców na takich drogach zapomina o wielu kwestiach. Nie obserwują drogi, co się dzieje przed nimi, nie patrzą, co się dzieje w tak zwanej martwej strefie. Nie patrzą też w lusterka wsteczne, boczne, gdzie przy takich prędkościach, jakie są, to drobny błąd może skończyć się tragicznie.

- Ostatnimi czasy w momencie, kiedy zmienił się taryfikator, zauważyliśmy, że kierowcy jednak trochę bardziej reagują na te ograniczenia - dodaje młodszy aspirant Jacek Wróbel z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich.

- Jeżeli chodzi o 140 km/h, czyli to takie główne ograniczenie na autostradzie, to kierowcy się do niego stosują. Gorzej jest w przypadku, kiedy dojdzie do obniżenia tej prędkości dopuszczalne i tutaj kierowcy jadą na pamięć. Potem już są widoczne te przekroczenia, wtedy kierowcy "załapują się" na te wykroczenia i karani są mandatami, ale mimo wszystko bardziej uważają.

- To jest trasa z bardzo dużym natężeniem ruchu. Miejscami średnie, dobowe natężenie wynosi nawet 40 tysięcy pojazdów - podkreśla Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- To, co obserwujemy na trasach szybkiego ruchu, te niewłaściwe, kolejne zachowania, którego podejmują się kierowcy, to jazda pod prąd. Jeżeli chodzi o opolski odcinek, to taka sytuacja miała miejsca na węźle autostradowym Opole Zachód. Tutaj kierowcy włączali się na łącznice tego węzła, jadąc pod prąd. Jeżeli już wykonamy tego typu błąd, to niezwłocznie zatrzymajmy pojazd, ale w miejscu do tego przeznaczonym, bezpiecznym, najlepiej na pasie awaryjnym.

W ciągu ostatniego roku na opolskim odcinku autostrady A4 doszło do ponad 20 wypadków i blisko pół tysiąca kolizji. W tych zdarzeniach 29 osób doznało poważnych obrażeń ciała, a 13 osób zginęło.
podkomisarz Tomasz Kukułka
młodszy aspirant Jacek Wróbel
Agata Andruszewska
Akcja "Bezpieczna autostrada A4" [fot. Maciej Marciński]
Akcja "Bezpieczna autostrada A4" [fot. Maciej Marciński]
Akcja "Bezpieczna autostrada A4" [fot. Maciej Marciński]
Akcja "Bezpieczna autostrada A4" [fot. Maciej Marciński]
Akcja "Bezpieczna autostrada A4" [fot. Maciej Marciński]
Akcja "Bezpieczna autostrada A4" [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej 2023-02-08, godz. 16:15 Auto na parking, papiery do uzupełnienia. Kontrola WITD na przejściu granicznym Zamiast prosto do odbiorcy trafiła na strzeżony parking. Tak zakończył się kurs ciężarówki załadowanej oknami zatrzymanej przez mundurowych Wojewódzkiej… » więcej 2023-02-08, godz. 16:00 "Ja mam SUV-a, więc problem mniejszy, inni jadą slalomem". Ubytki na ulicach Opola znowu obecne [ZDJĘCIA] Wrocławska, 1 Maja, Ozimska czy wiadukt na ulicy Struga w Opolu - to tam między innymi straszą kierowców ubytki w nawierzchni. Po każdym ataku zimy tych dziur… » więcej 2023-02-08, godz. 15:30 Bez kasku i oświetlenia. Kolejny nietrzeźwy motocyklista w rękach policji Bez kasku, ale z promilami. Strzelecka policja zatrzymała w miejscowości Osiek 55-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem w późnych godzinach wieczornych… » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Sytuacja opanowana, można zakładać liczniki. Po pożarze przy Grota Roweckiego w Opolu Instalacja gazowa w bloku przy ul. Grota Roweckiego w Opolu jest szczelna - informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. » więcej 2023-02-08, godz. 12:39 Zablokowane tory w Kędzierzynie-Koźlu. W nocy wykoleiła się lokomotywa i jeden z wagonów Wstrzymany jest ruch pociągów w Kędzierzynie-Koźlu na trasie zwanej magistralą podsudecką. Wczoraj (07.02) około 23:20 wypadł z torów wagon oraz jedna… » więcej 2023-02-08, godz. 12:10 Jest wyrok ws. matki 15-latki, która śmiertelnie potrąciła kobietę w Kopernikach Sąd Rejonowy w Nysie zdecydował, że matka, która pozwoliła 15-letniej córce prowadzić samochód jest winna śmierci mieszkanki Kopernik. Przypomnijmy, 24… » więcej 2023-02-08, godz. 12:00 Grozi mu do 5 lat więzienia. Pijany motocyklista w Zdzieszowicach Policyjny pościg za pijanym motocyklistą w Zdzieszowicach. Wczoraj wczesnym popołudniem (07.02) policjanci zauważyli kierującego motorowerem, który nie zastosował… » więcej 2023-02-08, godz. 11:00 Namysłów: Tomasz Wiciak zrezygnował z mandatu radnego. Wciąż pozostaje wicestarostą Zmiany w namysłowskiej radzie powiatu. Do grona radnych dołączy wkrótce Bronisława Mela, która zastąpi na tym stanowisku Tomasza Wiciaka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »