Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-19, 14:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Mamy swój domek". Dom Dziennego Pobytu w Chrząstowicach "przejęty" przez seniorów [ZDJĘCIA]

Otwarcie domu dziennego pobytu w Chrząstowicach [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie domu dziennego pobytu w Chrząstowicach [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie domu dziennego pobytu w Chrząstowicach [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie domu dziennego pobytu w Chrząstowicach [fot. Maciej Marciński]
Seniorzy z Chrząstowic od dziś (19.01) mają nowe miejsce spotkań. Oddano do użytku Dom Dziennego Pobytu. To właśnie tam będą mogli realizować swoje pasje. W planach są szkolenia, wykłady czy warsztaty.
Budynek, w którym otwarto placówkę nie powstał od zera, a został zaadaptowany. Zbudowano go w 1926 roku i należał do jednej z mieszkanek wsi. W 2008 roku spadek po zmarłej przejęła gmina i postanowiła go wyremontować.

- Seniorzy mają tam do dyspozycji parę pomieszczeń - mówi Florian Ciecior, wójt Chrząstowic.

- Jest taka sala do ćwiczeń, tam też są zamontowane drabinki. Nie ukrywam, że jeszcze pewne doposażenie będzie trzeba dokupić. Jest również sala, gdzie można się wyciszyć, przeprowadzić rozmowy z psychologiem, bo takie zajęcia także się odbywają. Mamy też dobrze wyposażoną kuchnię i myślę, że nie jedna gospodyni chciałaby taką mieć. Seniorzy będą mogli z tego korzystać. Cała przestrzeń jest również przystosowana do osób niepełnosprawnych.

- Najważniejszym celem jest to, żeby seniorzy mieli gdzie wyjść z domów, aby mogli się aktywizować, spotykać i rozmawiać - dodaje Barbara Szczęsny, animator osób starszych w gminie Chrząstowice.

- W naszej ofercie dla seniorów są zajęcia edukacyjne, ruchowe, wyjazdy, wycieczki oraz spotkania integracyjne z lokalną społecznością. Mamy też zajęcia kulinarne oraz warsztaty różnego typu.

Sami seniorzy przyznają, że dla nich taki Dom Dziennego Pobytu to nie tylko budynek, ale przede wszystkim miejsce, w którym będą mogli fajnie spędzić czas wolny.

- Razem w kuchni będziemy gospodarzyć, piec, gotować, przygotowywać makarony, pierniki. Jest też sala do ćwiczeń, manualnych rzeczy. Bardzo mnie to cieszy. - Chciałbym, aby były jakieś odczyty, spotkania z pisarzami, zabawy. Mamy kuchnie też elegancką. - Ucieszyliśmy się, że będziemy mieć swój domek. Możemy tu spędzać miło czas, wyjść z domu między ludzi, pogadać.

Przebudowa budynku kosztowała blisko 970 tysięcy złotych, z czego 850 tysięcy złotych stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Florian Ciecior
Barbara Szczęsny
Seniorzy

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 18:05 Radio Opole wśród nagrodzonych. Wojewoda przyznał statuetki za "Patriotyzm w Myśli i Działaniu" Radio Opole docenione. Po raz pierwszy w historii wojewoda opolski podsumował wydarzenia, projekty i inicjatywy patriotyczne zrealizowane w ubiegłym roku przez… » więcej 2023-02-08, godz. 18:00 W środku bez problemu, na zewnątrz przeszkadza zima. Remont SOSW w Kluczborku Na etapie prac wykończeniowych jest remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku. » więcej 2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej 2023-02-08, godz. 16:15 Auto na parking, papiery do uzupełnienia. Kontrola WITD na przejściu granicznym Zamiast prosto do odbiorcy trafiła na strzeżony parking. Tak zakończył się kurs ciężarówki załadowanej oknami zatrzymanej przez mundurowych Wojewódzkiej… » więcej 2023-02-08, godz. 16:00 "Ja mam SUV-a, więc problem mniejszy, inni jadą slalomem". Ubytki na ulicach Opola znowu obecne [ZDJĘCIA] Wrocławska, 1 Maja, Ozimska czy wiadukt na ulicy Struga w Opolu - to tam między innymi straszą kierowców ubytki w nawierzchni. Po każdym ataku zimy tych dziur… » więcej 2023-02-08, godz. 15:30 Bez kasku i oświetlenia. Kolejny nietrzeźwy motocyklista w rękach policji Bez kasku, ale z promilami. Strzelecka policja zatrzymała w miejscowości Osiek 55-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem w późnych godzinach wieczornych… » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Sytuacja opanowana, można zakładać liczniki. Po pożarze przy Grota Roweckiego w Opolu Instalacja gazowa w bloku przy ul. Grota Roweckiego w Opolu jest szczelna - informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. » więcej 2023-02-08, godz. 12:39 Zablokowane tory w Kędzierzynie-Koźlu. W nocy wykoleiła się lokomotywa i jeden z wagonów Wstrzymany jest ruch pociągów w Kędzierzynie-Koźlu na trasie zwanej magistralą podsudecką. Wczoraj (07.02) około 23:20 wypadł z torów wagon oraz jedna… » więcej 2023-02-08, godz. 12:10 Jest wyrok ws. matki 15-latki, która śmiertelnie potrąciła kobietę w Kopernikach Sąd Rejonowy w Nysie zdecydował, że matka, która pozwoliła 15-letniej córce prowadzić samochód jest winna śmierci mieszkanki Kopernik. Przypomnijmy, 24… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »